Топлинни изгаряния и инциденти в спорта

Под влиянието на външните физически фактори се получават някои инциденти и увреждания. В спорта едни от честите инциденти и увреждания са под въздействието на високата температура.
Термични изгаряния: Срещат се по-често при автомобилните и мотоциклетни спортове. Тежестта на термичните изгаряния се определя от засегнатата повърхност и от тяхната степен. Настъпват тежки усложнения и промяна в общото състояние, ако засегнатата повърхност е повече от 15%. При оказването на първа помощ е необходимо да се премахнат обгорелите дрехи на пострадалия, дават се обезболяващи медикаменти, използват се намазващи средства като дефламол, необходимо е да се приемат големи количества течности. След като е извършена първата помощ, пострадалият се откарва в най-близкото лечебно заведение.
Слънчеви изгаряния: често срещани са в спорта и се причиняват от действието на ултравиолетовите лъчи. Тяхната изява започва до 3-4 часа след облъчването и достига максимума си след 8-12 часа. Има две степени на слънчево изгаряне. При спортистите, които посещават планината зимата може да се получи засягане на очите и очната лигавица, поради високия отражателен коефициент на леда. Могат да се възпали лигавицата на окото и да се получи конюнктивит, и да се смути зрението - "снежна слепота". Необходимо е спортистите да вземат предпазни мерки като носенето на специални очила.
Топлинни крампи могат да се получат при спортуване в условия на висока температура. Засягат се най-често големите мускули на долните крайници. Тези крампи са вследствие на дехидратацията, породена от обилното изпотяване. За да се предотвратят тези крампи е необходимо да се приемат много течности и специални напитки, които да снабдяват организма с електролити (натрий, калий, магнезий).
Топлинната преумора може да се развие вследствие на продължителна и интензивна тренировка при висока температура на въздуха и когато спортиста не е аклиматизиран към тези условия. Както топлинните крампи, така и топлинната преумора се дължи на дехидратация и загуба на важни за организма електролити. При този случай, за да се възстанови влошената работоспособност на спортиста му се дават много течности и се извежда на проветриво и прохладно място.
Топлинният удар се получава в резултат от прегряване на организма. Когато телесната температура е над нормалните граници, въздухът е с голяма влажност и без движение, физическата активност е усилена и е неправилно подбраната екипировка тогава организмът е предразположен към получаването на топлинен удар. Нарушени са терморегулаторните механизми, като се блокира топлоотдаването. Поради високата влажност на въздуха отделената пот не може да се изпари и след това да се охлади тялото. Носенето на ветрозащитни дрехи не позволява конвекцията на въздуха.
Симптоми на топлинния удар: Започва се с покачване на телесната температура, силна жажда, зачервяване на лицето и кожата, учестен пулс, дишането е ускорено и повърхностно, главоболие, обща слабост, световъртеж, замъгляване на съзнанието. Поради хипертермията се нарушават функциите на централна нервна система и крайният резултат от прегряването е загуба на съзнание и припадък.
Първа помощ при топлинен удар: Необходимо е бързо пренасяне на спортиста на хладно и проветриво място, поставяне на главата му на високо, сваляне на екипировката му и след това прилагане на студени компреси. След като спортист е претърпял топлинен удар е необходимо да прекрати тренировките за около една седмица.
Слънчев удар: В резултат от продължителното нагряване от слънчевите лъчи на главата и тила се получава слънчев удар. При повишаването на температурата на кръвта в областта на мозъчното кръвообращение, разширяването на мозъчните и менингеалните кръвоносни съдове се получава повишаване на вътречерепното налягане. Вследствие на това се нарушава функцията на главния мозък.
Симптомите при слънчевия удар: повишава се телесната температура, зачервява се кожата, ускорява се пулса, дишането е повърхностно и учестено. Спортистът се оплаква от главоболие, гадене, виене на свят. Често се стига до загуба на съзнание и припадък.
Първата помощ е както при топлинния удар.
Колоездачите и маратонците са едни от най-застрашените от слънчев удар. Необходимо е при тренировките и състезанията да носят бели шапки и да приемат много течности.
Вижте още:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЕПРОЛИЗИН Gx4 ПРОТЕОЛИТИЧЕН ЕНЗИМЕН гел 50 гр.
ТермолабилниРОЗОВА ВОДА СЪС СРЕБРО ДОКТОР СИЛВЪР 75 мл
ЛАНАФОРМ БИО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛАВАНДУЛА 10 мл.
ЕНЗБОРН БАЛСАМ ЧУДО 50 мл
КРЕМ ВИТАСИН 50 мл
НЕПРОЛИЗИН G ПРОТЕОЛИТИЧЕН ЕНЗИМЕН гел 20 гр.
ТермолабилниСТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортни травми и заболявания
- Инциденти и увреждания от външни физични фактори в спорта
- Червена мъртва коприва
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- д-р Иванка Маркова Баева
- Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- Лале
- Алтернативни средства за лечение на атопичен дерматит
- Солариум: лечебни ползи и рискове
- Болки на растежа при деца - какво представляват и как да ги облекчим у дома
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
Коментари към Топлинни изгаряния и инциденти в спорта