ПФК Левски София

ПФК Левски София е професионален футболен клуб, базиран в София. Основан е от група студенти през 1914 година, на 24 май, като взема името на най-великият българин – Васил Левски.
От създаването си, Левски печели 73 трофея, което е рекорд за България – 26 титли на страната, 26 национални купи, 3 Суперкупи на България, 11 купи от първенството на София, 3 Купи на Съветската армия, 4 Купи „Улпия Сердика“, като поставя и рекорд със своите 13 дубъла и 2 требъла. Клубът има положителен баланс срещу всички други български отбори, като е член на Асоциацията на европейските клубове.
„Сините“ са отборът с най-много сезони във висшия ешелон на страната, като никога не е изпадал от него. Що се отнася до европейските мачове, Левски е достигал три пъти до четвъртфиналите на за Купата на Носители на Купи и два пъти до четвъртфинал за купата на УЕФА. През 2006 година, тимът от стадион „Георги Аспарухов“ се превърна в първият и засега единствен български отбор, който достига до груповата фаза на Шампионска Лига, но в компанията на Барселона, Вердер Бремен и Челси не успя да постигне победа, като отбеляза един гол, който бе дело на Мариан Огнянов.
Левски играе с изцяло син спортен екип, като резервният през различните години е бил изцяло жълт или бяла фланелка, сини гащета и бели чорапи. Домакинските си мачове отборът играе на стадион „Георги Аспарухов“, но когато по него се правят ремонти, тогава се използва националният стадион „Васил Левски“. Сегашният „Георги Аспарухов“ е в процес на събаряне и на негово място ще бъде изграден ултрамодерен нов стадион, който ще наподобява този на германския Райненергищадион на 1.ФК Кьолн. Най-големият съперник на Левски на местно ниво е ЦСКА София, като мачът между тях се нарича „Вечното дерби на България“.
Спортният клуб Левски е основан през 1911 година от група ученици от Втора мъжка гимназия в столицата, с футбола като основен практикуван спорт. Официалната регистрация обаче става през 1914 година. Първият си официален мач отбора изиграва през същата тази година, като губи с 0:2 от ФК 13. Тъй като в годините преди 1920 футболът не е сред популярните спортове у нас, не се води никаква документация, а и снимковия материал е рядко срещан, затова няма много информация за развитието на Левски. През 1921 година е създадена софийската спортна лига, към която се включват 10 столични клуба. В първият си мач „Сините“ побеждават Атлетик с 3:1. В краят на сезона се играе решителният мач за титлата, като съперник на Левски е Славия. В „Най-старото столично дерби“ белите губят с 3:2 и така шампион за първи път става Левски.
Първият шампионат на България се провежда през 1924 година, като представител на София е шампиона на софийската спортна лига. Левски печели титлите през 1933, 37-ма и 42-ра година и се утвърждава като най-популярният български отбор. През 1929 година, отборът става първият полупрофесионален футболен отбор в България. През същата година са изиграни и първите международни мачове, като в първият Левски губи от Галиполи в Истанбул с 1:0, но печели вторият с 6:0 срещу Кубан.
След Втората Световна Война, школата на клуба заработва и от там излизат играчи, които са с легендарен статус за синя България. Такива са Георги Аспарухов, Бисер Михайлов, Иван Вуцов, Стеван Аладжов, Димо Печеников, Кирил Ивков, Стефан Аладжов, Сашо Костов и други. Тези играчи печелят титлите през 1965, 68-ма и 70-та, като остават в историята с незабравимата победа над ЦСКА със 7:2. За този мач се носят слухове, че един от играчите на Левски се обръща към противник, като пита дали той е най-бързият играч на „Червените“. Когото получава потвърдителен отговор, той му казва да изтича до стадиона на ЦСКА, за да донесе таблото, защото вече нямало къде да се изписват имената на голмайсторите. Разбира се, всичко това е във фолклора на „Вечното дерби“. Левски се представя добре и на международната сцена, като дори великият Еузебио признава класата на Георги Аспарухов – Гунди.
Имената на отбора са променяни на няколко пъти, поради различни причини, най-вече заради комунистическата власт. През 1949 година тимът е преименуван на Динамо, по-късно преминава през Левски Спартак и Витоша София. Следващите поколения велики играчи на отбора са Добромир Жечев, Павел Панов, Кирил Миланов, Георги Цветков, Руси Гочев, Пламен Николов, Цанко Цветанов, Наско Сираков, Пламен Гетов, Петър Хубчев, Николай Тодоров, Велко Йотов, Емил Кременлиев, Златко Янков и други. През последното десетилетие играчите, които оставиха имената в синята история са Даниел Боримиров, Милан Коприваров, Живко Миланов, Георги Иванов – Гонзо, Христо Йовов, Станимир Стоилов, Димитър Телкийски, Валери Домовчийски, Станислав Ангелов, Георги Петков, Димитър Иванков и други.
През 90-те години, цесекарите с горчивина с в устата си спомнят за разгромните победи с 5:0 за Купата на България и 7:1, като в този мач играчите на Левски жонглираха с топката от собствената си врата до центъра на терена, без някой от червените да се осмели да им я отнеме. Запомнящи бяха и победите над Локомотив София с 8:0 (в мач за определяне на водача в класирането, когато „Железничарите“ са първи, а Левски втори) и срещу Ботев Пловдив с 6:1.
В Европа, след 1990 година тима от „Герена“ постига много успехи, като побеждава отбори като Глазгоу Рейнджърс, Вердер Бремен, Оксер, Олимпик Марсилия, Спортинг Лисабон, Лацио, Удинезе, Киево и други големи имена във футбола. Не трябва обаче да се забравят и редицата срамни отпадания от отбори, за които никой до преди да се изправят срещу Левски не е чувал в България. Примерите за това са доста, особено през последните 10 години.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОТ БАЛКАНА ДО ДУНАВ - ИДЕИ ЗА ПЪТЕШЕСТВИЯ В ДУНАВСКА БЪЛГАРИЯ - В. НИКОЛАЕВА, Г. ГАВРАИЛОВ, М. МИХОВ - СИЕЛА
РАЗРУХА - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
ДИВ ОГЪН - АНЧО КАЛОЯНОВ - ХЕРМЕС
ПОРАЗЕНИТЕ - ТЕОДОРА ДИМОВА - СИЕЛА
ПЕТЪР СТОЯНОВ. ХРОНИКА НА ЕДИН ПРЕЗИДЕНТСКИ МАНДАТ. /БЪЛГАРСКИ ЕЗИК/- ДИМИТЪР РАЙЧЕВ - ХЕРМЕС
АНТИЧНИ ПАМЕТНИЦИ В НАРОДНИЯ МУЗЕЙ И ПАМЕТНИЦИ НА ТРАКИЙСКОТО ИЗКУСТВО - БОГДАН ФИЛОВ - ШАМБАЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Известни отбори
- Известни отбори във футбола
- Проф. д-р Румен Пандев, д.м.
- Детска градина № 192 "Лозичка", гр. София
- Детска градина № 100 "Акад. Пенчо Райков", гр. София
- Футболна болест - ARS комплекс
- Д-р Зорка Угринова
- д-р Цветанка Йонева
- д-р Ваня Райчева Иванова
- Проф. д-р Георги Борисов Гърбев
- Д-р Борис Петков Борисов
- д-р Антоанета Живкова Дончева
Коментари към ПФК Левски София