Бридж
Бриджът е един от най-трудните интелектуални спортове. Той е първата игра с карти, която е призната за спорт. Практикуван е състезателно или просто за забавление от милиони хора по целият свят, благодарение на което бриджът се превръща в номер едно в този сегмент.
За него има изписани стотици книги, а турнирите продължава да привличат хиляди участници.
Правила и начин на игра на спортния бридж
Спортен бридж се играе от 4-ма играчи, като се раздават всичките 52 карти. Във възходящ ред рангът на картите е: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, вале, дама, поп, асо, а според силата на боите: Спатия (Трефа), Каро, Купа и Пика. Най-силният анонс, който бие всички бои е без коз. Бриджът е партньорска игра, което означава, че се играе по двойки. Играчите, заели позиции един срещу друг, образуват двойката, чийто постигнат резултат е общ. На всеки играч се раздават по 13 карти, като раздаването се извършва по часовниковата стрелка, по една карта на човек. След раздаването, започва същинската част на играта, която съдържа две основни фази – Анонсиране(наддаване) и Разиграване.
Анонсиране в бриджа
За повечето бриджори, анонсирането е най-важната част, защото то определя как ще протече играта и какви са целите, които трябва да се постигнат в конкретното раздаване. Анонсирането започва от играчът, който е раздал картите и продължава по посока на часовниковата стрелка. Този, който прави анонс има 4 възможности:
-
Да пасува, което означава, че се съгласява с анонса, който е направен преди него, независимо дали той е направен от неговия съотборник или от някой от противниците.
-
Да направи значеща обява. Ако неговия анонс е първи той прави откриваща обява, а ако не е, трябва да направи обява, която да е по-висока от предходната.
-
Да обяви контра, когато последната обява е направена от противниковия отбор.
-
Да обяви реконтра, когато последната обява е направена от партньора и е контрирана от противниците.
Анонсирането реално означава на каква боя или на без коз ще се играе и колко ръце трябва да направите, за да постигнете положителен резултат от играта. Анонсът може да съдържа числата от 1 до 7 последван от една от четирите бои (спатия, каро, купа, пика) или без коз. Най-слабият анонс е 1 спатия, което означава, че козът ще е спатия и отборът, който е обявил този анонс, трябва да направи минимум 7 ръце от 13 възможни. След това по ред на сила са 1 каро, 1 купа, 1 пика и 1 без коз. За да се направи по-висок анонс трябва да увеличим цифрата отпред 2 спатии означава, че трябва да направим минимум 8 ръце от 13 възможни и т.н. с всяко увеличаване на числото на анонса броя на необходимите ръце се увеличава, което означава, че при анонси 7 спатии, 7 кари, 7 купи, 7 пики или 7 без коз, трябва да вземете всичките 13 ръце т.н. голям шлем. Ако след последната значеща обява последват 3 паса, значи анонсирането е приключило и може да започне разиграването. Играчът, чийто анонс се е договорил се нарича разиграващ (декларант), неговият партньор е мор, а съперниците се наричат защитници. Ако никой не направи значещ анонс и 4-та играчи пасуват играта се прекратява и започва ново раздаване.
Разиграване в бриджа
Това е втората фаза на играта. При нея започва реалното разиграване на картите. Всяка ръка се нарича взятка. Играта започва защитника намиращ се вляво от декларанта, като след него мора обръща всичките си карти подредени по бои и те са видими за всички останали играчи на масата. Декларантът играе със своите карти и с тези на мора, който не участва в играта и няма право да подсказва какво да се играе или да прави коментари. Целта на разиграващия е да изкара ръцете, които зависят от анонса които е направил. Така например, ако се играе на 3 купи, разиграващият трябва да направи минимум базовите 6 ръце, плюс още 3, или общо 9 ръце. Играта завършва с три възможни изхода:
-
Ако разиграващият направи точно необходимите му ръце играта се счита за „изкарана” и той и партньорът му печелят точките, в зависимост от нивото на което играят.
-
В случай, че разиграващият не успее да изкара необходимия брой ръце, той се счита за „вкаран” и защитниците печелят точки, чиято сума зависи от броя ръце с който са вкарали разиграващият.
-
Третият вариант е разиграващият да направи повече ръце, отколкото е необходимо. Тогава тези ръце се броят за „добри” и носят допълнително точки. Ако разиграващият спечели всички 13 ръце, това се нарича „Голям шлем”, а ако изгуби само 1 ръка „Малък шлем”.
