Травматични кожни мехури при спорт (пришки)
Един от честите проблеми при много атлети е появата на травматични кожни мехури, познати още като пришки. Този проблем се причинява от механичното триене на кожата със спортната екипировка и се среща често в при маратонци, тенисисти, тежкоатлети, футболисти, бейзболисти и др.
Какво представляват травматичните кожните мехури и какви са причините за тях?
Кожните мехури представляват меки торбички по кожата, изпълнени с бистра (серозна) течност или кръв, които се получават вследствие от отлепянето на епидермиса от дермата. Най-често пришките се получават в областта на ходилата или дланите в зависимост от практикувания спорт. Причините за появата им са свързани най-вече с изпотяването и постоянното механично дразнене, при което кожата се зачервява, а впоследствие се образува мехурче. Най-застрашени от образуването на мехури по ходилата са маратонците и спортистите в спортове, при които има рязка смяна в посоката и спирания, като баскетбол, футбол, волейбол и тенис.
Лечение на травматични кожни мехури
Лечението има за цел да предпази от инфекции, да ускори процеса на заздравяване и да намали болката. Самата болка се получава най-вече вследствие на това, че течността в мехурчетата притискана нервните окончания за болка. Затова много често спортистите сами пукат мехурчетата и махат кожата, която ги покрива. Това не е правилно поради две причини. От една страна се нарушава целостта на кожата и така се отваря входна врата за инфекции, а от друга нервните окончания остават открити и болката се усилва. Поради тези причини, при мехурчета пълни с течност, тя може да бъде премахната, но това изисква спазването на редица правила за асептика и антисептика и затова е добре да се направи само при наличието на нужните условия. Мехурите пълни с кръв не е желателно да се пукат, поради повишения риск от инфекция.
При първи симптоми на зачервяване и болезненост
- Поставете дебела лепенка или пластир за мехури на засегнатото място. За по-голяма стабилност, тя може да се закрепи допълнително с атлетичен тейп;
- Сменете чорапите, ако те са мокри. Това може да се направи само, ако дадения спорт позволява прекъсване за почивка;
- Поставете вазелин на зачервеното място. Вазелинът има за цел да намали триенето и така да облекчи болката. Той е временно решение, защото от топлината бързо се разтапя, но може да донесе значително облекчение;
При вече образувал се мехур пълен с бистра течност
- Измийте мястото на пришката с антибактериален сапун и подсушете внимателно;
- Използвайте стерилна игла за спринцовка или стерилизирайте обикновена игла на огън;
- Внимателно притиснете от едната страна мехурчето докато се издуе в противоположната посока;
- Пробийте малък отвор в издутата страна, достатъчен за изтичането на течността вътре
- Със стерилна марля притиснете докато течността изтече;
- Намажете с антибиотичен крем и покрийте с "дишащ" пластир или марлена превръзка;
При вече спукан кожен мехур
- Важно е да запазите мястото чисто и да го предпазите от инфекция;
- Почистете мястото внимателно с антибактериален сапун и го подсушете;
- Намажете мястото с антибиотичен крем;
- Ако има останала кожа я изтеглете и покрийте образувалата се раничка;
- Поставете дишаща стерилна превръзка;
- Проверете след няколко дни, за да отстраните мъртвата кожа;
Превенция от появата на травматични кожни мехури
Ключът към предотвратяването на кожни мехури е да се намали триенето и потенето в областите, в който те се появяват най-често. За целта е важно да се носят подходящи спортни обувки и да се използват чорапи, който да омекотят механичните въздействия върху кожата и да я запазят суха.
Спортен тейп - В много от спортовете се използва спортен тейп, който има за цел да предпази кожата от механични въздействия. Използва се нееластичен спортен тейп с цинков оксид, който се поства на най-рисковите за образуването на мехури зони, като пета, пръсти, странична част на ходилото и др.
Чорапи - Някои спортисти поставят два чифта чорапи с цел те да омекотят триенето, но по-добрия вариант е използването на спортни чорапи срещу поява на мехури. С тях ходилата остават сухи, което намалява риска от появата на пришки
Спортни обувки - Трябва да се носят подходящи спортни обувки с точния размер. По-малкият и по-големият размер, както и носенето на нови обувки, увеличава риска от образуването на мехури.
Ръкавици - В спортовете като вдигане на тежести, бейзбол, тенис, спортистите могат да използват специални ръкавици, които да предпазят кожата на ръцете.
Лубрикант - Може да се постави някакъв лубрикант като вазелин върху кожата, който да намали триенето.
Пудра против изпотяване - За намаляването на изпотяването и поддържането на ходилата сухи може да се използват различни пудри и спрейове.
Пластири - Могат да се използват специални пластири против образуването на мехури, които имат както превантивно действие, така и помагат при вече образували се такива. При спукани мехури, се използват пластири имитиращи кожата и действащи като "втора кожа"
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СЕПТОНА ХИДРОКОЛОИДЕН ПЛАСТИР * 5
СЕРАВЕ ХИДРАТИРАЩ ЛОСИОН 473 мл
БИОСЕЛ БЮТИ шот 25 мл * 14
НовДЕНСИТИУМ ДВУФАЗЕН СТЯГАЩ СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ 15 мл. * 2
Безплатна доставка за България!САПУН БИОХЕРБА С ЧЕРЕН ОМАН 60 г
СОЛИНГЕН МАГНУМ МАСАЖНА РЪКАВИЦА ЗА БАНЯ ОТ БАМБУКОВ ТЕКСТИЛ 197
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортни травми и заболявания
- Рани в спорта
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- д-р Иванка Маркова Баева
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- Мирта
- Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
- д-р Теодора Цекова Чолакова
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- д-р Евдокия Колева Николова
- Алтернативни средства за лечение на атопичен дерматит
- Каламинов лосион
Коментари към Травматични кожни мехури при спорт (пришки)