Начало Спорт Спортен дух Актуално в спорта Берое потопи Атлантас, Литекс със срамно отпадане от Лига Европа

Берое потопи Атлантас, Литекс със срамно отпадане от Лига Европа

Берое потопи Атлантас, Литекс със срамно отпадане от Лига Европа - изображение

Двата български отбора Литекс и Берое изиграха срещите реванш от Лига Европа в четвъртък. Техни съперници бяха съответно Йелгава и Атлантас Клайпеда.

Литекс записа една от най-срамните страници в своята история, след като не успя да отстрани отбора на Йелгава в срещата-реванш, завършвайки 2-2 и с общ резултат 3-3 и по-малко голове на чужд терен отпадна от Лига Европа.

Още в 11-тата минута гостите наказаха груба грешка на отбраната на оранжевите, след която се възползва Ос. Така още веднъж се видя липсата на синхрон на бранителите, след допуснатия изравнителен гол в първия мач в Латвия.

Литекс успя да изравни в 24-тата минута с красив гол на Йонсен, който намери топката от въздуха и прехвърли вратаря на гостите Икстенс. До края на полувремето, единственото опасно положение бе пред вратата на домакините, но за техен късмет топката премина на сантиметри от страничната греда.

Второто полувреме започна добре за ловчанлии, като в 56-тата минута отново Йонсен отбеляза и изведе тима си напред.

Само 4 минути по-късно, гостите от Йелгава успяха да изравнят резултата, след явна засада на Диало, която не бе видяна от съдиите. Това не бе последното ощетяване на Литекс, като главният рефер не даде дузпа за явно дърпане в наказателното поле на Асприля. Въпреки финалния домакински натиск, до нов гол не се стигна и така ловчанлии се простиха с Лига Европа.

Другият наш представител във втория по сила европейски турнир, Берое, постигна очаквана победа срещу литовския Атлантас. След 0-2 в първия двубой, старозагорци просто трябваше да довършат започнатото. И те го направиха по най-добрия начин.

Още в 7-та минута, деветхилядната публика под Аязмото бе изправена на крака, след чудесно изпълнение на пряк свободен удар от Спас Делев. Ранният гол бе в плановете на старши треньорът Петър Хубчев и благодарение на неговото отбелязване играчите на зелено-белите заиграха много по-спокойно. Те редуваха атака след атака, а високата им преса не позволяваше на гостите да преминат централната линия на терена. Със страхотни удари се отличиха Георги Божилов и Жуниор Мапуку, които бяха отразени от вратарят на Атлантас Миндаугас Малинаускас.

Първата опасност пред вратата на Берое дойде едва в 30-та минута, когато Венцислав Василев се опита да върне топката към вратаря Благой Макенджиев, но го направи прекалено леко и Панюков успя първи да достигне до нея. Излязъл очи в очи с вратаря, крилото на Атлантас се опита да отбележи със силен параболичен удар, но Макенджиев прояви блестящ рефлекс и хладнокръвие и с една ръка отрази удара.

Това положение стресна старозагорци и те отново вдигнаха оборотите и само късмета на литовците ги спаси от нови попадения.

През второто полувреме Берое започна ударно и Милисавлевич и Делев постоянно тормозеха бековете на гостите, а Божилов и Мапуку не даваха миг покой на централните бранители. След поредната бърза атака, централният бранител на зелено-белите овладя красиво топката и надбяга персоналния си пазач, но вместо да прояви егоизъм, той пусна успореден на вратата пас към Спас Делев, за който остана по-лесното и от няколко метра разстреля Малинаускас в последните секунди на първото полувреме. Вторият гол на беройското крило даде на отбора още по-голямо самочувствие, но в същото време успокои играчите на Хубчев. Така се стигна до 65-тата минута, когато Вежевициус се измъкна от отбраната на старозагорци, завари и Макенджиев неподготвен и отбеляза почетното попадение за своя отбор.

Отговорът на Берое не закъсня, като опит за удар на Мапуку стигна до Спас Делев, който оформи своя хеттрик в мача, а заедно с това се изкачи на първо място в листата на реализаторите в Лига Европа. Силните изяви на дошлият от Локомотив (Пловдив) играч отчаяха напълно гостите и те не успяха да направят нищо значимо до края на двубоя, а домакините предпочетоха да запазят силите си за следващият съперник в Лига Европа – датския Брьондби.