Големият шлем може да бъде постигнат при обявяване на 7 ♣, 7 ♦, 7 ♥, 7 ♠ или 7 без коз, и както споменахме по-нагоре, трябва да се спечелят всички ръце. За наддаване за Голям шлем трябва партньорите да спечелят общо 37 точки.
Следващият най-добър резултат (Малък шлем) идва от 6 ♣, 6 ♦, 6 ♥, 6 ♠ или 6 без коз, където може да се загуби една ръка от „защитниците“. За постигането му, партньорите се нуждаят от 33 до 36 точки.
Съществуват и 5 бонуса за игри, които са по-реални за постигане от двата вида шлемове:
-
3 без коз изисква да се направят 9 ръце
-
4 ♥ или 4 ♠ изискват да се постигнат 10 ръце
Тези трите могат да бъдат обявени, когато играчите търсят общо 26 точки.
-
5 ♣ и 5 ♦ изисква да се направят 11 ръце, като в случая се получават 29 точки.
Опитът показва, че ако вие и партньорът ви имате поне 8 коза в комбинацията от общите ви карти, ако не играете на „без коз“, можете да вземете поне още една допълнителна ръка, за разлика от това, когато играете на „без коз“. Това означава, че игрите на 3 без коз, 4 купи или 4 пики (ако имате поне 8 коза), изискват приблизително еднаква сила при високите карти.
Начин на записване на резултатите в бриджа
Тук изникват известни проблеми, понеже има много начини за записване на резултата. Един от най-известните начини на записване е този, при който се цели постигането на маншове и робери. Манш имаме, когато един от двата отбора достигне 30 точки. Точките се дават както следва:
-
За изкарана 1 спатия – 6 точки
-
За изкарано 1 каро – 7 точки
-
За изкарана 1 купа – 8 точки
-
За изкарана 1 пика – 9 точки
-
За изкарано 1 без коз – 10 точки
Например, ако имаме анонс „2 купи“ и играта е изкарана, точките, които се печелят са 2 х 8=16 точки. В случай на анонсиране на „3 без коз“, резултатът е 3 х 10=30 точки, които са достатъчни за постигането на манш.
Освен тези точки се пишат и други, които зависят от това дали разиграванията са изкарани с добри ръце или жус. Защитниците също записват такива точки, ако вкарат разиграващия.
След постигането на манша, следващата цел е робера. За постигането на робер отново са необходими 30 точки, като начина на изчисляване е същия, както при манша. Единствената разлика е, че след постигането на манш се влиза в т.н „зона” и точките за добри ръце се удвояват, но и точките на съперниците ако ви вкарат също се удвояват.
Това са само основите на една толкова интересна и популярна игра за която са изписани стотици книги. Ако искате да станете добър играч на бридж е добре да потърсите специализиране литература, която да ви помогне.
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Видове спорт
- Интелектуален спорт
- КЛУБ ПО СЪСТЕЗАТЕЛЕН БРИДЖ "ОРИОН" - ПОПОВО
- СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ "БРИДЖ ПЛЮС"
- БРИДЖ КЛУБ "ХЕБРОС- ХАРМАНЛИ"
- Бридж клуб "Академик"
- СПОРТЕН КЛУБ "ТИМ К 1"
- СК БРИДЖ КЛУБ "КАРО"
- КЛУБ ПО СПОРТЕН БРИДЖ "ВЕЛБЪЖД - БРИДЖ"
- СПОРТЕН КЛУБ ПО БРИДЖ "ДАМА КУПА"
- СПОРТЕН КЛУБ "СПОРТ ЦЕНТЪР"
- СПОРТЕН КЛУБ "ЮЖНА ЗОНА"
Коментари към Бридж
Бриджът по принцип е скучна игра,поне в домашни условия,тъй като по теория на вероятностите средната ръка е 10 оньорни точки с 4-3-3-3 цветово разпределение,което предполага нисък и скучен стандартен договор-1,2в цвят или безкоз и много пасове.За да се наруши меланхолията и да стане играта динамична и интересна е добре преди всяко раздаване да се правят по няколко розетки .Розетката създава приятни цветови дизбаланси при раздаване в бриджа и нарушава меланхолията на 4-3-3-3 разпределението.Разпределения от сорта на 7-5-1-0 или пък 6-6-1-0 и т.н. стават по-чести и играта става интересна,а и бирата и мезето вървят.Поздрави!