Съвети за подобряване на резултатите в скайрънинг състезанията
Вертикалното бягане или скайрънинг е една от най-тежките дисциплини в състезателните надпревари. Както се подразбира от името, събитията се провеждат в планините и за атлетите се събират редица фактори, с които трябва да се справят, а именно изключително труден и неравен терен, постоянно увеличаваща се надморска височина и трудността за тялото от самото изкачване. Следователно, подобряването на скоростта и ефикасността за пестене на енергията могат да донесат големи дивиденти в деня на състезанието. Ще ви покажем няколко от изпитаните съвети на специалисти във вертикалното бягане, които можете да използвате във вашите тренировки.
Първи съвет за подобряване на резултатите в скайрънинг състезанията
Една от основните съставки на тренировъчната програма за скайрънинг са множеството повторения на бързо бягане по стръмен хълм. Тази скоростна работа за вертикалните бегачи има доста предимства и изгражда специфична сила на мускулите и добър контрол върху дишането с подобряване на максималната кислородна консумация на тялото. Тренировъчната сесия е с продължителност около 20 минути същинско натоварване, разделена на блокове от бягане по хълма за 3-7 минути, в зависимост от дължината самото възвишение, с дълги почивки за възстановяване между тях. С наближаване на състезанието, добре е да увеличите тренировките на 30-60 минути, като в този случай ще намалите малко темпото на бягането и ще увеличите продължителността на бягането. Що се отнася до почивките между отделните серии, то трябва да бъде по-кратко в сравнение това в 20-минутните сесии.
Втори съвет за подобряване на резултатите в скайрънинг състезанията
С увеличаване на наклона на хълма, много по-ефективно е да се изкачвате ходом, вместо да се опитвате да бягате с определено темпо. Събитията от календара на вертикалното бягане са пълни с изкачвания, затова е препоръчително да развиете способността си да вървите бързо нагоре по хълмовете. Опитите ви да бягате по изключително неравните планински върхове може да ви донесе някоя неприятно контузия, а и ще отнеме голяма част от енергията ви. Запомнете, че трябва да можете да вървите бързо при стръмните склонове, защото е по-ефикасния метод, а не защото трябва да намерите начин да се възстановявате. Дългото ходене по терени с такъв профил ще ви предложи широк спектър от възможности за усвояване на всички видове упражнения, подходящи за използване по време на състезанието. Важно е да правите нещата интензивно, както когато се бяга. Повторенията целенасочено трябва да са над темпото за състезание, за да се изгради достатъчно добра издръжливост. Например, 3 часова тренировка трябва да включва поне 4 серии по 10 минути бързо изкачване с ходене, последвани леко бягане по склоновете с по-малък наклон.
Трети съвет за подобряване на резултатите в скайрънинг състезанията
Могат да се използват различни успешни техники на ходене, но някои от тях предлагат шанс да използвате горната част на тялото, за да подпомогнете краката си. Една от тях например е да натискате водещия крак с едноименната му ръка. Щеките за трекинг обаче са може би най-добрият начин да включите горната част на тялото във вертикалното бягане. Ключът е да поставите щеките здраво пред себе си и да се придърпате с помощта на ръкохватките им, отблъсквайки се напред силно, вместо да натискате с ръце върху самите щеки. На умерено стръмни наклони, редуването на срещуположна ръка и крак, както при ски бягането, често е най-удобния вариант. Когато обаче имате наистина стръмни наклони, най-ефективно е едновременно да забивате двете щеки пред себе си и да се изтегляте с двете ръце. Ако ще използвате това пособие по време на състезанието, тренировъчния период е времето, в което вие да свикнете и да направите употребата му удобна и ползотворна за вас.
Четвърти съвет за подобряване на резултатите в скайрънинг състезанията
Не е достатъчно просто да сте добри в бягането или в бързото ходене при изкачването, а трябва да сте способни бързо да превключвате от едното към другото. Често срещан капан е, че когато наклонът се увеличи и започне ходенето, по-неопитните състезатели не усещат кога е време да започнат да бягат отново, при намаляване на наклона. Способността за превключване може да бъде усъвършенствана по време на специфични сесии с мислено разделяне на хълма. Например, прави се тренировка за 6 минути, като избрана дестинация се разделя на 3 лота, в които наклона въображаемо е по-полегат, и още 3, в които е по-стръмно. Редуват се по 1 минута бягане, 1 бързо ходене и така до изтичане на указаното време.
Пети съвет за подобряване на резултатите в скайрънинг състезанията
Специфичната тренировка за сила може значително да повиши способността ви за скоростно изкачване на хълмове. Упражнения като степ ъп и напади до голяма степен имитират въздействието на вертикалното бягане и по този начин ще ви насочат към подходящите модели на движение. Проверете дали следващото ви състезание по скайрънинг има много стръмни склонове или стълби. При изкачване на стълби ходилото ви се приземява върху равна повърхност, но при изкачване ходилото може да бъде във възходяща позиция, така че съчетанието на изкачване на стълби, стъп ъп на пейка и напади може да ви осигури чудесни резултати при променящите се условия.
И така, можете да интегрирате тези съвети за подобряване на резултатите в скайрънинг състезанията във вашите тренировъчни сесии, за да развиете специфичните умения, необходими за този труден, но красив спорт, и когато дойде денят за състезанието, вие да сте възможно най-подготвени и само да се забавлявате.
thelongrun.com.au;
Снимка: Българска Федерация по Вертикално Бягане
Коментари към Съвети за подобряване на резултатите в скайрънинг състезанията