Тай Чи – философия и бойно изкуство
Познато в западния свят като вид оздравителна гимнастика, бойното изкуство Тай Чи набира все по-голяма популярност, като носи в себе си хилядолетната китайската философия. Както всичко, което се пренася в западния свят и това дълбоко философско учение претърпява своята метаморфоза, ставайки средство за борба със стреса и поддържането на доброто здраве на съвременния човек. Чрез бавните и плавни движения, който се изпълняват в Тай Чи, се допринася за множество здравословни ползи и хармония между тялото и ума.
Ползите от практикуването на Тай Чи включват:
- Намаляване на стреса и тревожността;
- Повишаване на аеробния капацитет;
- Увеличаване на силата и издръжливостта;
- Повишаване на координацията, баланса и гъвкавостта;
- Подобряване на качеството на съня;
- Засилване на имунната система;
- Понижаване на нивата на холестерола и кръвното налягане;
- Премахване на болки в ставите;
- Профилактика на сърдечносъдови заболявания;
- Подобряване на общото състояние и тонус;
- Намаляване на риска от падане при възрастните.
Тай чи – бойно изкуство и оздравителна гимнастика
Често заради пълния контрол и концентрация в движението и енергията, Тай Чи се определя като медитация в движение. Включва поредица от движения, изпълнявани в бавен темп, с голяма концентрация и придружени с дълбоко дишане. При Тай Чи движенията преливат едно в друго без пауза, като тялото е в постоянно движение. Основната форма при движението е кръговото, като всичко в Тай Чи трябва да става леко, естествено и без напрежение. Тежестта при движенията се премества плавно от единия крак на другия, като гръбначният стълб трябва да е напълно изправен, а тялото релаксирано. Именно балансът, преливането на движенията и хармонията са връзката на физическата форма на Тай Чи с философията на Даоизма. По този начин енергията може да протича правилно в тялото и така да се постигне хармония между дух и тяло.
Тай Чи – философия
Макар и възникнало като бойно изкуство и съдържащо в себе философията на Даоизма, за много хора Тай Чи е просто приятна гимнастика за свободното време. Истината е, че всеки може да вземе от Тай Чи това, от което има нужда и не задължително да имаш дълбоки познания във философията му, за да го практикуваш. Според много от хората практикуващи Тай Чи, първо идва физическата форма, а с времето човек започва да приема и цялата философия. Съществуват много стилове с имената на различните семейства, които са развили Тай Чи в различни посоки. Всички обаче са обединени върху основните принципи и философия на това древно изкуство.
Чи, Ин и Ян
Според китайската философия всички живи същества съществуват благодарение на жизнената енергия Чи (Ци), която тече по невидими енергийни канали в тялото (меридиани). Ин и Ян са двете преливащи една в друга противоположности изграждащи всичко около нас. Ин изразява податливото, мекото, гъвкавото, женственото, нощта, водата, въздуха и всичко, което е се свързва със знака минус. Ян се възприема като мъжкото, стабилното, твърдото, деня, огъня, земята, създаването и всичко, което се свързва със знака плюс. Ин и Ян винаги са две взаимно допълващи се и преливащи една в друга половини, който заедно образуват едно перфектно цяло, изразяващо баланса и хармонията.
Основната цел на Тай Чи е търсенето и постигането на баланс, хармония и дълголетие. Според китайската традиционна медицина едната половина от органите и меридианите в тялото се контролират от Ин, а другата от Ян. Чи е енергията, която циркулира около тялото, с цел да поддържа баланса на Ин и Ян. Всяко едно заболяване се явява блокиране на потока на енергия в даден меридиан и съответен орган, причиняващо дисбаланс на Ин и Ян. Основната роля на Тай Чи е да засили енергията Чи и гладкото протичане на енергията в тялото, като по този начин се постига профилактиката и лечението на заболяванията в тялото.
За кого е подходящо бойното изкуство Тай Чи?
За Тай Чи няма възрастови ограничения, то може да се практикува от ранна детска възраст до дълбока старост. Тай Чи помага на хората, които искат да подобрят стойката, гъвкавостта и баланса на тялото си. Особено подходящо е за хора подложени на системен стрес и такива, имащи проблеми със съня.
Поради плавните си движения и цялостен контрол върху тялото, при Тай Чи няма риск от травми и може да се практикува дори от хора в напреднала възраст. Така чрез подобряване, на координацията, баланса, силата и издръжливостта си, възрастните хора могат значително да подобрят качеството си на живот.
Коментари към Тай Чи – философия и бойно изкуство