Английската Висша лига
Английската Висша лига, известна още и като Премиър Лийг е най-високото ниво във футбола на Острова. В него се конкурират 20 отбора, от август до май, като се провеждат 38 кръга. Това първенство е познато с текущото си наименование от 1992 година, след като клубовете от Първа дивизия решават да се откъснат от футболната лига, която е съществувала от 1888 година. Така тези отбори могат да се възползват от телевизионните права, които са милиони, а в последните години и за милиарди британски лири. Висшата лига се радва на огромна популярност, като по посещаемост отстъпва само на немската Бундеслига със запълване на капацитета на 92,2%. Мачовете се гледат в 212 държави и 643 милиона домакинства. Премиър Лийг е с вторият по сила коефициент, според класацията на УЕФА. От 1888 година, 23 отбора за били короновани за шампиони, а от началото на Висшата лига, само пет отбора са вдигали титлата: 12 пъти Манчестър Юнайтед, 3 пъти Арсенал, 3 пъти Челси и по веднъж Блекбърн Роувърс и Манчестър Сити.
Формат на първенството
Висшата лига на Англия се състои от 20 отбора. По време на двата полусезона (от август до май) те играят по схемата всеки срещу всеки, като в есенния дял едните отбори домакинстват, а през пролетта гостуват. Изиграват се 38 кръга, като победата носи 3 точки, загубата не носи никакви точки, а равенството добавя 1 точка към актива на отборите. В края на сезона, шампион става този отбор, който е натрупал най-голям брой точки, а в случай на равенство между няколко отбора се гледа головата разлика и след нея общия голов актив. При равни показатели при отборите, които са застрашени от отпадане, между тях се провежда плейофен мач на неутрален терен. Трите последни отбори изпадат в Чемпиъншип (втората дивизия на английския футбол), като те се заместват от първите два клуба от долното ниво, заедно с победителя от плейофните мачове между отборите от трето до шесто място.
Участие в евротурнирите
От сезон 2009-10, най-добрите четири отбора в Англия имат право да участват в Шампионската лига на УЕФА, като първите три се класират директно за групите, а четвъртия трябва да премине през фазата на последния квалификационен кръг преди прейофите. Отборът, който се класира на пето място директно попада в групите на Лига Европа, а тези на шесто и седмо място също могат да играят в този турнир, в зависимост от отборите, които са спечелили ФА къп и Карлинг къп, тъй като тези две места са запазени за победителите в тях. Ако тези два отбора, спечелили двете купи са се класирали за Шампионската лига, тогава местата им се заемат именно от шестия и седмия в класирането.
Трофеят на Висшата лига
Настоящият трофей на Премиър Лийг е създаден от кралските бижутери Аспри. Състои се от златна корона, сребърна основна купа със елементи от позлатено сребро и малахитова основа(камък, който се добива в Африка). Основата тежи 15 килограма, а самата купа 10. Общата височина е 76 сантиметра, като купата е 43 см. Основата е със сребърен кант, на който са изписани имената на всички отбори, които са я печелили. Дизайнът на трофея се основава на хералдиката на Трите лъва, които са емблемата на английския футбол. Два от лъвовете са от двете страни на купата, вградени в дръжките, с които се вдига тя. Третият лъв всъщност е само символ – златната корона. През 2004 година, за титлата на Арсенал е направена специална златна версия на трофея, тъй като лондонския клуб завършва сезона без нито едно поражение.
Критиките към Висшата лига
Господството на „Голямата четворка“
Една от основните критики на Премиър Лийг е появата на така наречената „Голяма четворка“. Това са отборите на Манчестър Юнайтед, Арсенал, Ливърпул и Челси. С изключение на Блекбърн Роувърс и на Манчестър Сити, никой друг отбор не е печелил титлата на Англия от 1992 година насам. В допълнение към това, Юнайтед не са завършвали извън топ 3 от създаването на Висшата лига. Това води до постоянното участие на тези отбори в Шампионска лига, а приходите от нея са огромни. Това увеличава финансовата мощ на тези четири отбора, което още повече ги отдалечава от останалите отбори в първенството. Единствено Нюкасъл е влизал в първите четири отбора повече от един път. Дори през 2008 година, тогавашният мениджър на „Джордитата“ Кевин Кийгън заявява, че тази доминация на четирите големи клуба може да превърне първенството в най-скучното от всички големи първенства в света. Дори се говори, че „Голямата четворка“ всъщност е „Голямата двойка“, тъй като от 2005 година само 2 отбора са успявали да прекъснат хегемонията на Челси и Манчестър Юнайтед – Арсенал и Манчестър Сити. Общо при Червените дяволи и Лъвовете са отишли 21 трофея от всички 28 за тези няколко години. Едва през 2009 година, до тези четири основни фаворита се доближиха Гражданите и Тотнъм, към тях може да се причисли и Евертън. Критиките обаче продължават, тъй като първите места винаги са запазени за отборите, които са с много по-големи финансови възможности от останалите.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Големи спортни турнири и първенства
- Големи футболни турнири и първенства
- Джон Хънтър и ролята му за развитието на хирургията в Англия
- Източници, разказващи за лечебната употреба на розмарина от 14-ти век
- Първите пушачи в Англия смятат, че тютюнът е полезен
- Джордж Фредерик Стил – "бащата" на британската педиатрия
- История на английската медицина
- Челси
- Джеймс Макензи и ролята му за развитието на кардиологията в Англия
- Доктор Мария Оуен измамницата
- Астън Вила Ф.К.
- Една българска медицинска сестра в Англия
Коментари към Английската Висша лига