Футболна болест - ARS комплекс
Едно от специфичните спортни заболявания, свързано най-вече с футбола, е пубоаддукторния синдром или ARS комплекс, познат като "футболна болест". Пубоаддукторният синдром е свързан с микротравматично увреждане на сухожилията на вътрешната (аддукторна) група мускули на бедрото в областта на залавянето им за пубиса (срамната кост). Названието ARS комплекс идва от характерната локализация на болката свързана с болка в аддукторите на бедрото (А), правите коремни мускули - (m. rectus abdominis) (R) и областта на симфизата (S). Макар "футболната болест" да е типично заболяване на футболистите, тя се среща и при гимнастици, акробати, хокеисти, скиори и др.
Какво представлява "футболната болест" и какви са причините за нея?
Пубоаддукторния синдром е състояние, което се характеризира с увреждане на залавните места на мускулите аддуктори (привеждачи) на бедрото в областта на срамната кост на таза. Мускулите аддуктори на бедрото са: m. adductor longus, m. adductor brevis, m. adductor magnus, m. gracilis и m. pectineus. Заедно основната им функция е да привеждат бедрото от отведено положение и да го стабилизират при ходене. В спорта аддукторите са особено активни при бягане със смяна на посоката и ритане. "Футболната болест" се получава постепенно във времето, най-често в следствие на прекомерни натоварвания, рязко повишаване на интензивността на тренировките или травма свързана с разкъсване на аддуктор на бедрото. В резултат на тези фактори се получават микротравми в сухожилията на мускулите аддуктори с последващо възпаление и дегенерация. В напреднала форма и хронифициране на процеса заедно със залавните места на аддукторите се засяга и залавното място на правия коремен мускул (m. rectus abdominis), което е свързано с допълнителна болка и в долна част на корема.
Основни фактори за получаване на "футболна болест"
- прекомерни натоварвания свързани с повтарящи се движения
- рязко повишаване на интензивността на тренировките
- недобро загряване преди тренировка и разтягане след тренировка
- резки движения и удари причиняващи микротравматични увреждания
- неадекватно лечение на преразтежение на аддукторите бедрото
Какви са симптомите на "футболната болест"
Заболяването се характеризира с локална болка в областта на слабините, в мястото на залавяне на мускулите аддуктори за срамната кост - пубалгия. Често болката засяга и вътрешната част на бедрото, а в по-напредналите случаи и долната част на корема. При клинично изследване се установява силна болезненост при привеждане на кракът срещу съпротивление, както и болезненост при отвеждане на кракът при ходене или спортна дейност. В повечето случаи заболяването започва с незначителни симптоми, които се задълбочават във времето. В началото ARS комплексът започва с лека болка и скованост при извършване на движения свързани с промяна на посоката, ритане и бягане. В по-тежките случаи спортистите не могат да продължат спортните занимания и започват да куцат поради силната болка.
Оценка и диагностика при "футболна болест"
Диагнозата се поставя най-вече на базата на симптомите и историята на заболяването. Допълните изследвания като рентгенография, ядрено-магнитен резонанс или компютърна томография, могат да се изискат, за да помогнат за потвърждаване на диагнозата. ARS комплексът трябва да се разграничи от появата на ингвинална херния, за която лекаря трябва да направи изследване.
След като бъде поставена диагноза пубоаддукторен синдром се определя степента и етапа на развитие на заболяването. Резултатите от ЯМР допълнително помагат за по-точното определяне на степента и от там за определяне на адекватна рехабилитационна програма. За ориентир на тежестта може да послужи следната скала:
Степен и симптоми:
- I степен - Болката е от едната страна и намалява след загряване. Спортистът може да тренира, но симптомите се задълбочават след тренировка.
- II-ра степен - Болката се усеща от двете страни, излъчва се към цялата област на слабините и мускула и се влошава след тренировка.
- III-та степен - Болката се усеща двустранно в аддукторите и долната част на коремните мускули. Болката по време на движения като ритане и спринтиране може да е причина за прекъсване на тренировка.
- IV-та степен - Значителна болка, която се усеща в аддукторите и коремните мускули, допълнително може да се обхващат бедрата или долната част на гърба. Болката пречи на нормалните ежедневни дейности като ходене.
Лечение на "футболна" болест
Лечението на футболната болест е консервативно и до голяма степен зависи от самосъзнанието на спортиста и спазването на лекарските препоръки. Един от основните компоненти на лечението е адекватната почивка и не извършване на движения, които провокират болка (пубалгия) и натоварват аддукторите на бедрото. Това са основно движения свързани с бягане със смяна на посоката, ритане и скачане. В повечето случаи при избягване на тези движения за определен период от време и не травмиране на аддукторната група на бедрото се постига постепенно оздравяване и изчезване на симптомите. В обратния случай може да се стигане до задълбочаване и хронифициране на процеса, което изисква по-сериозно и дълго лечение и рехабилитационни процедури.
За да се предпази спортиста от развитието на ARS комплекс е необходимо при получаването дори на леки травми свързани с преразтежението на аддукторите да се назначи подходящо лечение. Препоръчва в първите 72 часа след получаване на травма, кракът да се обездвижи и да се приложи лед в областта на травмата с цел намаляване на болката и възпалението. Могат да се предпишат и противовъзпалителни и обезболяващи средства. При по-тежките случаи може да се наложи използването на патерици, за да се предпазят сухожилията на аддукторната група.
