Риболов на лед
Риболов на лед е вид спортен риболов, който се практикува единствено през зимата, върху замръзнали водни басейни. Това е една от най-интересните риболовни практики и със сигурност е сред най-екстремните. Риболовците могат да седят върху столче директно върху леда, в който има изкопана дупка или да са кабинка върху леда. Понякога кабинките за отопляеми, а по-луксозните варианти имат легла и други удобства.
Заслоните при риболов на лед
Когато сте отишли само за няколко часа на риболов, заслон не ви е нужен, но при по-дълги риболовни експедиции можете да си монтирате по-сложни или по-прости конструкции, които да ви предпазват от студа. Такива конструкции могат да бъдат под формата на барака или обикновена палатка, като важното е те да не са много тежки и да могат лесно да се пренасят. На пазара има и такива заслони, които са изработени от дърво и метал и имат специални дупки в пода, през които да се извършва риболова. Те са или с колела или със ски, за да могат лесно да бъдат транспортирани до мястото на риболова. Някой от тях приличат повече на мобилни къщи, отколкото на обикновени бараки, като те могат да имат печки, легла, дори и телевизор.
В България все още не разпространена тази практика, но в САЩ например, в някой от курортите се отдават такива мобилни рибарски къщички, които биват издърпани със специални снегомобили или други превозни средства подходящи за движение по заледените водни басейни. В нашата страна такива къщи за изключително рядко явление, по-скоро единственото което предпазва риболовците от студа са топлите дрехи.
Екипировка за риболов на лед
Леденият риболов изисква строго специализирана екипировка. Обикновено са необходими трион за изрязване на леда, свредел, длето или лост, с които да се направи дупка, която обикновено е с диаметър 20-30 сантиметра. Ако не разполагате с такива инструмента, кирка, чук или брадва също могат да свършат работа. Можете да използвате и дълга пръчка със закачено канче на нея, за да извадите ледените частици, които са останали във водата. При много студено време, някой риболовци носят със себе си специални нагреватели, които не само ги топлят, но и не оставят дупката отново да замръзне. Всеки, който е ходил на леден риболов знае, че когато температурите паднат под -20 градуса, постоянното образуване на нов лед се явява проблем, който може да се реши от един такъв нагревател.
Съществуват три основни вида риболов на лед. Първият е с малка и лека пръчка с кивок (силно чувствителна гъвкава предна част) и с цветна примамка (мормишка), която може да бъде под различни форми. Риболовците постоянно повдигат и свалят примамката, като така привличат вниманието на рибата. Ако се лови на по-голяма дълбочина, много добър ефект се получава с фосфорни примамки, които светят и така се повишава тяхната видимост в тъмните води.
Вторият тип е с използването на жерлици, които са изработени от дърво или пластмаса и имат шпула за влакното, към която се прикрепя флагче на пружина. При удар от рибата, кордата се изпъва, което освобождава флагчето и то се вдига, като по този начин показва на риболовеца, че има закачена риба на куката.
Третият вид риболов на лед се използва само за големи риби. При него се прави по-широка дупка, която се покрива с палатка, за да стане по-тъмно около дупката, а самата вода остава светла и видимостта в нея е по-силна. Риболовът се извършва с харпун или дълго копие, което в задната част е завързано с въже. Когато преминат по-големи риби под дупката, риболовецът хвърля харпуна, като този метод обикновено се използва за улов на есетрови риби, сомове, шарани и други.
Все повече риболовци използват сонари и подводни камери, за да могат да разберат къде точно се намират пасажите от риба и да поднесат примамките точно там.
Съвременният риболов на лед
Методите за зимен риболов се промениха драстично през последните 20-25 години. Дните, в които рибарите пробиваха само по една дупка и чакат цял ден около нея вече са безвъзвратно отминали. С мощните акумулаторни винтоверти и боркороните, дупките се изрязват за броени минути, като обикновено се правят поне по 10 дупки от един риболовец, който разполага и със сонар, с който за секунди разбира дали около тази дупка има риба и дали си заслужава да остава на нея. Това улеснение увеличава количеството на улова, тъй като свежда до минимум чакането между отделните удари на рибата. Дори е възможно поставянето на въдици на всяка отделна дупка и така се увеличава шанса за успех. С помощта на GPS системи, рибарите отбелязват координатите на рибните пасажи и в последствие много по-лесно могат да се насочат към тях, вместо да губят време търсенето им. Със сонарите могат да бъдат определени дебелината на леда, дълбочината на водния басейн, неговият релеф, местата където има опасност от закачане на подводна растителност, както и точното разположение на рибата, с което се дава възможност за много по-точно предоставяне на стръвта.
