Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Спорт Влез във форма Тренировъчни съвети Съвети за поддържане на здрава психика в спорта по време на пандемия

Съвети за поддържане на здрава психика в спорта по време на пандемия

от 06 ное 2020г.
Редактор: Костадин Йочев
Съвети за поддържане на здрава психика в спорта по време на пандемия - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Глобалният локдаун и социалното дистанциране принудиха спортистите по целия свят да адаптират ежедневието си към новите изисквания. Пренасочени за други дати състезания, отменени стартове, отлагане на мачове, поради голям брой заразени състезатели от отборите, несигурност и всичко това кара атлетите и техните екипи да нямат сигурност и да не знаят по какъв начин да се подготвят, поради факта, че не знаят дали утре няма да се наложи отново да се затворят стадионите, спортните зали и пистите.

Тези колебания в графика може да повлияе на тренировъчната програма на всеки спортист, на психическото му състояние, мотивацията му и дори на желанието му изобщо да участва в тренировъчния процес. Никога състоянието на мрежата за поддържане на спортистите не е била по-натоварена.

Какво се случва в света?

Пандемията от COVID-19 повлия много силно на спортния свят с отлагането на Олимпиадата в Токио, Параолимпиадата, Европейското първенство по футбол и временното прекратяване на всички основни спортове, а след отварянето на първенствата отново, спортните зали и стадионите или са празни или с ограничен достъп на публика. Много често професионалните спортисти планират живота си около спортните състезания и често остават личния си живот, брак, деца и други на по-заден план. Със спирането на първенствата и състезанията, светът на атлетите, а и на хората от задна линия в отборите, се преобръща на 180 градуса. Знаете, че всеки отбор си има изграден график, всеки ден спортистите знаят какво след какво следва и когато са свикнали с тази регламентирана рутина, промяната й води до доста голям шок за психичното им здраве. Особен момент е и поставянето в изолация, когато лицето е заразено с коронавирус или е било контактно с друго такова. Понякога, това може да стане и в друга държава, когато спортистът играе или се състезава в чужбина, като остава далеч от семейството си.

Какво се случва със спортистите в резултат на изолация или отмяна на състезанията?

По време на изолация, спортистите могат да са:

  • Неподготвени за такава липса на контакти;

  • Притеснени и в главата им бушуват мисли като „Дали съм заразен с коронавирус?“, „Какво ще се случи с мен?“, „Дали няма да ми прекрати кариерата, какво ще стане с живота, с който съм свикнал, ще мога ли да притежавам същите материални блага?“;

  • Самотни, емоционално уязвими, объркани за посоката на живота им;

  • Отстранени от начина на живот, с който са свикнали;

  • Притеснени за следващата стъпка, която може да се наложи да направят.

Преди пандемията, фокусът върху спортистите беше доста голям, те постоянно бяха обект на медийно внимание, отразяваха се всички техни изяви, даваха интервюта и т.н., а след локдауна, почти всички медии започват и завършват с информация за COVID-19. Ако даден спортист още преди това е имал проблеми с психичното си здраве, като тревожност, депресия, обсесивно-компулсивно разстройство, промени в настроението, безсъние или посттравматично стресово разстройство, събития от този мащаб може да влошат неговото състояние. Естествено, тежестта на симптомите диктуват нивото на грижа, което трябва да се положи за спортиста. Промяната в настроението, тревожността, проблемите със съня и други такива по-леки състояния могат да се лекуват успешно от психолог. По-тежките, като силна тревога, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства или дори мисли за самоубийство, изискват насочване към психиатър.

Рискови фактори за лошо психично здраве при спортистите

В спорта има множество фактори, които могат да предразположат атлетите към лошо психично здраве. Получена контузия, слабо представяне, претрениране и други, като тези, които се занимават с индивидуален спорт, са по-силно изложени на риск от лошо психично здраве. Установено е, че по-младите спортисти са по-лабилни, защото по-опитните все пак са се сблъсквали с повече житейски проблеми и до някаква степен могат по-добре да се справят с депресивните състояния. И все пак, пандемията донесе неочаквани проблеми в спорта, и без значение от възрастта на атлетите, негативните последици са факт.

