Факти за подобряването на имунитета на спортуващите
Силният имунитет е много важен, особено днес. Мнозина се опитват да подобрят защитните функции на тялото си с добавки и различните видове витамини, но не е сигурно, че точно в този момент никой не може да каже, че това би свършило работа и е полезно. Затова, медицинските специалисти по света препоръчват да се придържаме към изпитаните подходи, като:
-
Намалете нивата на стреса! Разбира се, когато от всички информационни канали ни облъчват с това, колко е страшен разпространяващия се вирус, нивата на стрес се покачват, а това създава благоприятна среда за разболяване. Получава се един порочен кръг, но е доказано, че имунната система страда при наличието на високи нива на стрес. Не се паникьосвайте и опитайте да сведете до минимум нивата на кортизол, които изключват клетките на вашата имунна система. Затова, занимавайте се с дейности, които ще ви подействат успокояващо, слушайте музика, медитирайте или си пуснете филм!
-
Тренирайте! Упражненията с ниска или умерена активност понижават кортизола по естествен начин и помагат на имунната система да функционира. Ако работите с ниска интензивност, можете да тренирате по 30-60 минути на ден, докато при умерена – 20 минути са оптимални. Важното е да не се претоварвате, защото може би знаете от предишни мои материали, че когато се налага имунната система да е „във форма“, трябва да се избягва високоинтензивни тренировки. Това е така, защото тялото ги възприема като заплаха и активира имунните тела да го защитават, а така се получава един вид изтощаване и отслабване на системата, която става по-податлива на заплашващите я вируси.
-
Получавайте адекватни количества сън! За възрастните, това означава около 7-8 часа. Децата трябва да спят повече, като това зависи от тяхната възраст.
-
Яжте кисело мляко! Това е наистина лесен начин за стимулиране на защитните сили на тялото си, заради пробиотиците, които подобряват чревната флора. Полезните бактерии много успешно се борят с инфекциите и вирусите в тялото.
Киселото мляко трябва да не се консумира в границите на поне 2 часа преди и след прием на антибиотици, в случай че пиете такива, защото така се потиска действието на полезните бактерии. Другите храни, които биха подобрили чревната флора са чесън, лук, джиндижифил, кисело зеле и различните видове зимнина от ферментирали по този начин зеленчуци.
-
Внимавайте с какво се храните! Препоръчително е да заложите на балансираното хранене с различни по цвят плодове и зеленчуци, за да се снабдите с достатъчно цинк, витамин D и другите полезни витамини и минерали. Макар и по-нагоре да ви казах, че не е необходимо да се предозирате с витамини, дефицита на витамин D не е никак препоръчителен при върлуване на вируси.
Яжте и много зелени листни зеленчуци, ядки и семена и намалете консумацията на храните, които са богати на захар и транс мазнини, тъй като те не носят хранителна стойност. Имунната ви система има нужда от енергия, затова избягвайте да правите нисковъглехидратни диети в рисковите периоди от разболяване! Също така, намалете консумацията на алкохол и пийте много вода!
-
Спрете тютюнопушенето! Пушачите и хората с дихателни проблеми са поставени под по-висок риск от усложнения при разболяване. Всяко нещо, което води до затруднения в работата на белите дробове трябва да се избягва, така че помислете върху темата!
Коментари към Факти за подобряването на имунитета на спортуващите