Използването на селен в спорта

В традиционното виждане за спортното хранене се казва, че атлетите може би се нуждаят от повече хранителни вещества от обикновените, нетрениращи хора. Всъщност, не би било толкова трудно на атлетите да се снабдят с тези завишени нужди, понеже те приемат по-големи количества храни, за да могат да се снабдят с нужното им гориво за тренировките.
Последните изследвания обаче показват, че тази теза не се отнася до снабдяването със селен. А защо той е толкова важен в спорта?
Във Франция е проведено изследване, в което участват 120 редовно трениращи хора, за това как приема на селен е свързан с разхода на енергия и дали консумирания селен чрез храната е оптималния за максималното представяне на селен зависимия ензим глутатион пероксидаза, който е ключов за антиоксидантната защита на системите на тялото. Той помага и за неутрализиране на силно реактивните и увреждащи свободни радикали. Също така подобрява кръвообращението и подобрява имунитета.
След 8 дни им се правят кръвни изследвания за количествата на селен.
Както може да се очаква, онези атлети с най-висок енергиен разход имат и най-голяма нужда от прием на селен. Връзката между приема на храна, богата на селен и покачването на количествата му в кръвта не е линейна, което означава, че консумацията на 50% повече храна не води до 50% повишение на нивата на селен.
Какво означава всичко това?
-
Много от спортуващите не успяват да си набавят достатъчните количества селен на дневна база, да не говорим за оптималните такива. Така те не успяват да се предпазят от потенциално увреждащите свободни радикали, свързани със спортната активност.
-
Необходимо е да се разчита на по-големия прием на храни с богато съдържание на селен.
Храни, богати на селен
-
Бразилски орех – това е един от най-богатите източници на селен. 30 грама от него (6-8 ядки) съдържа около 544 микрограма. Той трябва да се консумира само по няколко пъти седмично, за да не се получи предозиране и да се избегне токсичността, в разултат на това.
-
Риба – жълтоперата риба тон съдържа около 92 микрограма в 100 грама, което я прави доста добър избор. Другите риби, които можете да сложите на трапезата си са сардини, халибут, сьомга, както и морските деликатеси като миди, скариди, раци и стриди, които съдържат между 40 и 65 микрограма за 100 грама.
-
Шунка – макар и тя да се отрича като храна за спортисти, заради големите количества на сол в нея, шунката съдържа цели 42 микрограма селен в 100 грама, което е около 60% от препоръчителната дневна доза за възрастните хора.
-
Тестени изделия – някои тестени продукти като паста, пълнозърнест хляб и овесени ядки са богати на селен. Например, в 2 филийки хляб се съдържат 16 микрограма.
-
Свинско месо – в 100 грама се съдържат 33 микрограма селен.
-
Говеждо месо – съдържанието на селен зависи от коя част на животното е месото, но в стека има около 33 микрограма, в черния дроб 28 микгрограма, а в каймата – около 18 микрограма.
-
Пуешко месо – в 100 грама се съдържат 31 микрограма селен. Направете си сандвич от пуешко с пълнозърнест хляб, за супер зареждане с този минерал.
-
Пилешко месо – в това месо има около 22-25 микрограма.
-
Други богати източници са котидж сиренето, яйцата, кафявия ориз, слънчогледа, фасул, гъби, спанак, прясно и кисело мляко, леща, кашу и банани.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ДЕЦА + ВИТАМИН D таблетки * 90
НОВАЛАК ALLERNOVA AR 0-36 месеца 400 г
НовАЛАЙВ ГАРДЪН ГУДНЕС МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 60 NATURE'S WAY
ОКУВИТ ЛУТЕИН ПРЕМИУМ таблетки * 30
КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА В таблетки * 90
ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ А - Я + ОМЕГА капсули * 30
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортни добавки
- Витамини, минерали и електролити като спортни добавки
- По кое време на деня се пият витамините и добавките
- За да бъдат още по-полезни, накисвайте суровите ядки във вода
- Полезно ли е да се консумира злато и в кои храни се съдържа
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Как да извлечем максимума от витамините в лимона?
- Лиций, Годжи Бери
- За по-силен лечебен ефект съчетайте сока от краставица със сок от моркови, спанак или цвекло
- Как да намалим консумацията на пестициди, съдържащи се в плодовете и зеленчуците?
- Как и защо да си направим вода с електролити
- Полезен ли е никелът и кои са хранителните му източници
Коментари към Използването на селен в спорта