Ушу
Ушу е едновременно демонстрационен и боен спорт, практикуван в пълен контакт. Разработен е в Китай през 1949 година, в опит да се стандартизират традиционните бойни изкуства в страната. Терминът „Ушу“ буквално означава бойно изкуство, като в днешно време то се е превърнало в международен спорт, при който на всеки 2 години се провежда Световно първенство. Първото такова се е провело в Пекин през 1991 година, като първият шампион е Юан Уен Цин.
Състезателното ушу се състои от две дисциплини: таолу (форми) и санда (спаринг).
Таолу включва представяне на фигурите и ударите, но без партньор, като оценките се дават при претегляне на самото изпълнение по определени правила. Формите съдържат основни движения като ритници, удари с юмруци, баланс, скокове, подсечки и хвърляния, които трябва да бъдат представени в рамките от 1,20 до 5 минути, в зависимост от формата на състезанието. По време на представянето, състезателите могат да демонстрират ритници със скок и въртене на 540, 720 и дори на 900 градуса, като те целят да увеличат своята оценка за трудност и стил.
Санда (понякога се нарича саншу или лей тай) е модерен спорт, повлиян от традиционния китайски бокс, от борбата шуай жиао и от други китайски граплинг техники, като например чин на. Той използва всички бойни аспекти на ушу. Санда доста прилича на кикбокс и муай тай, но включва много заключващи и хвърлящи техники.
Видове демонстрации
С голи ръце
-
Ченгкуан (дълъг юмрук) – тук се включват широките стилове като Чакун, Хуакуан, Хонгкуан и Шаолинцюан. Ченгкуан е най-често демонстрираната форма на ушу и включва скорост, точност, сила и гъвкавост. Трудно се изпълнява, тъй като изисква голяма гъвкавост и атлетизъм, като обучението трябва да се започне още от най-ранна детска възраст.
-
Нанцюан (Южен юмрук) – това са стиловете произхождащи от Южен Китай, като към тях се включват Хонгджикуан, Кайлифокуан и Йонгчункуан. Движенията тук са енергични, демонстрира се стабилност и ниски позиции с много сложни форми на ръцете. Нанцюан е най-модерният сред тези стилове, като той изисква по-малка гъвкавост и включва по-малко акробатични изпълнения, но повече демонстрация на стабилност и координация на краката.
-
Тайдзицюан (Тай Чи Чуан, Аюрведа) – това е най-спокойният стил в ушу, известен с бавните си и плавни движения. Често се разглежда като метод за тренировка на възрастните хора. По-модерният вариант, наречен Тай Чи е комбинация между стиловете Ян и Тайдзицюан, като включва и движения от Чен, У и Сън формите.
С къси оръжия
-
Дао (нож) се отнася до форма на ушу, при която се използва нож или едностранно заточен меч
-
Нандао (южни стилове с нож) – тук също се използват късите ножове или едностранно заточените мечове, но движенията се основават на техниката Нанцюан.
-
Джиан (нож с две остриета) – отнася се до стиловете в ушу, при които се използват ками или мечове, които са заточени и от двете страни.
-
Тайчиджиан – комбинира двуострите ножове с техниките на Тайдзизюан.
С дълги оръжия
-
Гън – правят се форми с дълга тояга, която е изработена от восъчно дърво.
-
Нангън (южна тояга) – това е стил с използването на метода Нансюан в комбинация с тояга.
-
Кианг (копие) – използва се гъвкаво копие, върху чийто връх има закрепена боядисана в червено конска опашка.
Традиционни оръжия в ушу
-
Чангсюиджиан – дълъг меч с пискюл на дръжката
-
Шуангшуджиан – меч с дълга дръжка за двете ръце
-
Джюджиебиан – камшик съставен от секции
-
Шенг биао – въже с острие в единия край
-
Санджигън – тояга от три части, свързани с къси синджири
-
Дадао – Великият меч
-
Пудао – меч пу
-
Емейчи – кинжали
-
Шуангдао – два меча
-
Шуангджиан – две ками
-
Шуангбиан – две палки
-
Шуанггоу – два меча с куки
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТИЛОВЕ И ШКОЛИ УШУ - ИВАЙЛО ИВАНОВ
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Видове спорт
- Боен спорт
- Стречинг техники в бойните изкуства
- Спортен клуб по ушу/кунгфу БАТЯТ, гр. София
- КЛУБ ПО БОЙНИ ИЗКУСТВА И САН ДА ВИНГ ЧУН КУНГ ФУ
- Здравка Комитова - шампионският дух в тялото на млада майка
- СНЦ "ТРАДИЦИОННИ БОЙНИ ИЗКУСТВА"
- СПОРТЕН КЛУБ АКАДЕМИК "ЗЛАТЕН ТИГЪР"
- СПОРТЕН КЛУБ "КАЛАГИЯ"
- ДВИЖЕНИЕ ЗА ХАРМОНИЧНО РАЗВИТИЕ - БЪЛГАРИЯ
- СПОРТЕН КЛУБ ЦЕНТЪР ЗА БОЙНИ ИЗКУСТВА "ПЪТЯТ"
- СПОРТЕН КЛУБ "АТИЛА"
Коментари към Ушу