Аржентина – Англия (Световно първенство в Мексико 1986)
Аржентина и Англия играят на 22 юни 1986 година четвъртфинал от Световното първенство по футбол в Мексико, на митичния Естадио Ацтека. Срещата се състои едва четири години след войната на Фолкландските острови, в която участие вземат именно тези две страни, което се вижда и от горещата атмосфера на трибуните. Феновете на двата отбора едва са били спирани от полицията, като по време на мача често се случва да се получават сбивания. Двубоят между Аржентина и Англия обаче ще се запомни с два от головете си, които влизат във футболната история. И двата са дело на Диего Армандо Марадона.
Първият от тези е известен като голът с Божията ръка, който е вкаран с ръка в 51-вата минута на двубоя. Вторият гол е само 3 минути по-късно, като преди отбелязването му Марадона дриблира през половината терен между петима играча от английската гарнитура – Биърдсли, Рийд, Бътчър, Фенуик, отново Бътчър и накрая вратаря Питър Шилтън. През 2002 година, този гол печели отличието „Гол на века“. В крайна сметка Аржентина печели двубоя с 2-1, като голът за англичаните отбелязва Гари Линекер. В края на турнира, Марадона печели Златната топка, а Линекер – Златната обувка, за голмайстор на турнира.
Мачът
Съставите на Аржентина и Англия за срещата
Аржентина: Нери Пумпидо, Хосе Луис Браун, Хосе Кучуфо, Оскар Руджери, Серхио Батиста, Хорхе Буручага, Диего Марадона, Ектор Енрике, Рикардо Джусти, Хулио Олартикоечеа и Хорхе Валдано. Старши треньор: Карлос Билярдо.
Англия: Питър Шилтън, Гари Стивънс, Кени Сансом, Тери Фенуик, Тери Бътчър, Глен Ходъл, Питър Рийд, Тревор Стивънс, Стийв Ходж, Гари Линекер и Питър Биърдсли. Мениджър: Боби Робсън.
Първо полувреме
Мачът започва с шансове за отбелязване на гол и за двата отбора. Постепенно Аржентина започва да доминира, но множеството възможности създадени основно от Марадона са отразени от Питър Шилтън. Пред Питър Биърдсли от Англия се открива много добро положение в 13-тата минута, но Нери Пумпидо се справя с неговия удар. До края на първото полувреме, двата отбора не успяват да вземат предимство в голово отношение, въпреки че играчите на Аржентина влагат много сили и владеят топката през много по-голяма част от времето. Те обаче не успяват да разгадаят ребусът, който Боби Робсън е създал чрез подреждане на защитната линия.
Второ полувреме
Тези 45 минути се превръщат в едни от най-известинте и най-скандалните в цялата история на футбола.
Голът с Божията ръка
Изминали са шест минути от началото на втората част на мача, когато Марадона се опитва да размени къс пас с Хорхе Валдано и се врязва в наказателното поле, в очакване за бързо връщане на топката от неговия съотборник. Пасът обаче е пресечен от левия халф на англичаните, Стив Ходж, който се е върнал в защита. Ходж се опитва да изчисти топката, но тя се плъзва по крака му и отскача към наказателното поле. Питър Шилтън излиза да улови високата топка, но Марадона, който е цели 20 сантиметра по-нисък от 185-сантиметровия страж, скача и удря топката с лявата си ръка, изпращайки я в мрежата на вратата. Главният съдия Али Бин Насер от Тунис не вижда играта с ръка, а българският рефер Богдан Дочев, който е най-близко до ситуацията също не дава сигнал на съдията и попадението е зачетено. На пресконференцията след мача, Марадона коментира с шеговит тон гола така: „Малко с главата на Марадона и малко с Божията ръка“, като тази фраза остава в историята като наименование на този гол.
Видео кадри и фотографски снимки показват недвусмислено играта с ръка, като те за броени часове обикалят цял свят. Мениджърът на Англия веднага е интервюиран и той казва, че това не е Божията ръка, а „ръката на един негодник“. Футболното съперничество между тези две страни става още по-ожесточено след този случай и то продължава и до днес.
Голът на века
Четири минути след първото попадение в срещата, идва и Голът на века, който е наречен така заради страхотния рейд на Марадона, който тръгва от половината на Аржентина, получил подаване от Ектор Енрике. След това Диего започва своя 60-метров спринт към вратата на Англия, минава между четирима полеви играчи, след това и покрай Питър Шилтън и 10 секунди след паса на Енрике, той вече е в прегръдките на своите съотборници. След това Марадона споделя: „Направих това изпълнение, като целта ми бе да стигна близо до Валдано и да му подам, но когато стигнах до наказателното поле те ме наобиколиха и просто не ми оставиха място за подаване. Ето защо реших да продължа да играя и да завърша сам.“ Диего Марадона също така допълва, че англичаните са били големи джентълмени и са играли чисто срещу него, тъй като в много други случаи той умишлено би бил фаулиран.
През 2002 година това попадение е избрано за №1 за столетието, като след него остават головете на Майкъл Оуен срещу Аржентина от Световното първенство във Франция през 1998 година и на Пеле срещу Швеция от Световното първенство в Швеция през 1958 година.
Голът на Линекер и победата на Аржентина
Гаучосите решават, че след двете попадения са си свършили работата и започват да бавят играта. От това се възползват Глед Ходъл и Джон Барнс, но шансовете открили се пред тях са пропилени. Тогава Гари Линекер отбелязва своя шести гол в турнира, който го превръща в негов голмайстор, но той само фиксира крайния резултат 2-1 и Аржентина продължава напред, печелейки и Световната купа.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Най-великите спортни двубои в историята
- Легендарни футболни мачове
- Джон Хънтър и ролята му за развитието на хирургията в Англия
- Източници, разказващи за лечебната употреба на розмарина от 14-ти век
- Първите пушачи в Англия смятат, че тютюнът е полезен
- Джордж Фредерик Стил – "бащата" на британската педиатрия
- История на английската медицина
- Световно първенство по футбол
- Челси
- Джеймс Макензи и ролята му за развитието на кардиологията в Англия
- Доктор Мария Оуен измамницата
- Европейско първенство по футбол
Коментари към Аржентина – Англия (Световно първенство в Мексико 1986)