Йерархичен модел на мотивацията

пирамида на Маслоу

Може би повечето от вас са чували за пирамидата на потребностите на Ейбрахам Маслоу? В нея се виждат петте етапа на човешките нужди, от най-обикновените, физиологични, до самоусъвършенстването и разгръщането на пълния човешки потенциал. Долните четири нива се считат за нива на дефицит. Когато хората са лишени от физиологичните потребности, безопасност, любов, уважение, те стават мотивирани да ги получат. Например, когато някой е оставен без храна, с времето чувството за глад се увеличава и той е силно заинтересован да намери храна. Едва след като се задоволят долните 4 нива, тогава е възможно да се насочи фокусът към петото ниво. Нещата, получени по време на самоусъвършенстването, идват отвътре, а не от външен източник. Следователно, този етап се счита за фаза на растеж.

През това време на икономическа несигурност, някои от спортистите могат да се сблъскат проблеми с набавянето на храна или неспособност за покриване на разходите за жилището или по автомобила си. Други пък могат да не бъдат чак толкова засегнати от пандемията. Следователно, ситуацията за всеки един спортист е различна и затова трябва да се подхожда индивидуално. В този случай, треньорите трябва да се насочат към успокояване на играчите, вместо да се съсредоточават само върху тренировъчната програма. Според пирамидата на Маслоу, спортистите няма как да мислят за усъвършенстване, докато основните им нужни не са задоволени.

Насоки за психологическа помощ на спортистите

психическо здраве за спортисти

Подобряването на психическото здраве на спортистите може да се направи с балансиране на ежедневните им дейности. Липсата на удовлетвореност, усещане за постигнати резултати от поставените задачи или свързването с други хора или така наречените социални контакти, могат да повлияят негативно на настроението им.

Когато са в изолация, спортистите могат да бъдат насърчени да четат книги, да гледат телевизия, да слушат музика, да изпълняват различни задачи в дома си и не на последно място, да не спират да тренират, макар и вкъщи. Упражненията освобождават ендорфини, естествените хормони на тялото, които правят човек щастлив. Това, че атлетите не винаги ще имат възможност да тренират на стадиона, във фитнеса или навън, ще ги накара да проявят малко повече креативност за работа с различни тежести в дома им, за да поддържат кондицията си. Треньорите също могат да им помогнат в съставянето на тренировъчния им режим по време на изолацията им.

Благодарение на модерните технологии, могат да се правят и групови тренировки онлайн, с приложения като Zoom, WhatsApp, Go to meeting и други. Освен мотивирането едни от други, спортистите ще продължат да държат отборния си дух по-висок. Видео конференциите също са препоръчителни, за да могат играчите да споделят тревогите и притесненията си, и да бъдат подкрепяни от треньори и съотборници.

Заключение

Въпреки че приоритет за всички понастоящем е да останат здрави и да се освободят от вируса COVID-19, стресът и безпокойството могат да доведат до доста тежки депресии. Спортистите са свикнали със структурата на своето ежедневие и с дисциплината, но този път нещата са толкова объркани, че е нужно да се вземат допълнителни мерки, за да се поддържа тяхното спокойствие и фокус. Треньорите и целия щаб трябва да насърчават своите подопечни да се занимават с дейности, които им носят удоволствие, чувство за постигнати резултати и социална свързаност.

Източник:

Sports Med magazine; appliedsportpsych.org

Още по темата:
  • Спортна рехабилитация на белите дробове след Covid-19 Спортна рехабилитация на белите дробове след Covid-19
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

 2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
14.95лв.

2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
12.00лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

Коментари към Съвети за поддържане на здрава психика в спорта по време на пандемия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Съвети за поддържане на здрава психика в спорта по време на пандемия
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 04:29
    Коментирайте "Съвети за поддържане на здрава психика в спорта по време на пандемия"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Влез във форма
  • Препоръки и съвети за правилно провеждане на тренировките
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • Армия в бяло - Крадец на препитание - д-р Чавдар Попов, САЩ
  • Истини и митове за здравеопазването в Куба
  • Предпазва ли витамин D от COVID-19
  • Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции
  • Доц. Ан Мърфи: Социалната изолация и самотата влошават психичното здраве на тийнейджърите по време на пандемия
  • Алтернативна медицина в помощ на психичното здраве по време на изолация
  • В Русия регистрираха „МИР-19“ - лекарство срещу COVID-19, разработено от Института по имунология
  • Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кожен проблем по време на бременност - след посещение на козметик

преди 31 дни, 9 часа и 2 мин.

Как да намерим перфектния фон дьо тен според тона на кожата ни: Съвети и трикове от експерти

преди 398 дни, 17 часа и 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 12 часа и 40 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 5 часа и 21 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 12 часа и 12 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 19 часа и 13 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival