Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Спорт Спортна медицина Спортни травми и заболявания Симптоми при спортни травми Спортни травми в различните части на тялото

Спортни травми в различните части на тялото

от 27 ное 2013г., обновено на 29 окт 2015г.
Автор: Пламен Сашков Георгиев
Спортни травми в различните части на тялото - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

При практикуване на спорт могат да се получат спортни травми в различни части на тялото. Съществуват травми, който са специфични за определени видове спорт и такива, който могат да се срещнат при всякаква спортна активност. В спортовете като футбол, където се играе с крака, травмите са основно в долната половина на тялото, също както при бягането в леката атлетика. При спортовете като волейбол, баскетбол, ски, травмите засягат както горната част на тялото, така и долната.

Травми на главата 

Травмите на главата са често срещани в спорта. В зависимост от тежестта на травмата и силата на удара могат да се наблюдават както повърхностни, така и по-дълбоки травми. Повърхностните са свързани най-вече с натъртвания и рани в областта на лицето и главата, а при дълбоките може да се касае за фрактура на кости, вътрешни кръвоизливи и мозъчни травми. Най-честите фрактури в областта на лицето са тези на носа и долната челюст, поради това че анатомично са най-външно разположени и поемат голяма част от енергията на удара. При травма в областта на главата трябва да се направи обстоен преглед и при съмнение за мозъчно сътресение, спортиста да се транспортира до медицинско заведение. За да се установи нивото на съзнание при удар в главата може да се използва скалата Глазгоу.

Травми на рамото и раменния пояс

Една от зоните, която много често претърпява травми в спорта, е тази на рамото. Поради големите натоварвания на горните крайници, в много от спортовете може да се получат както остри, така и хронични травми в областта на раменната става, ключицата и лопатката. Острите травми са свързани с най-често с разтежение, натъртване, навяхване или луксация в областта на рамото. Водещ симптом на острите травми е болката при движение и отокът, като единствено при луксацията има и видима деформация на рамото. Хроничните заболявания са свързани най-вече с постоянните големи натоварвания на ставно-мускулния апарат и натрупването на микротравматични увреждания. Това може да доведе до асептично възпаление, като най-често се засягат сухожилията на мускулите на роторния маншон, бурсите в областта на рамото и ставната капсула. При комплексно засягане на всички структури в областта на рамото състоянието се нарича периартрит, при засягане на бурса - бурсит, на сухожилие - тендинит, а на ставната капсула - капсулит.

Травми в областта на лакътя и предмишницата

Друга зона често засягана от травми в спорта е тази на предмишницата и лакътя. Както и в горната част на ръката, острите травми най-често са свързани с навяхвания и изкълчване в областта на лакътната става, а при по-тежките случаи могат да се получат и фрактури. Тези травми най-често са следствие на падане с отведена в страни ръка или сблъсък между двама играчи. Хроничните заболявания в областта на лакътя засягат най-често залавните места на сухожилията в областта на епикондилите на раменната кост. Тези възпалителни заболявания на сухожилията се наричат латерален и медиален епикондилит и са познати като "тенис лакът" и "голф лакът".

Травми в областта на китката и пръстите

Поради фината си механика и значителното използване на китката и пръстите в някои спортове, съществува риск от получаването на травми. Най-често такива травми се получават при падане с отведена ръка, удар от топка или друго спортно пособие. При това се получават често, навяхвания на китката, навяхване и изкълчване на пръстите, и фрактури на някоя от костите на ръката. Травмите в областта на китката или пръстите са характерни за спортове като ските, волейбола, баскетбола и др.

Травми на гръдния кош и корема

В тази част на тялото травмите се получават най-често при силен удар или падане. В екстремните спортове и бойните спортове, винаги съществува риск от травма на гръдния кош или коремните органи. Травмите на гръдния кош, в по-леките случаи, са свързани с натъртване или повърхностни травми, а при по-сериозните, със счупване на ребра и дори травми на органите в гръдната клетка. При по-сериозните травми на корема могат да се засегнат вътрешни органи като бъбреци, черен дроб и черва, което да доведе до масивен кръвоизлив и опасност за живота.

Травми в областта на гърба и кръста

Такива травми се получават най-често при тежки падания, сблъсък между двама играчи или катастрофа в моторните спортове. В по-леките случаи се касае за натъртване или разтежение в областта на гърба, а в по тежките може да има фрактура на прешлени и травми на гръбначния мозък. Най-често в спорта травми на кръста, макар рядко тежки, получават спортистите в тежката атлетика, борбата, бойните изкуства. Тежките травми в областта на гърба и особено тези на врата са изключително сериозни, защото могат да бъдат причина за тежки парализи и дори смърт. При хронично натоварване на гръбначния стълб или чести травми могат да се развият дегенеративни процеси в областта на гръбначния стълб, които в последствие да доведат до заболявания като дискова херния, спондилоза и др.

