Екипировка за планинско бягане
Бягането в планината предоставя различни предизвикателства в сравнение шосейното бягане или това на писта. То е различно дори от бягането в пресечени местности на по-малка надморска височина. Времето в планината може да бъде променливо и всеки, който е решил да бяга на по-голяма надморска височина, трябва да се съобразява с този факт. Оборудването трябва да бъде на високо ниво, като тук не са достатъчни само екип за бягане и маратонки. Вижте кои са препоръчителните елементи на екипировката на планинските бегачи.
Екипировка за планинско бягане
Обувки
Докато обикновените маратонки за бягане нямат много добро сцепление при бягане по черни пътища, трева или размекната почва, тези за планините имат по-едри грайфери, често в различни посоки, и подметки от по-лепкава гума, за да помогнат за поддържане на скоростта при преминаване през пясък, кал, съборени дървета, камъни и други.
Трейл маратонките също имат повече защитни елементи, като предпазна „броня“ за пръстите от твърда гума, по-дебели странични стени, понякога от твърд каучук, а също и защитни плочи в подметката, за предпалзване от остри камъни. Въпреки това, много от планинските бегачи предпочитат по-леки и удобни маратонки.
Чорапи
Планинските пътеки имат песъчливи участъци и такива с малки камъчета, които могат да влязат в по-късите чорапи и да дразнят краката. Носенето на чорапи поне до глезените може да помогне с този проблем. Много от бегачите в планините дори предпочитат вълнени чорапи, които помагат при регулиране на температурата на краката им, особено при рязка смяна на времето.
Гети
Гетите обикновено се носят за комфорт. Те покриват разстоянието между чорапите и горната част на обувките, като не позволяват на камъчетата да навлизат в самите обувки.
Долни дрехи
Планинското бягане зависи в голяма степен от атмосферните условия. Шорти за бягане, клинове, дълги чорапи, чорапогащници, тънки панталони – всички те могат да се обличат под дрехите, за да поддържат температурата на тялото по-висока. Най-добре е да са плътно по тялото, за да не пречат при обличане на други дрехи върху тях.
Горни дрехи
Горните дрехи трябва да са от бързосъхнеща материя, например от чист синтетичен материал или в комбинация с вълна. Дали ще са с дълъг, или къс ръкав зависи от условията, а времето в планината е променливо и от топло и слънчево може бързо да премине в студено и дъждовно.
Яке
Добра идея е якто да бъде леко и водоустойчиво. Колкото по-високо се качвате в планината, толкова по-голяма е вероятността да ви застигне буря, която често идва бързо и нямате време да реагирате.
Шапка и ръкавици
Можете да носите тънка шапка или такава с козирка, която да предпазва очите ви от слънцето, което в планината е много ярко. Сложете в раницата си и тънки и леки ръкавици, които да поддържат топлината на ръцете ви. Дебелите ръкавици могат да запотят ръцете ви и те самите да се намокрят. Ръкавиците също така могат да ви предпазят при изкачване по скали, когато се налага да се хващате за тях.
Слънчеви очила и слънцезащитен крем
Вече споменахме, че слънцето в планината е много силно, затова е добра идея да си носите очила и слънцезащитен крем за предпазване на откритите части от тялото. Хора с по-чувствителна кожа могат да получат дори изгаряния, въпреки че привидно температурите са много ниски.
Раница
Раниците са нещо много полезно при планинските бягания. В тях можете да сложите вода, спортна напитка или зареждащи с енергия храни, а също така шапката, якето и ръкавиците си. Има много удобни и леки раници, които няма да ви пречат при бягането, така че изборът е изцяло ваш.
Коментари към Екипировка за планинско бягане