Травми при паркур

Един от сравнително новите спортове изискващ комбинация от множество качества, като ловкост, бързина сила и гъвкавост, се нарича паркур. Травмите в паркура не са толкова чести, но могат да бъдат сериозни, поради това че при този спорт няма обезопасен терен, а същността му се състои в преодоляване на различни препятствия в градска среда. Ако трябва да се разгледа като съвкупност от класически видове спорт, може да се каже, че в паркура има елементи от гимнастика, лека атлетика, бойни изкуства и катерене, но съчетани в един нов и по-екстремен начин. Именно поради тази причина травмите при паркур могат да бъдат много разнообразни и обхващащи различни части от тялото, като най-честата причина за тях е падането от високо или твърдото приземяване. Практически е невъзможно да се практикува паркур без предварителна физическа подготовка, а при опит от страна не добре подготвени хора за изпълнение на акробатични номера, расте и риска от травми. Характерно за паркур е, че по-голямата част от натоварването пада върху долните крайници, поради което най-често се срещат травми на коляното, глезена, ходилото, както и мускулите и сухожилията на краката. Въпреки това, поради факта че е екстремен спорт, травми с различна тежест могат да се получат на всяка една част от тялото.
Травми в областта на глезена и ходилото
Най-честите травми в областта на глезена и ходилото са свързани със загуба на баланс при приземяване или скачане от голяма височина. При такава ситуация най-често се получава навяхване на глезена, а при скачане от голяма височина може това да е съчетано и с фрактура на някоя от костите на ходилото или подбедрицата. Често се случва при скачане от голяма височина да се получи контузия на меките тъкани в областта на петата, състояние познато като "набити пети".
При хронично претоварване на ахилесовото сухожилие, може да се получи тендинит, който да е предпоставка за пълната му руптура (скъсване). Тендинитът на ахилесовото сухожилие се характеризира с болка в областта над петата по време на ходене, скачане или приземяване.
Травми в областта на подбедрицата
Травмите в областта на подбедрицата в по-леките случаи са свързани с разтежение на мускул или контузия, а в по-тежките може да се получи фрактура на костите на подбедрицата. Разтежения при паркур се получават най-вече в областта на прасеца, а при удари в предната част на подбедрицата (в областта на големия пищял) може да се развие периостит.
Травми в областта на коляното
Травмите в областта на колената са сериозен проблем при почти всички видове спорт. От острите травми най-често се получават увреждания на кръстните връзки в областта на коляното и менисците. В по-редки случаи, при падне на коляно, може да се получи фрактура на колянното капаче.
Хроничните заболявания при паркура са подобни на другите спортове свързани със скачане, бягане и честа смяна на посоката. Това са най-често бурсити в областта на коляното, тендинит на пателарното сухожилие, ходромалация на капачето, синдром на илиотибиалния тракт и др.
Травми в областта на бедрата
Най-често травмите в областта на бедрата са свързани с разтежения на мускули или техните сухожилия. Поради голямото разнообразие от движения и скокове в паркура, могат да се получи травма на всяка една от мускулните групи на бедрото.
Травми в областта на горните крайници
Травмите в областта на горните крайници в паркура са свързани преди всичко с опити за омекотяване на урара при падане. При падане върху отведена ръка в зависимост от силата и механизма на получаване на травмата, могат да се получат различни по вид и тежест травми.
При по-леките падания най-често се получава само навяхване на китката, докато при по-тежките може да има и изкълчвания или фрактури в различни части на горния крайник. Тези травми се получават най-често с отведена дорзално длан, като при силен удар може да се получи фрактура на ладиевидната кост или някоя от костите на предмишницата. При по-тежко падане върху отведена ръка могат да се получат и изкълчване на рамото или лакътя.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС ДЕТСКИ БАНДАЖ ЗА РАМО 304
ВАРИТЕКС КОРИГИРАЩА АЛУМИНИЕВА ШИНА ЗА ПРЪСТ 331
ВАРИТЕКС КОРИГИРАЩА АЛУМИНИЕВА ШИНА ЗА ПРЪСТ 333
ВАРИТЕКС КОРИГИРАЩА АЛУМИНИЕВА ШИНА ЗА ПРЪСТ 334
ДАНДУМ охлаждащ гел 100 г
ВАРИТЕКС КОРИГИРАЩА АЛУМИНИЕВА ШИНА ЗА ПРЪСТ 332
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортни травми и заболявания
- Характерни травми в различните видове спорт
- Премахване на синини с домашни средства
- д-р Спас Тянков Пасев
- Лечение с мускулни релаксанти
- Съвети за поставяне на кинезио лента
- Рентгеново изследване на илиачната кост
- Навяхване на глезена в спорта
- Травма в областта на очите при спорт
- Синдром на илиотибиалния тракт
- Упражнения за възстановяване след счупване на пръст на ръката
- Разтежение на прасеца при спортисти
Коментари към Травми при паркур