Начало Спорт Спортен дух Актуално в спорта Берое с домакинска загуба, Черно Море изпусна победата в Лига Европа

Берое с домакинска загуба, Черно Море изпусна победата в Лига Европа

Берое с домакинска загуба, Черно Море изпусна победата в Лига Европа - изображение

Берое и Черно море изиграха първите си мачове от втория предварителен кръг на Лига Европа, като и двата наши представители във вторият по сила турнир на Стария континент не успяха да се поздравят с победа. Берое загуби под Аязмото с 0-1 от датския Брьондби, докато „моряците“ изпуснаха победата и завършиха 1-1 с Динамо (Минск).

Носителят на Купата на България игра своят домакински мач на Лудогорец Арена, като още в 11-тата минута Матиас Курьор успя да изведе Черно Море напред в резултата, след като Стефан Станчев изпълни дълъг тъч, отбраната на беларусците не успя да изчисти добре топката, която попадна в героя от финала за Купата и той не сбърка.

До края на полувремето, двата отбора имаха своите шансове за промяна на резултата, като първо Симеон Райков опита своя късмет от пряк свободен удар, а в 41-вата минута българската защита бе „разсечена“ през центъра и Бечирай излезе очи в очи с Чанович, но сръбския вратар на Черно Море показа блестящ рефлекс и отрази удара.

През второто полувреме „моряците“ започнаха по-активно и само 3 минути след началото му Курьор с атрактивен удар можеше да удвои резултата, но топката мина встрани от вратата. В 51-вата минута Вилиян Бижев също имаше шанс да отбележи, но ударът му с глава също не бе точен.

Гостите от Минск само отразяваха атаките на своите домакини и не се опитваха да наложат натиск, но в 72-рата минута те постигнаха своята цел. След изпълнение на корнер, защитниците на Черно Море не се ориентираха по най-добрия начин и топката попадна в Политевич, който с глава преодоля Чанович. Освен бранителите, голяма част от вината за гола имаше и вратаря, който реагира със закъснение.

Българите упражниха силен натиск до края на мача, но единствено удар на Михаил Венков мина покрай гредата.

Така Черно Море запазва своите шансове за продължаване напред, но за целта трябва да постигнат поне голово равенство в Беларус.

Другият наш участник в Лига Европа, Берое, не успя да се противопостави на Брьондби и загуби с 0-1. Като цяло срещата не може да бъде определена като интересна, тъй като двата отбора търсеха сигурността и играта бе предимно в центъра на терена и в нея превес имаха физическите единоборства.

beroe-brondby

Едно нещо направи огромно впечатление и това беше огромното ръстово предимство на гостите. Почти всяка борба за първа топка бе печелена от датчаните, като единствено Жуниор Мапуку и Георги Божилов успяваха да се противопоставят на високите скандинавци. За разлика от предния мач на заралии в Европа, те не започнаха с такъв силен домакински натиск. По-скоро всичко беше подчинено на тактическото надлъгване.

В 7-та минута удар на Георги Божилов мина над вратата, а две по-късно атака на Берое бе спряна заради засада на Мапуку.

В 13-та минута се появи и първата по-сериозна опасност пред вратата на "зелените", като тя дойде след изпълнение на корнер. Като цяло първото полувреме бе равностойно, с лек превес за гостите. В последните 5 минути обаче последователно удар на Божилов бе отразен от вратаря, а минутка по-късно удар с глава на Елиаш не уцели вратата.

Началото на второто полувреме започна по подобие на първото. В 55-та минута удар на датчаните облиза мрежата от горната й част, но до гол така и не се стигна. Гостите от Дания започнаха да упражняват сериозен натиск, довел до няколко удара към вратата на беройци.

В 71-та минута треньорът на "зелените" Петър Хубчев реши да замени Жуниор Мапуку с Георги Андонов - смяна, която ядоса "черната перла" на тима, както и голяма част от привържениците.

Натискът на датчаните доведе и до удар в гредата, след като Куки опита да центрира, но завъртя силно топката и тя се отби от напречния стълб на вратата. С течение на срещата гостите все по-осезаемо се настаняваха в половината на Берое, но когато всички очакваха да се стигне до нулево равенство, едно центриране от пряк свободен удар в 85-та минута, доведе до гол на защитникът Мартин Алберхтсен. Той буквално помете с тяло Георги Божилов и намери топка с глава, без да остави никакви шансове за вратаря Макенджиев, вдигайки на крака близо 50-те свои привърженици, дошли да ги подкрепят.

Така, за беройци остава надеждата, че могат да направят чудото в Дания, което не е изключено предвид по-добрата им игра при гостуванията.