Вече могат да бъдат закупени и въдици, които са със звукова сигнализация при кълване на рибата, което улеснява риболовците, които използват няколко въдици в определен периметър.
Опасности при риболова на лед
Много често съм срещал информация, че лед с дебелина 5 сантиметра е добър за ходене, но аз ви препоръчвам да не рискувате и да стъпвате върху такъв, който е не по-малко от 10 сантиметра. Когато ледената покривка на водните басейни достигне до 15 сантиметра, по нея могат да се движат и моторните шейни, 18-30 сантиметра вече са подходящи и за движение на лек автомобил, а 36 сантиметра и повече са подходящи дори за камиони.
Трябва изключително много да се внимава в реките, особено с по-бързо течение, тъй като около брега се образува достатъчно дебел лед, но в средата на реката той е доста по-тънък и така се увеличава риска от пропадане под леда.
В по-топлите дни опасностите са по-големи, тъй като дори и леда да бъде достатъчно дебел, неговата структура може да бъде нарушена и така той да не може да понесе теглото ви. Това състояние се нарича „изгнил лед“ или „мек лед“. Когато ледът е около 20 сантиметра, тогава дори и в топлите дни той си остава достатъчно здрав, за да издържи риболовеца, без значение от неговото тегло. Силно препоръчително е всеки рибар да носи в себе си спасителен комплект, който представлява две ръкохватки с шипове в края, свързани с нишка. Те трябва да са завързани за човека, за да може при нужда, той веднага да може да ги използва, като ги забива в здравия лед около него и се изтегля от водата.
Препоръчително е да се носят непромокаеми дрехи, или да се носи резервен комплект, с който да се преоблечете при нужда, за да избегнете хипотермията (замръзването).
Състезанията по риболов на лед
Много често на тях се събират десетки риболовци, които имат определено време да покажат на какво са способни, като има и награда за най-голяма уловена риба. Най-голямото състезание в света е това на езерото Гъл в щата Минесота, САЩ, като то се провежда ежегодно през януари. На него се събират над 15000 риболовци, като те пробиват над 20000 дупки в леда по време на надпреварата.
Езерото Симко пък е известно като столицата на риболова на лед, като то се намира в Канада.
Край езерото Хуачион в Южна Корея пък се провежда най-големият фестивал посветен на риболова на лед, като през януари той е посещаван от над 1,5 милиона туристи и състезатели.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАК ДЕЙВИД ЛЕНТА С ТОРБА ЗА ЛЕД 28 см. 203
ПИК ТЕРМООПАКОВКА ЗА ЛЕД 28 см.
ДЪНЛОП КОМПЛЕКТ ЛЕД СВЕТЛИНИ * 2 NEW024061
НовХИП ПЮРЕ СПАГЕТИ С БРОКОЛИ И СМЕТАНОВ СОС И РИБА 220 г 6550
СОЛГАР РИБЕНО МАСЛО меки капсули 1000 мг * 60
КОЛАГЕН ШОТ саше * 15 ТИЕНС
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Видове спорт
- Видове зимен спорт
- Студен компрес или пакет с лед
- Време и температура за печене на месо, птици, риба (таблица)
- Опасна ли е комбинацията между риба и мляко – традиционни вярвания и научни факти
- Как да приготвите перфектната риба на скара
- При киселини и рефлукс сложете кубче лед под езика си
- Тест за трихинелоза
- Спортни шейни
- Как да изпържим риба така, сякаш е без кости?
- Гарум - римският сос, служещ за подправка и лекарство
- Какво да правим, ако в гърлото на детето заседне рибена кост?
Коментари към Риболов на лед