ПФК Берое (Стара Загора, България)

ПФК Берое Стара Загора или просто Берое е български футболен отбор, републикански шампион през 1986 година и носител на Купата на България за 2010 и 2013 година. Играе мачовете си на стадион „Берое“ под парк Аязмото, който всички фенове наричат „Храмът“. Стадионът е част от голям мултифункционален комплекс, включващ три тренировъчни футболни игрища, акробатическа и боксова зали, зала за тенис на маса, тенис кортове с клей, лекоатлетическа писта с лиценз за международни състезания и зала за минифутбол.
История
Футболният отдел на спортния клуб е основан през 1959 на 19 март под името Берое, с което той е и до днес, но корените му са от далечната 1916 година. През 1914 година, студенти от Пловдив слизат на ЖП гарата в „града на липите“ и вадят кожено кълбо, което започват да ритат в градинката пред гарата. Всички ги гледат с любопитство и няколко заралии ги питат каква е тази игра. Оказва се футбол, който запленява голяма част от мъжете. Няколко месеца по-късно вече е бил учреден СК Верея. Той обаче съществува само известно време, като дейността му е преустановена заради войните от началото на ХХ век. В следващите десетилетия са били учредявани отбори като Борислав, Траяна, Бенковски, Рекорд, Светослав, Ураган и други, някой от които се обединяват, след това се разпадат, като не оставят сериозни следи след себе си и не са от голямо значение за спорта в региона.
През 1924 година се учредява Бероя, в резултат от сливането на Борислав и Рекорд, като в състава се включват и играчи от „Траяна“ и „Бенковски“. След много перипетии, преименувания и обединения и създаване на доброволни спортни организации, през 1959 се появява Берое. Очевидно горчивите уроци от близкото минало са дали повод на спортните ръководители да си припомнят завета на кан Кубрат, че „съединението прави силата“. В следващите 10 години старозагорци са сред най-добрите отбори в страната. Най-известният и успешен футболист на Берое е легендата Петко Петков, който два пъти става голмайстор на родната А група: През 1974 година с 20 точни попадения и през 1976 с 19 гола. Други велики играчи, тръгнали от Берое са Стойчо Младенов и Петър Жеков.
Лозунг на Берое
Няма човек в България, който да се интересува от футбол и да не чувал „Няма мое, няма твое – светът е Берое!“, като той може да бъде чут при всяко домакинство на отбора, дори от центъра на града.
Преди мачовете
За никого не е тайна, че Стара Загора е Футболен град и „Храмът“ никога не може да бъде видян празен. Всяко домакинство на Берое е празник за старозагорци, които още часове преди първия съдийски сигнал се насочват към стадиона със зелено белите шалчета на врата и разветите знамена.
Успехи на Берое
1986 – Шампион на България
2010 и 2013– Носител на Купа на България
2013 - Носител на Суперкупата на България
1972 – Носител на бронзовите медали
8 пъти в Топ 6
5 пъти финалист за Купата на България
4 пъти носител на Балканската купа – през 1968, 69 – та, 82 – ра и 84 – та години.
Участия в европейските клубни турнири – Купа на Европейските Шампиони – веднъж, КНК – два пъти, купа на УЕФА/Лига Европа – два пъти.
Баланс на Берое в Европа – 24 изиграни мача, от които е постигнал 10 победи, 4 пъти е завършил на наравно и е загубил 10 мача при голова разлика от 40:25.
Достигането на ¼ финала за КНК през сезон 73-74 година е най-големият успех на Берое в Европа.
Отборът е на осмо място във Вечната класация на „А“ група.
Играчите, които са записали със златни букви имената си за клуба и изиграли най-много мачове за него са Евгени Янчовски (341), Теньо Минчев (308), Христо Тодоров (280), Тодор Кръстев (264) и Петко Петков (260).
Звездният миг на „Берое“ - сезон 1985-86 г.
Този сезон ще се запомни от хилядите любители на футбола от „града на липите“. Става това, което никой не е очаквал – Берое е шампион на България. На 12 април 1986 година, след победа над Славия, старозагорци слагат венец на успешната си игра през цялата година. По стечение на обстоятелствата, това е международният ден на космонавтиката, като символиката е много силна – имената на всички играчи на зелено – белия отбор сякаш се извисяват до космически измерения. По същото време през орбитата на Земята преминава и Хелеевата комета, което кара хората от Стара Загора да се шегуват, че златото ще се върне в града, при следващото и преминаване. Кои са героите на Стара Загора в този велик за целия град момент? Това са Ивко Ганчев, Илия Илиев, Кънчо Кашеров, Милан Кашмеров, Венелин Сивриев, Стоян Бончев, Теньо Минчев, Йордан Митев, Стойко Стойков, Васил Драголов, Стефан Динев, Петко Тенев, Танко Танев, Пламен Липенски, Петко Мароков, Христо Белчев, Кольо Ганев, Радко Калайджиев и Валентин Грудев със старши треньор Евгени Янчовски и треньор Панайот Панайотов.
Голмайстори: Милан Кашмеров – 23 попадения, Ст. Бончев, Й. Митев и В. Драголов по 7, Т. Минчев – 4.
Много от привържениците се питат: „На какво се дължи това силно представяне?“ Големият успех несъмнено се дължи на новият старши треньор на беройци и легенда на клуба – Евгени Янчовски. Сътресенията от предния сезон кара големия голмайстор на „зелените Петко Петков, който старши треньор тогава да поиска да бъде освободен (подава оставката си). Евгени Янчовски, който 15 години е играч на Берое и не се е подал на изкушението да премине в някой от софийските отбори застава на чело на клуба. Той вече е с изградено име на треньор, като има доста успехи с отборите на Чирпан, Хасково и Сливен. Съумява да върне вярата на играчите в собствените им сили, сплотява ги и ги кара да мислят като победители, като води само две нови попълнения. Едното от тях е Милан Кашмеров, който пропилява две години прекарани по резервните скамейки на Локо София и Левски – Спартак. Оказва се, че този играч има невероятен реализаторски талант, който успява да разгърне на терена на „Храмът“. Повторното идване на Стоян Бонев се оказва изключително полезно, като той се оказва плеймейкърът, от който отбора на Берое има нужда.
Ивко Ганчев пък изиграва невероятен сезон под рамките на вратата, като впечатлява с невероятния си рефлекс и пъргавина, съчетани с уникално хладнокръвие застанал очи в очи с противниковите нападатели. Митев, Драголов и Кашмеров изграждат прочулият се през този сезон сторозагорски „тризъбец“, който води отбора към златото.
Най-добрият състав на Берое за всички времена
Тук са посочени по трима играчи за всеки пост, които според старозагорци са дали най-много на отбора през годините:
№1 Т. Кръстев, И. Ганчев, Хр. Найденов
№2 П. Бароков, Ил. Илиев, Хр. Белчев
№3 Хр. Тодоров, П. Тенев, Ив. Танев
№4 П. Васев, З. Вълчев, Б. Тасев
№5 Т. Минчев, К. Кашеров, Н. Кордов
№6 Ив. Вутов, Г. Стоянов, Т. Ботев
№7 Б. Киров, Я. Димитров, В. Иванов
№8 Е. Янчовски, Й. Митев, Ж. Желев
№9 П. Петков, П. Жеков, М. Кашмеров
№10 В. Драголов, Д. Димитров, П. Янчовски
№11 Г. Белчев, П. Манчев, М. Бончев
Информация, снимки и статистика: http://www.beroe.bg/
Коментари към ПФК Берое (Стара Загора, България)