Кинезитерапията при футболна болест" е свързана с прилагането на упражнения за укрепване и подобряване на гъвкавостта на мускулите аддуктори на бедрото. Рехабилитационната програма трябва да е постепенна и последователна и цели максимално бързото връщане на спортиста към спорна дейност. В нея могат да се приложат различни физиотерапевтични процедури, кинезитерапия и масаж.
Лечението "футболна болест" може да включва:
- Масаж на засегнатите мускули
- Физиотерапевтични процедури - ултразвук, криотерапия и др.
- Стречинг упражнения, ПИР
- Упражнения за подобряване на силата, гъвкавостта, стабилността
- Упражнения за обучение в правилна техника
- Мобилизация на ставите (по-специално на тазобедрените стави и лумбалните прешлени)
- Използване на еластични превръзки или кинезиотейпинг
- Използване на ортопедични средства - патерици, ортези и др.
- Хидротерапия
В редки случаи при не повлияване от консервативното лечение и много сериозно задълбочаване на тендинита на аддукторната група може да се обсъди и вариант за оперативно лечение.
Превенция на футболната болест
Превенцията е може би един от най-важните фактори за борбата със заболявания като ARS комплекс. Тя е свързана най-вече с упражнения за подобряване на гъвкавостта на мускулите аддуктори, доброто загряване преди тренировка и спазване на общите принципи за превенция на спортните травми.
Стречинг упражнения за възстановяване и профилактика на футболна болест
Следващите няколко упражнения могат да се използват както за предпазване, чрез заздравяване на аддукторните сухожилия, така и за възстановяване от футболна болест. Те обикновено са част от цялостен комплекс от упражнения, но могат да се използват и самостоятелно, обикновено след самата тренировка или след добро загряване. Във всяка позиция трябва да се задържа до 30 секунди, след издишване и пълна релаксация на тялото. Това време е условно и може да бъде променено според личните усещания или целта на упражненията.
1. Стречинг за задната група мускули на бедрата.
Този стречинг има за цел да възстанови дължината на мускулите по задната част на бедрата и от там неутралната позиция на таза. За изпълнението му може да използвате празна стена, ограда или някакъв уред.
- Седнете близко до стената, така че седалището ви да е на 10-15 см. от нея. качете краката си върху нея и започнете да ги разгъвате в колете, докато застанат вертикално, събрани един до друг.
- Отпуснете се максимално, издишайте и задръжте в тази позиция за 30 секунди. След което направете пауза от 10-15 секунди и преминете към следващото.
2. Стречинг на аддукторите с крака на стената
Този стречинг е от същото изходно положение, но освен задната група мускули на бедрата тук се включва и вътрешната - аддукторите.
Изпълнява се по аналогичен начин, като, след като краката се поставят вертикално нагоре, се издишва и се спускат бавно настрани до възможен ъгъл или около 45 градуса.В това крайно положение се задържа за около 30 секунди, след което се прави разхлабване за 10-15 сек.
3. Стречинг за илиопсоас
Това упражнение има за цел да разтегне мускулите сгъвачи на бедрото, които често са напрегнати и скъсени, което допълнително може да създаде дискомфорт.
- Застанете на колене, след което изнесете напред единия крак.
- Спуснете леко таза и изправите тялото, докато усетите леко разтягане.
- Задръжте за около 30 секунди, след което разпуснете мускулите за 10-15.
- Сменете краката и направете същото и с другия.
4. Стречинг за аддукторите от седеж
Този стречинг е също е насочен към мускулите по вътрешната част на бедрата и може да се използва допълнително или когато наблизо няма удобна стена.
- Седнете на пода и прилепете едното си ходило към другото - така наречената поза "пеперуда"
- Хванете ходилата си, издишайте и ги избутайте максимално към седалището. Задръжте в тази поза за около 30 секунди, след което разгънете краката.
Може да правите посочените упражнения профилактично след всяка тренировка или няколко пъти на ден. При поява на първи симптоми е добре да се консултирате със специалист, за да избегне задълбочаване на проблема.
Снимки: Пламен Георгиев
Модел: Костадин Йочев
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС НАКИТНИК С ВЪЗМОЖНОСТ ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА КОМПРЕСИЯТА 882
ТЕНДИВАЛ МАКС емулгел 200 мл
ВАРИТЕКС ЕЛАСТИЧНА ОРТЕЗА ЗА ПРАСЕЦ SOFTSPORT 723
ВАРИТЕКС НАКОЛЕНКА С ДОПЪЛНИТЕЛНИ ОПОРИ 834
ВАРИТЕКС ПАМУЧНА ОРТЕЗА ЗА КИТКА С АЛОЕ ВЕРА И СРЕБЪРНИ НИШКИ 165
МАК ДЕЙВИД НАКОЛЕНКА ЗА ПОДДРЪЖКА НА КОЛЕННИ СУХОЖИЛИЯ 421
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортни травми и заболявания
- Възпалителни и дегенеративни заболявания на опорно-двигателния апарат в спорта
- Домашно лечение при възпаление на мускулите
- Студен компрес или пакет с лед
- Разтежение на коремните мускули в спорта
- Народна медицина при травма на ахилесовото сухожилие
- Кинезио лента – японското изобретение срещу ставни и мускулни болки
- Контузия на петата при спортисти
- Лечение с COX-2 инхибитори
- Лечение при руптура на сухожилието (скъсано сухожилие)
- Пиния
- Съвети за поставяне на кинезио лента
Коментари към Футболна болест - ARS комплекс