Начало Спорт Спортен дух Актуално в спорта Германия e полуфиналист на Европейското първенство по футбол за юноши до 17 години

Германия e полуфиналист на Европейското първенство по футбол за юноши до 17 години - изображение

Европейското първенство по футбол за юноши до 17 години достигна до фазата на елиминациите, като програмата определи на четвъртфинал да се срещнат два от фаворитите за спечелването на трофея – Германия и Испания. Двете големи футболни школи достигнаха до тази фаза, след преодоляване на своите предварителни групи. И докато германците бяха безапелационни и завършиха на първото място, то испанците не бяха толкова убедителни в своята група (в която бе и българският национален отбор) и завършиха на второто място след Хърватия.

Германският тим бе определян като фаворит за спечелването на двубоя в Стара Загора, но това не си пролича в първите минути. Испанците имаха както териториално, така и игрово предимство и успяха да сътворят няколко много опасни ситуации, но ударите бяха спасени с вещина от вратаря на Германия, Константин Фроман. Особено красива бе атаката на Фран Виялба, когато той излезе очи в очи с Фроман, вратарят изби топката, Дани Олмо се опита да направи добавка с чудесен параболичен удар, но играчът с №1 от германския тим показа изключителна класа и с невероятен плонж успя да опази вратата си.

Ла Фурия Роха продължи своя натиск до средата на първото полувреме, но германската отбрана спазваше тактическа дисциплина и не позволи на испанците да отбележат попадение. При една от редките си контраатаки, нападателят на Германия изскочи зад гърба на отбраната и изпита рефлексите на Иняки, но испанският вратар остана хладнокръвен и предотврати откриването на резултата. През последните минути на първото полувреме по-агресивни бяха играчите на Бундестима, като символичните домакини създадоха редица голови ситуации, но точността на завършващият удар не бе достатъчна за отбелязване на гол.

През второто полувреме играчите на Германия и Испания все повече започнаха да мислят за запазването на резултата, тъй като се виждаше, че тактическата грамотност на тези млади футболисти е на високо ниво и един евентуален гол щеше да реши двубоя. Така, през вторите 40 минути играта бе предимно в централната зона на терена и логично се стигна до крайното 0:0.

rezultat

Според правилата на УЕФА, при равенство не се играят продължения, както се случва в турнирите при мъжете и двата тима трябваше да излъчат победителя с изпълнение на дузпи.

На стадион „Берое” имаше близо 3000 зрители, сред които можеха да се забележат много фенове както на испанците, така и на германците, и това се забеляза при изпълнението на дузпите.

germaniya-duzpiispaniya-duzpi

Младите футболисти бяха силно подкрепяни, но нервите на испанците не издържаха и Германия се класира за полуфинала след резултат 4:2. Точни за символичния домакин бяха Гьокхан Гюл, Витали Жанелт, Феликс Пашлак и Салих Йозджан, а за испанците отбелязаха Пепелу и Дани Олмо. Ударите на Карлес Аленя и на Оскар бяха парирани от Константин Фроман.

Сега Германия очаква двубоят между Англия и Русия, за да научи своя съперник на полуфинала.