Травми на бедрата и седалището 

Зоната на долните крайници над коляното, слабинната и седалищната област също могат да бъдат контузени по време на игра. Острите травми в тази област са следствие на тежко падане или удар и най-често са свързани с разтежения на мускули или натъртване. В по-редки случаи при тежко падане могат да се получат луксация на тазобедрената става или фрактура на бедрената кост. Хроничните травми зоната на бедрата са свързани най-вече с възпаление на залавните места на сухожилията и се срещат предимно в леката атлетика, футболът и спортове свързани с бягане и честа смяна на посоката. Най-често се възпаляват сухожилията на мускулите аддуктори, които се за залавят за пубиса, а заболяването се нарича пубоаддуктурен синдром.

Травми на коляното

Колянната става е една от най-сложните и често контузвани при спорт. Най-често остри травми се получават поради прекомерни, резки и усукващи коляното движения. При това могат да се получат различни травми на меките тъкани в областта на коляното, като разтежения, разкъсване на връзки и менискус. Тези травми обикновено са следствие от падане или сблъсък между двама играчи и са характерни за спортове като ски, футбол, ръгби, бойни изкуства и др. Хроничните травми в областта на коляното са също толкова често срещани, както и острите, като най-често се касае за възпаление на сухожилия в областта на коляното и бурсите около тях.

Травми на подбедрицата

Зоната на подбедриците също често претърпява травми при спорт. Остри травми в тази област се получават най-вече в спортове като футбол, баскетбол, ръгби, лека атлетика. Най-често травмите в задната част на подбедриците са свързани с разтежение на мускули, а в предната, с контузия на меките тъкани вследствие на директен удар. Честите удари в предната част на подбедрицата могат да предизвикат хронично възпаление на надкостницата на тибията, познато като периостит.

Травми на глезена и ходилото

Една от зоните подложена на големи натоварвания в спорта е тази на глезена и ходилото. Поради това, че в много от спортовете има бягане, скачане и резки смени в посоката на движение, съществува и риск от остри травми. Най-честата остра травма е навяхването на глезена и разтежението на сухожилия в областта на ходилото. В по-редки случаи могат да се получат фрактури на костите на ходилото или в областта на глезена. Хроничните травми са характерни за спортовете, при който има продължително бягане, като леката атлетика, и засягат най-често областта на ахилесовото сухожилие или плантарната фасция.

Още по темата:
  • Първа помощ при спортни травми Първа помощ при спортни травми
  • Травми при паркур Травми при паркур
  • Мезотерапията в спорта Мезотерапията в спорта
  • Тейпинг за фиксиране на пръст в полусвито положение Тейпинг за фиксиране на пръст в полусвито положение
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВАРИТЕКС ПАМУЧНА ОРТЕЗА ЗА КИТКА С АЛОЕ ВЕРА И СРЕБЪРНИ НИШКИ модел 165
79.00лв.

ВАРИТЕКС ПАМУЧНА ОРТЕЗА ЗА КИТКА С АЛОЕ ВЕРА И СРЕБЪРНИ НИШКИ модел 165

ВАРИТЕКС ТУНИКА ЗА РЪКА С ВЪЗГЛАВНИЦА модел 313
120.00лв.

ВАРИТЕКС ТУНИКА ЗА РЪКА С ВЪЗГЛАВНИЦА модел 313

Безплатна доставка за България!
НАГЛЕЗЕНКА N1 * 1 брой РОТЕМЕЛ КЛАСИК
2.90лв.

НАГЛЕЗЕНКА N1 * 1 брой РОТЕМЕЛ КЛАСИК

НАГЛЕЗЕНКA №2 * 1 брой РОТЕМЕЛ КЛАСИК
2.90лв.

НАГЛЕЗЕНКA №2 * 1 брой РОТЕМЕЛ КЛАСИК

НАГЛЕЗЕНКА N3 * 1брой РОТЕМЕЛ КЛАСИК
2.90лв.

НАГЛЕЗЕНКА N3 * 1брой РОТЕМЕЛ КЛАСИК

ВАРИТЕКС БАНДАЖ ЗА РАМО модел 304
72.00лв.

ВАРИТЕКС БАНДАЖ ЗА РАМО модел 304

Коментари към Спортни травми в различните части на тялото

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Спортни травми в различните части на тялото
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 02:45
    Коментирайте "Спортни травми в различните части на тялото"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Спортна медицина
  • Спортни травми и заболявания
  • Характерни симптоми при различните спортни травми и заболявания
  • Естествени средства ускоряващи зарастването на счупена кост
  • Кои домашни и естествени средства може да преборят шиповете
  • Домашни и натурални средства срещу остеопороза
  • Как да поддържате костите си здрави
  • Домашно лечение при възпаление на мускулите
  • Инжекционни кортикостероиди
  • Упражнения за раздвижване след счупване на лъчевата кост на типично място - в близост до китката
  • Студен компрес или пакет с лед
  • Конопено въже при дископатия и ставни болки
  • Разтежение на коремните мускули в спорта
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Келтска сол, месолонги, трапана - каква е разликата между различните видове сол

преди 224 дни, 4 часа и 20 мин.

Спорт и безопасност при децата при каране на велосипед

преди 1477 дни, 12 часа и 5 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 5 часа и 50 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 6 часа и 2 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 6 часа и 9 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 6 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival