Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Спорт Спортна енциклопедия Видове спорт Екстремен спорт Парашутизъм

Парашутизъм

от 24 фев 2014г.
Парашутизъм - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Парашутизъм е един от най-екстремните спортове в света. Той включва скок от летателно средство, свободно падане, при което скоростта постоянно се увеличава и последната фаза е разтварянето на парашута, забавяне на скоростта и приземяване. Смята се, че първият успешен скок с парашут е изпълнен от Лесли Ървин през 1919 година, като самите парашути са били разработка на военните, като начин за спасяване на екипажите на самолетите, дерижаблите и балоните с горещ въздух в извънредни ситуации. В последствие, парашутните скокове започват да се използват и в тактически план, за бързо доставяне на бойна сила на мястото на сражението или в тила на врага. Най-ранните състезания по парашутизъм датират от 1930 година, а превръщането на скоковете с парашут в международен спорт става през 1952 година.

Обикновено парашутните клубове са в непосредствена близост до летище, като те или наемат или разполагат със собствен самолет, който използват за скоковете. Най-често използваните самолети при парашутизма са Чесна, а скоковете могат да се правят и от хеликоптер или от балон с горещ въздух, като самите скокове се правят от височина от 1000 до 4000 метра. Ако се скача от малка височина, то парашутът е добре да се отваря веднага след скока, а при скока от най-голямата височина се получава свободно падане в рамките на около минута, а при достигане на 1000 метра се отваря парашута и след няколко минути се достига до земната повърхност.

След като бъде отворен парашутът, той може да бъде контролиран както по посока, така и по скорост на падане, като това става посредством издърпване на въжетата, които променят ъгъла на ръбовете на парашута. Всички модерни парашути се разгъват самостоятелно след излизането им от раницата. Те се различават от моделите за парапланеризъм, като са с много по-малка площ и са способни да поемат натоварването от човешкото тяло, движещо се с приблизителна скорост около 190 километра в час.

Чрез манипулиране на формата на горната част на парашута, парашутиста може да го накара да завие, да се движи напред или назад и дори леко да се качи и нагоре.

Когато се пада с лице към земята, парашутистите достигат скорост от около 190 километра в час, но при насочване с главата на долу, скоростта много бързо може да се покачи и до 320 километра.

Мерките за безопасност при парашутизма

Въпреки, че много хора мислят скоковете с парашут за изключително опасно занимание, рискът за фатален случай е само 1:150000 или това са само 0,0007% от всички скочили. За да се намали до минимум опасността, в днешно време е задължително използването на 2 парашута, като единият от тях е резервен (той трябва периодично да бъде проверяван и опакован наново, независимо дали се използва или не). Много от парашутистите използват автоматично устройство за активиране на резервния парашут, което се задейства при преминаване на предварително зададена височина, без да е отворен основния парашут. Повечето от състезателите носят визуални висотомери, с които следят надморската височина, а все повече от тях започват да използват и звукови такива, които се прикрепят към каската. Начинаещите парашутисти винаги скачат в тандем, което означава, че те са един вид придружители на инструктора, който извършва всички действия, а обучаваният само се старае да запомни последователността им.

Нараняванията и смъртните случаи при напълно изправен парашут са много редки, обикновено до такива се стига при опасни маневри или грешно преценена ситуация. Най-честите случаи на наранявания са тези, при които парашутиста се движи успоредно на земята с голяма скорост, точно преди приземяването.

Промяната на посоката и силата на вятъра е друг рисков фактор при парашутизма. В условията на силни ветрове и турбуленция, парашутистите могат да бъдат уловени от сили, които да им повишат скоростта към земята и когато те са прекалено ниско, това е изключително опасно и трябва да се действа хладнокръвно и бързо.

При масови скокове се получава риск от преплитане на парашутите или сблъсък между парашутистите, но обикновено когато се правят някакви хореографии, всички е предварително тренирано и изключително рядко се стига до инциденти, които по-скоро се дължат на форсмажорни обстоятелства. В такива случаи, парашутистите трябва възможно най-бързо да изхвърлят основните си парашути, да се разделят един от друг и да отворят резервните си. Сблъсъците между парашутисти и преплитането на техните парашути са най-опасни на малка надморска височина, тъй като тогава времето може да не бъде достатъчно за реакция.

Обикновено до наранявания и фатални случаи се стига при отказ от допълнителен парашут. Приблизително един на 750 проблема се дължат на неизправност на основния парашут. Ето защо резервният парашут е задължителен. Той е опакован по различен начин и като цяло е дори много по-надежден от основния, като това го прави много малко рисков и неговото наличие намалява възможността за неприятни инцидентни с хиляди пъти. Вероятността за двойна неизправност при проверени парашути преди скока е изключително малка, особено ако сте преминали добро обучение преди да започнете да скачате сами, затова и този спорт не може да се определи за по-високо рисков от всеки един друг спорт, особено от тези с екстремна насоченост.

