Георги Аспарухов – Гунди
Георги Рангелов Аспарухов (04/05/1943 г. - 30/06/1971 г.) наричан от всички Гунди е един от най-великите, а според мнозина и най-великият български футболист.
Георги Аспарухов е играл за Левски София в годините от 1960 до 61-ва и от 1964 до 1971, като прекарва и два сезона в Ботев Пловдив, където отбива военната си служба. В 247 мача в българското първенство той отбелязва 150 гола. Не остава незабелязан от европейските грандове и много от тях се борят за подписа му, но тогава България е под управлението на БКП, като ръководните кадри на партията не позволяват неговото излизане в западна Европа.
Първият отбор, който забелязва таланта на Гунди и го иска в състава си е Бенфика (Португалия), което се случва по време на мачовете му с Левски. Срещите завършват 3-2 и 2-2, като по този начин португалците се класират за следващата фаза, но Аспарухов бележи 3 гола в двата мача и така привлича интереса към себе си. Дори Еузебио, който по това време играе за Бенфика лично отива при българския голмайстор и го поздравява за брилянтната му техника и голмайсторски нюх. В резултат на тези два мача, популярността на Левски в Европа нараства многократно. Богатият португалски тим прави всичко възможно да купи нападателя, но правителството не позволява това да се случи.
За националният отбор на България, Георги Аспарухов има 50 мача, в които съумява да отбележи 19 гола. Незабравимо е попадението му срещу Англия на Уембли, пред погледа на Кралицата. Голът е от самостоятелна атака на Гунди след една изчистена топка, при която той спечелва въздушното единоборство с играч на Трите лъва в центъра на терена и преодолява без проблеми защитата на противниковия отбор, преди да вкара топката в мрежата. На световните първенства в Чили `62 и в Англия `66, той е единственият играч от българския национален отбор, който успява да отбележи попадения.
Милан също са сред кандидатите за подписа на Гунди, но той произнася няколко изречения, които го превръщат в легенда за „синя“ България (Вижте видеото):
Георги Аспарухов загива в катастрофа в прохода Витиня, намиращ се в Стара Планина. Неговият автомобил Алфа Ромео с номер СГ 9999 се блъска в цистерна, която се възпламенява, запалвайки и колата на синята деветка. Заедно с Гунди загива и друга звезда на Левски – Никола Котков. Над 550000 души идват в София, за да изпратят играчите в последния им път.
В чест на Георги Аспарухов, стадионът на Левски е кръстен на него, като предстоящият комплекс, който се очаква да се издигне на взривеният стар стадион, също ще носи името на Гунди.
Отличия на Георги Аспарухов
Синята легенда е шампион на България три пъти и носител на Купата на съветската армия 4 пъти. През сезон 1964-65 става голмайстор на А група с 27 точни попадения. Освен това, през същата тази 65-та година той е обявен за спортист и за футболист на годината. През 1999 година, посмъртно е обявен за „Футболист на България за ХХ век“. Заедно с националният отбор на страната е участвал на три световни футболни финали през 62-ра, 66-та и 70-та година, а през 1968 година извежда България до четвъртфиналите на Европейското първенство. Гунди е нареден на 40-то място в класацията за най-добрите футболисти за всички времена, което е огромна чест, както за него като играч, така и за България. Всички го помнят като изключителен джентълмен на терена, а дори когато получава множество удари от играчите на противниците, той никога не им отвръща със същата злоба, въпреки че след много от мачовете едва се прибира до съблекалните. Това му печели уважението на всички футболни специалисти и играчи и затова Георги Аспарухов посмъртно получава и наградата за Феърплей през 1999 година.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЪНЛОП СГЪВАЕМА ФУТБОЛНА ВРАТА 50 см / 44 см / 44 см NEW024058
НовНАЙ-ВЕЛИКИТЕ МАЧОВЕ - ДЖЕЙМИ КАРАГЪР - СИЕЛА
НовБАРСА - ИЛЮСТРОВАНА ИСТОРИЯ НА ФК "БАРСЕЛОНА" - ГИЙЕМ БАЛАГЕ - ХЕРМЕС
РЕАЛ МАДРИД - КРАЛЕТЕ НА ЕВРОПА - САНТЯГО СИГЕРО - СИЕЛА
ГОВОРИМ ЗА ФУТБОЛ - МИШЕЛ ПЛАТИНИ - ЖАНУА 98
МАК ДЕЙВИД ФУТБОЛНА ОРТЕЗА ЗА ГЛЕЗЕН STEALTH CLEAT 2 4311
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Известни спортисти
- Известни спортисти във футбола
- Гаринча
- Позиции във футбола – крило
- Периостит в областта на тибията при спортисти
- Силова тренировка за футболисти във фитнеса
- Видове пасове във футбола
- Манчестър Сити
- Футболен стадион, с. Изгрев
- Екип за футбол
- Фитнес програма за футболисти
- Бари Сандърс
Коментари към Георги Аспарухов – Гунди