УЕФА Лига на нациите
Лигата на нациите на УЕФА е едно от новите решения за националните отбори по футбол в Европа, като целта на този турнир е да замени приятелските срещи от календара. Той се превежда на всеки 2 години, като първото му издание бе през 2018 година, непосредствено след Световното първенство. Отборите са разделени в групи, в зависимост от мястото им в ранглистата на УЕФА, а четиримата от победителите в групите играят финална фаза. Първият победител от турнира е Португалия, която бе и първият домакин на финалната четворка през 2019 година.
Идеята за създаването на турнира Лига на нациите на УЕФА
През 2013 година се провеждат първоначалните разговори за създаването на трети международен футболен турнир за националните отбори, членове на УЕФА, след Световното и Европейското първенства.
Концепцията е да участват всички 55 нации, като те бъдат разделени в групи, въз основа на класирането им в ранглистата и последните им резултати. В зависимост от представянето в групата, всеки отбор може да остане в нея, да се качи в по-горна група или да изпадне в по-долната. Турнирът трябва да се провежда на датите, които са определени в международния календар на ФИФА за приятелски мачове и реално той да замени последните. Целта е да се даде по-голяма мотивация на отборите да играят, тъй като приятелските срещи са до голяма степен тренировъчни и от тях няма особен смисъл. Новият турнир не трябва да се застъпва с периодите, които са определени за Световното и Европейското първенства.
Според генералният секретар на УЕФА, Джани Инфантино, едно от предимствата на Лига на нациите е, че ще даде възможност на по-малките отбори да могат да играят на тези дати, тъй като по традиция те са по-малко атрактивни и трудно си намират партньори за приятелските срещи. А и от друга страна, те ще могат да получават приходи от телевизионните права, тъй като договорът за това е централизиран от УЕФА.
По време на гласуването за създаването на турнира всички 54 държави гласуват „За“ (тогава Косово все още не е член на УЕФА).
Формат на УЕФА Лига на нациите
Оригинален формат
В първоначалния вариант отборите са разделени в четири дивизии, които се наричат Лиги:
- Лига А: 12 отбора;
- Лига B: 12 отбора;
- Лига C: 15 отбора;
- Лига D: 16 отбора.
Всяка от тези лиги е разделена на групи от по 4 отбора, които играят помежду си в разменени гостувания.
Нов формат от сезон 2020-2021
След края на първото издание на турнира от ръководството на УЕФА решават да променят формата на Лига на нациите, като приетата новост е в сила от сезон 2020-21. Тук се засяга основно структурата на лигите, а именно в първите 3 отборите вече са по 16, а в последната остават 7 отбора.
Преходът към новия формат се извършва плавно, с малки промени през 2018 и 2019 година, като например предпазване от изпадане на последните отбори от Лига А и В, а също промоция в по-горна лига на вторите отбори, не само на първите от групите в Лига С, докато в Лига D се класират в горната лига първите 3 отбора.
Наред с тази промяна, националните федерации се съгласяват да участват в мачовете от Лига на нациите, вместо да играят приятелски мачове (или поне този брой се свежда до санитарния минимум). Така в турнира броят на мачовете се увеличава от 138 на 162. По този начин се увеличават зрителската привлекателност и търговската стойност на Лигата.
Повече мачове ще има в Лига А и В, като те включват националните отбори в Топ 32 на УЕФА, вместо 24-те, които бяха в стария формат.
Финална фаза на Лига на нациите, промоция в по-горна лига и отпадане
В Лига А, която е най-високото ниво на турнира, победителите от четирите групи играят във финалната фаза. Тя е съставена от два полуфинала, като победителите от тях играят в големия финал, а загубилите имат мач за трето и четвърто място. Финалът е в един мач и определя шампиона на Лига на нациите на УЕФА.
Отборите в турнира също така могат да се изкачват в горните лиги или да изпаднат в по-долна. Считано от 2020 година, победителите от четирите групи на Лига В, С и двете групи на Лига D, автоматично се изкачват с едно ниво нагоре за следващия турнир. Както споменахме, в Лига 1 победителите играят във финалната четворка.
Що се отнася до изпадащите отбори, класиралите се на последно място в групите на Лига А и В, автоматично изпада в по-долната. Тъй като в Лига С има 4 групи, а в по-долната са само 2, четирите последни отбори играят баражи, като победителите се спасяват и остават в горната Лига, докато загубилите директно отиват в Лига D. Схемата за баражите се определя според класирането в ранглистата на УЕФА, като най-високо разположения отбор играе срещу четвъртия, а втория и третия формират другата двойка. Играе се при разменено гостуване, като по-високо класираните отбори са домакини във вторите срещи.
Връзка на Лига на нациите и Европейското първенство
Лигата на нациите предоставя още една възможност на отборите да се класират за Европейското първенство. Това става чрез плейофи, във всяка от четирите Лиги, победителите от четирите Лиги играят първо полуфинали. Ако те вече са сред 20-те участници в първенството, в следствие на квалификациите за него, тогава мястото им заема втория отбор в тяхната група. Ако от горните Лиги са се класирали всички отбори за Евро финалите или са останали по-малко от 4, които не са успели, то тогава за плейофите се класират отборите с по-предно класиране от по-долните лиги. По този начин се определят останалите четирима участници на Европейското първенство.
Връзка на Лига на нациите и Световното първенство
Лига на нациите ще има частична връзка и с квалификациите от Зона Европа за Световното първенство, макар и в по-малка степен, в сравнение с Европейския шампионат.
Първия кръг от квалификациите в Европа се състоят от 10 групи, чиито победители се класират директно за Световното първенство. Във втория кръг, вторите отбори от групите + двата най-добри отбора в Лига на нациите (определени на база класирането в турнира, от останалите отбори, които не са успели да се класират за Световното първенство) ще играят баражи в 2 кръга – полуфинали и финали, и двата само в един елиминационен мач. След тях ще останат 3 отбора-победители, които допълват броя на участниците в най-големия футболен форум.
Трофеят на Лига на нациите
За пръв път, купата на турнира е представена пред публиката по време на тегленето на първия жребий за групите в Лозана. Изработена е от сребро и върху нея са инкрустирани знамената на всички 55 отбора, членки на УЕФА. Трофеят е тежък 7,500 килограма и е висок 71 сантиметра (можете да го видите на заглавната снимка).
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИСО ДЕТСКА ДЖАГА KRU21909
НовДЪНЛОП ФУТБОЛНА ВРАТА 180 см / 120 см / 60 см NEW024056
НовДЪНЛОП ФУТБОЛНА ВРАТА 240 см / 160 см / 85 см NEW024057
НовДЪНЛОП СГЪВАЕМА ФУТБОЛНА ВРАТА 50 см / 44 см / 44 см NEW024058
НовНАЙ-ВЕЛИКИТЕ МАЧОВЕ - ДЖЕЙМИ КАРАГЪР - СИЕЛА
НовМАК ДЕЙВИД ФУТБОЛНА ОРТЕЗА ЗА ГЛЕЗЕН STEALTH CLEAT 2 4311
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Големи спортни турнири и първенства
- Големи футболни турнири и първенства
- Джитбол
- Футболна болест - ARS комплекс
- Позиции във футбола – крило
- Позиции във футбола – бек
- Фитнес програма за футболисти
- Трите най-добри кондиционни упражнения във футбола
- Георги Аспарухов – Гунди
- Красотата на футбола - удар от ждроп
- Периостит в областта на тибията при спортисти
- Силова тренировка за футболисти във фитнеса
Коментари към УЕФА Лига на нациите