Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Спорт Спортна енциклопедия Видове спорт Екстремен спорт Делтапланеризъм

Делтапланеризъм

от 25 апр 2013г.
Делтапланеризъм - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Делтапланеризъм е екстремен въздушен спорт, в който се пилотира лек, безмоторен самолет, наричан делтапланер, заради формата на крилото му, наподобяваща гръцката буква Δ (делта). В повечето съвременни планери се използва рамка от композитни материали или алуминиева сплав и платно, от което се изработват и парашутите. Пилотът е завързан за делтапланера посредством сбруя и го управлява с пренасочване на телесната си маса и лост. По-скъпите модели разполагат и с по-съвременни системи за управление. За излитането е необходимо засилване, като за целта пилотите обикновено тичат по склоновете на хълмове. След това, използвайки въздушните потоци, делтапланеристите могат да се реят във въздуха в продължение на часове, изминавайки стотици километри и издигайки се на хиляди метри надморска височина. За да се практикува спортът се налага да бъде направен предварителен инструктаж и обучение, за да се спазят нормите за безопасност.

История

Най-ранните проекти на планери не осигуряват безопасен полет, като всичко това се дължи на непознаването на законите на основните принципи на летенето.

Научният и технически напредък след 1880 година доведе до първите планери, които могат да летят. Ото Лилиентал създава планер, който до голяма степен може да се управлява във въздуха. Неговата конструкция има елементи, които се използват и до днес. Така, Лилиентал се превръща в един от най-известните и влиятелни пионери на въздухоплаването.

През 1963 година, Джон Дикенсън адаптира гъвкавото крило на парашутите към рамката с форма на буквата делта и така той се превръща в изобретателя на съвременния делтапланер.

Компоненти

Парашутен плат

По време на Втората Световна Война, САЩ не успява да внася коприна от Япония, за създаването на военни парашути. Решението е да се използва найлон. За да се компенсират разкъсванията, които са присъщи за този материал, към него се добавят изкуствени нишки, които правят найлона по-тънък, по-лек, но в същото време и по-здрав. Именно такъв плат се използва в делтапланеризма.

Триъгълна рамка за управление

При повечето делтапланери, контролът се постига с помощта на хоризонтален лост, който се държи през цялото време от пилота. Лостът обикновено е леко извит, за да позволи по-голямо движение и по-добра скорост. Двата края на лоста са свързани към основната част на крилото, като се получава форма на триъгълник или буквата А.

Обучение и безопасност

Традиционно, делтапланеризмът се счита за опасен спорт. Въпреки модерните технологии и материали, прекаленото натоварване на конструкцията и летенето при неподходящи метеорологични условия може да доведе до фатално произшествие. Въпреки, че днес делтапланерите разполагат със системи за издигане и стабилизиране при попадане в завихряне, инцидентите не са рядкост, дори и сред опитните делтапланеристи.

Затова се използват доста колани за обезопасяване, допълнителен парашут, който се отваря при нужда и приземява пилота и планера на земята. Делтапланеристите носят в себе си и нож (за срязване на коланите при нужда), въже (за слизане от дърво при кацане върху такова), радиостанция (за търсене на помощ), както и средства за първа помощ.

Коефициентът на произшествията днес е много по-малък, в сравнение с миналото, което се дължи на детайлното обучение преди летенето. Преди време не е имало курсове, а се използвал метода на пробата и грешката. Програмите за обучение са насочени към акцентирането на безопасността и границите, които не бива да се прекрачват. Според статистиката, смъртните случаи вече са много редки – 1 на 116 000 полета, което е сравнимо с риска при футболните мачове например.

Вариометър

Това е един от най-важните инструменти за безопасността на пилотите. Човек е в състояние да усети ускорението при летенето, но има затруднения да определи дали се спуска или изкачва. Вариометърът има много чувствителни индикатори за вертикална скорост и може да покаже потапянето или издигането. Той отчита и скоростта на движение и височината, като разполага и със звукови и визуални сигнали, с които може да извести промените. Освен това, по-сложните инструменти могат да отчитат движението на въздушните маси и разполагат с GPS система. Най-голямата полза от вариометрите е отчитането на изкачващите се топли въздушни потоци, които позволяват задържане за по-дълго време във въздуха. Това е важно за дългите пътувания.

Рекорди

Най-дългите полети отчетени от Международната Федерация по Аеронавтика са този на Мамфред Румър – 700,6 километра и на Майкъл Бербър – 704 километра, постигнати съответно 2001 и 2002 година.

Още по темата:
  • Българските спортни планини Българските спортни планини
  • Парашутизъм Парашутизъм
5.0/5 1 оценка

Коментари към Делтапланеризъм

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Делтапланеризъм
    www.framar.bg 
    на 21 May 2025 в 01:16
    Коментирайте "Делтапланеризъм"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Спортна енциклопедия
  • Видове спорт
  • Екстремен спорт
  • Парашутизъм
  • Българските спортни планини
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Спорт и безопасност при децата при каране на велосипед

преди 1482 дни, 10 часа и 35 мин.

Спорт за човек с херния – възможно ли е?

преди 1908 дни, 9 часа и 34 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 4 дни, 13 часа и 20 мин.

Какво представлява прозяването

преди 9 дни, 4 часа и 21 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 9 дни, 4 часа и 32 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 9 дни, 4 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

УЕЙТ УЪРЛД CLA КОНЮГИРАНА ЛИНОЛОВА КИСЕЛИНА капсули * 180

АВЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО ФЕМИЛИ SPF50+ 400 мл

СНБ СПРЕЙ ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА ЗАГРУБЯЛА КОЖА 100 мл

ГАРДЪН ОФ ЛАЙФ ПРОБИОТИК ЗА ЖЕНИ капсули * 30

СНБ НЕЙЛ ЗАЗДРАВЯВАЩА ТЕРАПИЯ ЗА НОКТИ С ХЕКСАНАЛ 15 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 17:04:53

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 16:45:10

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 16:41:17

НАТУРСЛИМ ХИДРОШЕЙП капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 16:37:50

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 14:19:53
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival