Ползи от планинското бягане и защо то завладява света толкова бързо
Повечето бегачи, които с времето започват да мислят и за участие от състезание, следват един утъпкан път... Започва се с дистанцията от 5 километра за придобиване на увереност, следват 10 километра и постепенно ориентиране към маратон или полумаратон.
Но има нещо много по-удовлетворяващо от това да бягате по утъпкания път и да отидете в неизвестното. Захвърляте очакваните състезателни времена и се фокусирате върху красотата на планините и на „препятствията“, които поставят неутъпканите пътеки пред вас. Да, точно така, планинските бягания или скайрънинг са нещото, което веднъж опитали, ще се превърне във ваш фаворит.
При този тип бягане не е нужно да сте най-бързият спринтьор, а по-скоро да имате базово фитнес ниво, предвид пресечения терен и честите спускания и изкачвания.
Защо планинското бягане завладява света и какви са ползите от него? Ако все още сте на границата на това дали да се впуснете в това ново приключение, след като прочетете следващите редове, със сигурност вече ще сте я прекрачили.
Ползи от планинското бягане
Не утежнява портфейла ви
За разлика от много от другите спортове, планинското бягане не изисква толкова скъпо оборудване. Можете да погледнете каква е пълната екипировка за планинско бягане, но един добър чифт маратонки и удобни дрехи са напълно достатъчни, за да започнете.
Гледките са магични
Планинското бягане, почти без изключение, гарантира уникално красиви гледки. Особено в по-ясните дни, с всеки метър вертикално изкачване, погледът ви ще стига на десетки километри и всички вложени усилия сякаш остават на заден план пред приказната природа.
Нямате нужда от предишен опит в бягането
Разбира се, някои планински трасета могат да бъдат сложни за начинаещите, включително пътеките да са мокри, кални, песъчливи, скалисти или доста стръмни, но по тях бягат най-вече опитните скайрънъри. Ако тепърва се запознавате с планинското бягане, вие можете да си подберете такива места, които са подходящи за вашето ниво и удоволствието от тях няма да бъде по-малко.
Дори и да достигнете по-стръмен участък, той не бива да ви плаши, защото в скайрънинга има едно основно правило – по стръмното не се бяга, а се ходи, много по-ефективно е и запазва енергията, а и разликите в скоростта не са особено големи... Това ще ви го каже всеки опитен състезател, дори и тези от елита. В това е голямата разлика между планинското и шосейното/пистовото бягане.
Осигурява множество здравословни ползи
Като цяло, бягането укрепва сърцето и сърдечносъдовата система, увеличава силата на краката, подобрява костната плътност и помага за поддържане на здравословно тегло.
Планинското бягане прави всичко това, но го умножава няколко пъти, плюс добавки. Пресечената местност натоварва още по-силно краката и ги прави много по-здрави, защото ако при катеренето се усеща изгарянето в мускулите на прасците и бедрата, при спускане силите, които въздействат на тялото ви, могат да увеличат теглото му до 5 пъти.
Планинското бягане подобрява координацията, пъргавината и баланса
Тъй като не се бяга по равна повърхност, това кара много малки мускули, които служат за подобряване на баланса, да работят и да се усъвършенстват. Постоянно се налага да сменяте посоката си, за да намерите най-доброто място, през което да преминете, защото трябва да избягвате скали, корени и стръмни наклони, което ще ви направи много по-повратливи и пъргави, а често сменящият се релеф ще ви направи много по-координирани в движенията си, защото ще изградите силна умствено-мускулна връзка.
Планинското бягане е полезно за ума
Общоизвестен факт е, че упражненията са полезни за ума. Те помагат за откъсване от напрегнатото ежедневие и освобождава хормони, които карат човек да се чувства добре, потискат чувството на тревожност и премахват депресията. Смята се, че тренировките сред зелена растителност са особено ефективни за намаляване на стреса и за повишаване на креативността. Всяка гледка от върховете пък е сигурен източник на ендорфини и това, което получавате след всяко бягане в планината, не може да се сравни с нищо друго.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Влез във форма
- Видове физическа активност и спорт за здраве
- Най-добрите тракер приложения за бягане за Android
- 10 минути скачане на въже изгаря повече калории от 30 минути джогинг според последни проучвания
- Синдром на кубоидната кост при спортисти
- Антигравитационна бягаща пътека
- 8 седмична тренировъчна програма с бягане за начинаещи, с която да отслабнете и влезете във форма
- 100 метра бягане с препятствия
- Синус тарзи синдром в спорта
- Силова тренировъчна програма за бегачи
- Популярни форми на физическа активност в свободното време
- Стречинг упражнения след бягане
Коментари към Ползи от планинското бягане и защо то завладява света толкова бързо