Рекордите в парашутизма

  • Световният рекорд за най-много скокове в тандем в рамките на 24 часа са 103. Рекордът е поставен през 2009 година и е дело на Чип Боулин и Кристин Гоулд.

  • Най-голямата формация от хванати един за друг парашутисти в свободно падане е от 400 човека. Постижението е от 8 февруари 2008 година, в Удон Тани, Тайланд.

  • Най-голямата формация само от жени е направена от „Скок за кауза“ (група, която провежда парашутни скокове с цел събиране на средства за различни благотворителни организации). Състои се от 181 жени от 26 страни, които скачат от 9 самолета, летящи на височина от 5150 метра. Скокът се провежда през 1999 година.

  • Най-голямата формация от скочили надолу с главата парашутисти (вертикална формация) е от 138 души. Скокът се провежда на 4 август 2012 година в щата Илинойс, САЩ.

  • Европейският рекорд за вертикална формация е от 102 души. Тези полски парашутисти, извършили скока постоянно подобряват своите рекорди, като това тяхната 19-та поправка на постижението и датира от 13 август 2010 година.

  • Най-голямата формация от парашутисти с отворени парашути е от 100 души, а скокът е над езерото Уелс, намиращо се във Флорида, САЩ.

  • Дон Келнър държи рекорда за най-много парашутни скокове – 40000.

  • Черил Стийрнс държи рекорда за най-много скокове, осъществени от жена – 15560. Тя държи и рекорда за най-много скокове за 24 часа – 352.

  • Най-младият парашутист е Ерин Хоган. През 2002 година, той скача в тандем, когато е бил на 5 години.

  • Бил Доуз държи рекорда за най-много часове в свободно падане – над 420, които постига в над 30000 скока.

  • Феликс Баумгартнер постига най-високият скок с парашут в историята през 2012 година на 14 октомври, скачайки от 38970 метра и постигайки скорост превишаваща тази на звука.

  • Джей Стоукс държи рекорда за най-много скокове за един ден – 640.

  • Най-старият парашутист е Франк Мууди. Той скача в тандем през 2004 година, когато е на 101 година.

Още по темата:
  • Българските спортни планини Българските спортни планини
  • Делтапланеризъм Делтапланеризъм
5.0/5 1 оценка

Коментари към Парашутизъм

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Парашутизъм
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 22:04
    Коментирайте "Парашутизъм"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Спортна енциклопедия
  • Видове спорт
  • Екстремен спорт
  • БЪЛГАРСКИ НАЦИОНАЛЕН АЕРОКЛУБ
  • ДЕЛТА КЛУБ
  • СПОРТЕН КЛУБ "АДРЕНАЛИН"
  • Делтапланеризъм
  • КЛУБ ПО ДЕЛТА И ПАРАПЛАНЕРИЗЪМ - ПЕРНИК
  • Българските спортни планини
  • АЕРОКЛУБ "ГОРНА ОРЯХОВИЦА", гр. Велико Търново
  • СПОРТЕН КЛУБ ПО ВЪЗДУШНИ СПОРТОВЕ "ЛЕТИ СВОБОДНО" - ШУМЕН
  • КЛУБ "УЛТРАЛЕКА АВИАЦИЯ"
  • КЛУБ ЗА ЕКСТРЕМНИ СПОРТОВЕ "ТАНГРА"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Спорт и безопасност при децата при каране на велосипед

преди 1482 дни, 7 часа и 24 мин.

Спорт за човек с херния – възможно ли е?

преди 1908 дни, 6 часа и 23 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 4 дни, 10 часа и 9 мин.

Какво представлява прозяването

преди 9 дни, 1 час и 9 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 9 дни, 1 час и 21 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 9 дни, 1 час и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

УЕЙТ УЪРЛД CLA КОНЮГИРАНА ЛИНОЛОВА КИСЕЛИНА капсули * 180

АВЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО ФЕМИЛИ SPF50+ 400 мл

СНБ СПРЕЙ ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА ЗАГРУБЯЛА КОЖА 100 мл

ГАРДЪН ОФ ЛАЙФ ПРОБИОТИК ЗА ЖЕНИ капсули * 30

СНБ НЕЙЛ ЗАЗДРАВЯВАЩА ТЕРАПИЯ ЗА НОКТИ С ХЕКСАНАЛ 15 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 17:04:53

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 16:45:10

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 16:41:17

НАТУРСЛИМ ХИДРОШЕЙП капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 16:37:50

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 14:19:53
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival