Разкъсно-контузни и порезни рани в спорта
Раните са често срещани сред спортистите и трениращите хора. Въпреки че са ежедневие за професионалните спортисти и обикновено са леки и не повлияват върху резултатите, ненавременното им лечение може да доведе до развитие на инфекция.
Едни от най-честите рани в спорта са разкъсно-контузните.
Разкъсните рани са тези, при които тъканите са увредени в опит да преодолеят голяма сила. Ръбовете на тези рани не са прави, а назъбени и неравни. Терминът "контузия" и контузна рана се прилага за всички наранявания, предизвикани от тъп предмет или повърхност, в която тялото се е ударило. Тези два вида рани, които са сходни по-начина на получаване, и изискват почти едно и също лечение, биват обединени в един клас - разкъсно-контузни.
Разкъсно-контузните рани се различават значително от прорезните рани. На пръв поглед те изглеждат по-безопасни, но всъщност усложненията при тях са много повече.
Клинична картина
При разкъсно-контузните рани се наблюдава силна болка, раната може да не кърви много, защото засегнатите кръвоносни съдове са смачкани и бързо се образуват тромби, които ги запушват. Ако нанесеният удар бил силен и в зона, където има голям брой кръвоносни съдове, кръвонасядането и увреждането на подлежащите тъкани са много чести, а раните са по-дълбоки. В този случай разкъсаните, смачкани и умъртвени тъкани могат да бъдат среда развитие на инфекциозните агенти и създават се условия за развитието на тежки анаеробни инфекции като тетанус. При големи наранявания противотетаничната имунизация е задължителна.
Порезните рани са по-радко срещани. Те са причинени от твърд предмет с остър ръб. В спорта най-често порязванията се причиняват от острието на ски или кънки.
Ръбовете, които се образуват са гладки и раздалечени един от друг. В зависимост от големината на раната се получава по-малко или по-широко разтваряне на кожните ръбове, което е предпоставка за обилно кървене. Инфекцията не е често съпътстваща порезните рани. Поради кръвоизливите, които се получават порезните рани налагат спешни мерки за кръвоспиране. По-дълбоките рани могат да засегнат вътрешни органи, мускули, сухожилия и дори кости.
Първа помощ при разкъсно-контузни и порезни рани в спорта
Първата помощ зависи от големината на раната и нейната дълбочина. Ако раната е дълбока и са засегнати кръвоносни съдове и други меки тъкани е необходима хирургична интервенция. При по-леките порязвания и охлузвания е необходима само дезинфекция е евентуално превръзка.
Първоначалните грижи и оказване на първа помощ в по-леките случаи се състоят в почистването на раната и кожата около нея. Целта на това е да възпрепятства развитието на инфекция и по-нататъшни усложнения. Правилното почистване на раната цели отстраняване на бактерии, мъртви тъкани или замърсявания, попаднали в нея.
Как да почистим раната?
Разтворът на водороден пероксид, познат като кислородна вода, се използва от 1947 г. за прочистване и дезинфекциране на рани. Днес обаче употребата му е много по-рядка отколкото през минали години. Причината е, че кислородната вода причинява микроскопични увреждания на тъканите в раневите ръбове, за което е доказано, че забавя заздравяването. Поради тази причина водородният пероксид е много по-подходящ за дезинфекция на повърхности, униформи, оборудване и други, а за рани се използва само, ако няма вариант за почистване на раната.
В най-добрия вариант почистването може да стане като задържите раната под течаща вода или напълнете чист съд с вода и промиете раната. Ако имате под ръка, може да използвате и отворена бутилка с вода.
За почистване на кожата около раната изпулвайте сапун и мека кърпа, но се опитайте да не попада в самата раната, защото може да предизвика дразнене. Ако в раната има частици и или чужди предмети, използвайте пинсети, дезинфекцирани със спирт, за да се отстраните всички замърсявания останали в раната след измиване.
Как да спрем кървенето?
Кървенето помага за естествено самочистване на раната, но то трябва да бъде овладяно, ако е обилно. При повечето малки порязвания или ожулвания кървенето спира бързо и не е опасно. Раните по лицето, главата или устата понякога обаче кървят много, защото тези зони богати на кръвоносни съдове.
За да спрете кървенето, натиснете силно, но внимателно върху раната с чиста кърпа или марля. Ако е възможно, повдигнете зоната над сърцето. Ако кървенето не може да бъде овладяно до 20 минути, е препоръчително да потърсите медицинска помощ.
Как да се погрижим за раната?
Оставянето на раната непокрита помага тя да "диша" и ускорява заздравяването. Ако обаче тя е в област, която може да се замърси или раздразни от дрехите, покрийте раната с пластир (лепенка) или със стерилна марля и лейкопласт. Сменяйте превръзката всеки ден, след спорт или вземане на душ, за поддържате раната чиста и суха.
При по-големи ожулвания и рани, за да намали риска от белези и ускори заздравяването е добре да се използват антибиотични мехлеми и продукти за рани. Антибиотични мехлеми подпомагат заздравяването, като предпазва от инфекция и поддържат раната чиста и с определена влажност.
Нормално тялото образува коричка над раната, с цел да я затвори и предпази от замърсявания. Не се опитвайте да махате коричката, тя ще падне сама, когато времето дойде.
Ако раната изисква шевове и лекарска помощ, то вашият лекар ще ви обясни как да се грижите за нея.
Задължително потърсете лекарска помощ, ако:
- Раната е дълбока и с назъбени краища.
- Раната е на лицето и кърви обилно.
- Раната кърви обилно, кръвта пропива през превръзката или кървенето не спира след 20 минути силен, директен натиск.
- Краищата на раната не могат да се затворят.
- В раната има мръсотия, която не може да бъде премахната.
- Областта се възпалява и е силно болезнена 24-48 часа след получаване на раната.
- От раната изтича гъста мътна течност или гной.
- Зоната около раната е безчувствена или им сетивни нарушения.
- От раната се образуват червена ивица в посока към сърцето и гърдите.
- Раната е дълбока, а през последните 5 години не е правена имунизация срещу тетанус.
Заглавно изображение: CC0 Public Domain
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАДЕРМИН КРЕМ ЗА РАНИ 15 мл
МАТОПАТ ПЛАСТИР ЗА ДЕЦА САФАРИ * 12
НовСИЛБЕН НАНО РИПЕЪР ЗАЗДРАВЯВАЩ КРЕМ 50 мл
УРИАЖ BARIEDERM CICA SOS ВЪЗСТАНОВЯВАЩ ИЗОЛИРАЩ КРЕМ 15 мл.
ЛАЙФ СИСТЕМС АПТЕЧКА ТРЕК * 23
КАДЕРМИН КРЕМ ЗА РАНИ 50 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортни травми и заболявания
- Рани в спорта
- Рани
- Домат със захар и други народни рецепти при възпален пръст
- Лечение на рани с природни средства
- Индрише
- Направете смес от брашно, жълтък и мед за издърпване на гнойта
- Срещу възпаление на ухото, мазоли или гнойни рани използвайте листа от дебелец
- Кафяви водорасли
- Теснолист живовляк
- Елша, Черна елша, Обикновена елша
- Алтернативно лечение на белези
Коментари към Разкъсно-контузни и порезни рани в спорта