Счупване на глезен в спорта

Една от най-честите фрактури при спорт е счупването на глезена. Глезенната става свързва двете кости на подбедрицата (голям пищял и малък пищял) със скочната кост на ходилото и е най-натоварената става в човешкото тяло. При спортовете като футбол, баскетбол, волейбол, сноуборд, балет, ръгби, тенис и др., има чести падания и резки смени на посоката на движение, което е предпоставка за тежки навяхвания и фрактури в областта на глезена.
Какво представлява счупването на глезена?
При глезенните фрактури се получава счупване или пукване в долните части на големия и малкия пищял. Долната част на малкия пищял образува т. нар. вътрешен глезен, а долната част на големия пищял, съответно - външен глезен. Двете кости са свързани в долната си част със сухожилна връзка наречена - синдемоза. При счупване на глезена, в зависимост от тежестта и начина на получаване на травмата, може да бъде засегната едната или двете кости на подбедрицата.
В зависимост от вида на счупването глезенните счупвания могат да бъдат:
- Фрактура на вътрешния глезен - засяга се малкия пищял
- Фрактура на външния глезен - засяга се големия пищял
- Едновременно и на двата глезена (бималеоларна фрактура) - засягат се и двете пищялни кости
- Счупване и на двата глезена в комбинация със задния ръб на ставната повърхност на големия пищял (трималеоларна фрактура) - има две счупвания на тибията и едно на фибулата.
Много често в практиката си лекарите ортопеди използват класификацията на Вебер (Weber), където фрактурите на глезена се разделят според нивото на счупване на малкия пищял спрямо синдемозата.
- Вебер тип А - външния глезен е счупен под синдемозата
- Вебер тип B - външния глезен е счупен на нивото на синдемозата
- Вебер тип C - външния глезен е счупен под синдемозата
Какви са причините за счупване на глезена?
Най-честия механизъм на счупване на глезена е рязкото и прекомерно усукване на ходилото или падане от високо върху крака. В спорта счупване на глезен се случва най-често при стъпване на криво, приземяване върху изкривено ходило или директен удар от друг играч в областта на подбедрицата. Ако силата на травмата е малка се получава само разтежение на връзките и навяхване, а при по-голяма сила се отчупват и части от костите. Този тип спортна травма е характерен за спортовете свързани със скачане и бягане, зимните и моторните спортове.
Симптоми при счупване на глезена
Счупването на глезена първоначално е свързано с остра, прерязваш болка, като много често се чува и изпукване или изхрущяване. В последствие глезенът бързо отича и се появява кръвонасядане. В зависимост тежестта на травмата може да има явна деформация на глезена и пълно или частично изкълчване. Патологичната подвижност в глезенната става говори за тежка фрактура с разместване на костните фрагменти. Когато има частично или пълно изкълчване на глезена, се прави наместване, след което се продължава със съответното лечение.
При по-леките травми е трудно да прецени дали има счупване или се касае за навяхване на глезена. В тези случаи се затруднява поставянето на точна диагноза и се следи за задълбочаване на симптомите. Значителен вътреставен излив е един от признаците, показващ евентуална скрита фрактура.
Диагностика при счупване на глезена
За диагностиката най-голямо значение има рентгенографското изследване в три проекции. В по-редки случаи може да се наложи използването на компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс, ехография и др. При затруднения с диагностиката се препоръчва да се направи снимка и на двата глезена.
В някои случаи счупването може да е скрито и да не се вижда на рентгенографията, което налага повтарянето на изследването след 7-10 дни, ако симптомите продължават.
Лечение на счупване на глезена
Лечението се определя спрямо тежестта и типа на счупването. При стабилни фрактури, при които няма разместване на фрагментите, се поставя гипс или отреза за период от 6-8 седмици. В случаите, когато счупването е по-тежко или фрагментите са разместени, се преминава към оперативно лечение. Това дали да се предприеме оперативно лечение се преценя от лекаря ортопед-травматолог, спрямо конкретния случай.
Оперативно лечение
Методът на оперативно лечение се определя спрямо типа на фрактурата и тежестта й. За задържането на нестабилните фрагменти се използват хирургични плаки, винтове, пирони и др.
Оперативно лечение се прилага при:
- нестабилни фрактури и разместване на фрагментите
- при фрактури с нарушаване на целостта на кожата (открити)
- при неуспешно задържане на фрагментите с консервативно лечение
- при тежки трималеоларни фрактури
Независимо дали се касае за консервативни или оперативно лечение, след първоначалното мерки за лечение се прилага пълна рехабилитационна програма.
Повече за рахабилитацията може да прочетете в статията: Възстановяване след фрактура на глезена при спортисти.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС СТАБИЛИЗАТОР ЗА ГЛЕЗЕН С НАДУВАЕМА ВЛОЖКА 814
ПРИМ ОРТОТЕХ УОЛКЪР 725164
Безплатна доставка за България!ПУШ КЕЪР БРЕЙС ЗА ГЛЕЗЕН 1201
Безплатна доставка за България!ПУШ МЕД БРЕЙС ЗА ГЛЕЗЕН 2201
Безплатна доставка за България!ПУШ ОРТО БРЕЙС ЗА ГЛЕЗЕН 3201
Безплатна доставка за България!ОРТОТЕХ ОРТЕЗА ПОЗИЦИОНИРАНЕ НА ГЛЕЗЕН ФИКС L
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортни травми и заболявания
- Травми на костите в спорта
- Естествени средства ускоряващи зарастването на счупена кост
- Упражнения за раздвижване след счупване на лъчевата кост на типично място - в близост до китката
- Кои домашни и естествени средства може да преборят шиповете
- Домашни и натурални средства срещу остеопороза
- Кинезиотейпинг на глезен при навяхване и нестабилност
- Пиния
- Съвети за поставяне на кинезио лента
- Студен компрес или пакет с лед
- Разтежение на прасеца при спортисти
- д-р Спас Тянков Пасев
Коментари към Счупване на глезен в спорта