Лига на конференциите на УЕФА
Лига на конференциите е най-новият футболен турнир под егидата на УЕФА. Той е трети по значимост в европейския клубен футбол след Шампионска лига и Лига Европа. Провежда се ежегодно и за него отборите ще се класират въз основа на представянето им в домашните им шампионати и турнирите за купата на страната им.
Надпреварата стартира от сезон 2021-22, като в нея ще участват най-вече отбори от по-ниско класираните в ранглистата на УЕФА държави, а всичко това се прави, защото груповата фаза на Лига Европа е намалена от 48 на 32 отбора. За разлика от двата турнира от по-високо ниво, при Лига на конференциите няма да има директно класирани отбори в груповата фаза. 10 от отборите са тези, които са били елиминирани в плейофния кръг на Лига Европа, а останалите идват от квалификационните кръгове на Лига на конференциите. И тук има предимство за отборите от по-високо класираните в ранглистата на УЕФА държави, като завършилите на седмо място в италианската Серия А, немската Бундеслига и английската Висша лига, влизат в последния квалификационен кръг, а по-нискоразредните тимове започват от по-ранните етапи на надпреварата.
Шампионът на Лига на конференциите получава правото да участва в груповата фаза на Лига Европа за следващия сезон, с изключение на случаите, когато този отбор вече се е класирал за Шампионска лига чрез домашното си първенство.
Кратка история на създаването на Лига на конференциите
През 2015 година ръководителите на Европейската Футболна Асоциация започват да правят планове за създаване на трети клубен турнир, който да бъде по-ниско ниво на съществуващите до момента Шампионска лига и Лига Европа. Цялостната концепция е в него да участват клубове от по-ниско класираните държави членки на УЕФА, като им се даде по-голям шанс да продължат в по-късните етапи на международна надпревара, тъй като в двата по-престижни турнира тези по-малки отбори най-често биват елиминирани още в квалификациите им.
Макар и Лига Европа да е с 48 отбора в груповата фаза, в нея участват отново отбори от минимум средно европейско ниво и това до известна степен ощетява тимовете с по-малки възможности.
В средата на 2018 година все повече започва да се говори, че Лига Европа ще бъде разделена, а групите и ще включват до 32 тима, като по-нискоразредните отбори ще бъдат отделени и ще са в основата на новия турнир.
В края на същата година УЕФА официално анонсира създаването на ново състезание с „работно“ наименование „Лига Европа 2“, което трябва да стартира от сезон 2021-22. То ще даде възможност на много повече от „пренебрегваните“ отбори да имат повече мачове и съответно да получат и повече от наградните фондове, които до момента са обирани от така или иначе по-богатите отбори.
На 24 септември 2019 година ръководните кадри на УЕФА обявяват, че Лига Европа 2 вече има и свое име, а именно Лига на конференциите. На 24 май 2021 година президентът на УЕФА Александър Чеферин представя трофея, за който ще се борят отборите в новия турнир, както и цялата идентичност на състезанието, включително и отличителните му цветове и химна.
Формат на Лига на конференциите
Квалификационна фаза на Лига на конференциите
Новият турнир заимства начина на разпределение на отборите от схемата на Шампионска лига – тимовете се разделят на шампионски поток и основен поток. В първия попадат отборите, които са отпаднали от квалификацията за груповата фаза на ШЛ, докато вторият е за отборите, които са преодолели предходните пресявки в Лига на конференциите.
Всяка национална футболна асоциация притежава коефициент, който се получава въз основа на представянето на клубните й отбори при участието им в европейските турнири през последните 5 години. Този коефициент дава базата на класиране в ранглистата на УЕФА и според това подреждане се определя броят участници на всяка страна, които попадат в турнира Лига на конференциите:
Класиране на националната федерация в ранглистата на УЕФА | Брой участници в Лига на конференциите |
От №1 до №5 |
1 |
От №6 до № 15 |
2 |
От №16 до №50 |
3 |
От №51 до № 55 |
2 |
Лихтенщайн няма свое вътрешно първенство и няма клубен коефициент, затова участва с: |
1 отбор, носител на Купата на Лихтенщайн |
Това е план за турнира за периода от 2021 до 2024 година и никоя страна няма да има възможност за повече от посочените места.
Групова и елиминационна фаза на Лига на конференциите
Форматът на турнира предвижда разделяне на отборите в 8 групи по 4. В групите се играе всеки срещу всеки на разменени гостувания, а напред продължават първите 2 тима. Преди същинската елиминационна фаза, отборите класирали се на второ място играят допълнителен кръг с отборите, класирали се на трето място в своите групи от Лига Европа, а победителите от този кръг продължават в същинския осминафинал, където ги чакат първите отбори от групите на Лига на конференциите. След това форматът предвижда четвъртфинали, полуфинали и финал. Новият турнир предвижда провеждането на общо 141 мача, в които ще участват 56 отбора, за времето от 15 състезателни седмици (срещите ще се провеждат в четвъртъците), от юли до май.
Таблично представяне на формата на Лигата на конференциите:
* Шампионска лига
** Лига Европа
Коментари към Лига на конференциите на УЕФА