Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Спорт Спортна енциклопедия Видове спорт Екстремен спорт Паркур

Паркур

от 31 окт 2012г., обновено на 26 авг 2015г.
Паркур - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Паркур е относително нова спортна дисциплина, като тя произлиза от лагерите за военно обучение, където се прескачат препятствия.

Практикуващите го имат за цел да отидат от едно място до друго, преодолявайки различни пречки по пътя си. При паркур не се изисква специално облекло или оборудване, като също така няма състезателен характер.

Спортът е разработен от Реймънд Бел, Дейвид Бел, Себастиен Фукан и други членове на групата Ямакаши. Става популярен в края на деветдесетте години на миналия век и началото на новото хилядолетие след поредица от документални филми и участието на някой от групата на създателите във филми като „Такси“, „Ямакаши“ и други.

„Паркур“ е термин, който е бил измислен от Дейвид Бел и баща му Ремънд Бел. Използват се техниките на военните, като скачане, катерене, тичане, балансиране, превъртания във въздуха и други, които могат да помогнат за преодоляване на препятствията по пътя. В англо-говорящите страни тази дисциплина е известна и като „Free run”, което означава свободна разходка.

История на паркур

Въпреки, че Себастиен Фукан казва, че паркур винаги си е бил част от уличната култура, това не е съвсем вярно. Френският морски офицер Жорж Хърбърт внася предшественикът на този спорт във военното обучение, след като вижда хармонично изваяните атлетични тела на местните африкански племена. Те естествено не са тренирали специално, а просто ежедневните им дейности прави тези хора толкова пъргави, жилави и издръжливи. Хърбърт наблюдава тези племена и заема от тях естествените методи на тренировка, които включват ходене, бягане, скачане, лазене, катерене, балансиране, превъртания, плуване и самозащита. Той ги доразвива и през Първата и Втората Световна Война те се превръщат в стандарт във военните тренировъчни лагери.

Раймонд Бел е роден през 1939 година във Виетнам, от баща французин и майка виетнамка. Заради войната за независимост остава сирак и е приет във сиропиталище, където трябва да бъде силен за да оцелее. Той тренира постоянно на военните полигони, дори и нощем, когато другите спят. През 1954 година се връща във Франция, като продължава да развива уменията си. Четири години по-късно се присъединява към парижката пожарна, където се включва много добре при всякакви мисии, които изискват голяма сила и пъргавина, съчетани със смелост. Многократно е награждаван с медали за храброст. Синът му, Дейвид Бел е роден през 1973 година, като е отгледан основно от дядо си. След разговор с Раймонд, той разбира за начина на тренировка, наричан от баща му „бягането“ или „паркур“. Самият Раймонд Бел е усъвършенствал движенията си от хилядите повторения, от които той разбира най-правилният начин за изпълнението им.

Първоначално Дейвид Бел тренира сам, но постепенно към него се присъединяват и братовчедите и приятелите му. Дисциплината е изключително атрактивна за наблюдаване, като печели все повече и повече желаещи да се занимават с нея. След като в края на деветдесетте години френските телевизии снимат няколко документални филма за паркур, този спорт става известен в цял свят.

Движения

В паркур няма списък от определени движения, към всяко препятствие се подхожда индивидуално. В много от случаите се използва бързото преразпределение на теглото на бягащият и използване на инерцията му. Абсорбцията и използването на енергията също са важни фактори, които позволяват на бягащия да скочи от големи височини, от които никой разумен човек не би си помислил да скочи.

Рискове от контузии

За паркур няма изградени специални игрища или площадки, както при повечето спортове, тъй като това би било в противоречие с цялостната философия на „свободната разходка“. Въпреки, че някой смятат бягащите за нарушители на обществения ред, това не е вярно, тъй като философията на паркур казва, че не трябва да има следи след преминаването на човека. Това означава, че не може да се нарушава обществена собственост.

Нараняванията в паркур са редки, тъй като участващите не трябва да контролират някакво спортно пособие като велосипед, скейтборд, кънки, ски или други, а собствените си крайници.

Екипировка

Както споменахме по – рано, не се изисква специално облекло, като практикуващите обикновено носят удобни дрехи, които не ограничават движенията им. Най-често те са тениска, риза без ръкави, анцунг, стари дънки, удобни обувки за бягане, които трябва да са леки и с добро сцепление. Вече някой от големите производители на спортна екипировка започна да се насочва към специални обувки за паркур. Може да се използват и тънки ръкавици, които да защитават ръцете от някой остри ръбове, но повечето фрийрънъри предпочитат прекия контакт с повърхностите.

Този спорт е изключително красив за наблюдаване и затова все повече навлиза и в кино индустрията. Все повече млади хора започват да го практикуват и в България, като той дори се превръща в начин на живот и култура.

Още по темата:
  • Паркур тренировка за начинаещи Паркур тренировка за начинаещи
  • Травми при паркур Травми при паркур
  • Катерене Катерене
5.0/5 1 оценка

Коментари към Паркур

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Паркур
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 22:13
    Коментирайте "Паркур"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Спортна енциклопедия
  • Видове спорт
  • Екстремен спорт
  • Травми при паркур
  • Паркур тренировка за начинаещи
  • Катерене
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Спорт и безопасност при децата при каране на велосипед

преди 1479 дни, 7 часа и 32 мин.

Спорт за човек с херния – възможно ли е?

преди 1905 дни, 6 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 10 часа и 17 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 1 час и 18 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 1 час и 29 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 1 час и 36 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival