Бундеслига
Фусбал Бундеслига, по-известна като Бундеслига, е най-високото ниво на германския футбол. В нея участват 18 клуба, от които в края на първенството последните два отпадат във Втора Бундеслига. Сезонът продължава от август до май, като повечето от мачовете се играят в събота и неделя, а малка част от тях са през седмицата, обикновено в сряда.
Общо 56 отбора са участвали в Бундеслигата от нейното основаване през 1963 година, а Байерн Мюнхен е рекордьор по титли с общо 30. Освен баварците сред най-известните отбори печелили Сребърната салатиера са Борусия Дортмунд, Хамбургер Шпорт Ферайн, Щутгарт, Борусия Мюнхенгладбах и Вердер Бремен. По клубен коефициент в УЕФА Бундеслигата е на четвърто място сред най-добрите първенства в Европа – след испанското, английското и италианското. Що се отнася до посещаемостта, средната е над 45 000, което изпраща германското първенство на първо място в света на футбола и на второ сред всички спортни първенства, след безспорния номер едно – американската NFL (Национална Лига по Американски футбол). Телевизионното излъчване на Бундеслигата покрива над 200 страни, което допълнително повишава нейната популярност.
През 1962 година в Дортмунд е взето решението за основаването на това първенство, а през следващата година започват и първите срещи. Структурата се е променяла постоянно, като това продължава и в наши дни, като ръководният й орган е Германската Футболна Лига.
Кратка история на създаването на Бундеслигата
Допреди да се вземе решение за създаването на висш ешелон в германския футбол, в страната се играе на аматьорско ниво, като отборите са разделени в много лиги на регионален принцип. Шампионите и вицешампионите от тях се събират за плейофен турнир, в който се определя и националния шампион на Германия.
През 50-те години на ХХ век от околните държави започват да привличат по-изявените местни играчи и това допълнително отслабва местните шампионати, а немските отбори се представят изключително слабо в мачове от международно ниво, тъй като играят срещу професионални футболисти. Тогава назрява и идеята да бъде създадена Централна национална лига с професионален статут на играчите, за да може да се повиши качеството на футбола и националният и клубните отбори да станат по-конкурентни в международен план.
Тласък за създаването на Бундеслигата дава загубата на Националния отбор на Германия от Югославия в четвъртфиналната фаза на Световното първенство в Чили през 1962 година, като недоволството на феновете карат ръководителите на Германската Футболна Асоциация да вземе незабавни мерки. На 28 юли 1962 година е избран новият пезидент Херман Гьосман и на същия ден бива създадена Бундеслигата във Вестфален, Дортмунд. Официално първенството стартира от следващия сезон.
Общо 46 отбора от различните Оберлиги са кандидати за включването в новосформирания висш ешелон, но от тях са избрани 16, въз основа на техните успехи и различни икономически критерии. Това са:
- Хамбургер ШФ, Айнтрахт Брауншвайг и Вердер Бремен от лига Север.;
- Кьолн, Майдерихер СВ (днес Дуисбург), Шалке 04, Борусия Дортмунд и Прусия Мюнстър от лига Запад;
- Саарбрюкен и Кайзерслаутерн от лига Югозапад;
- Нюрнберг, Шутгарт, Мюнхен 1860, Айнтрахт Франкфурт и Карлсруе от лига Юг;
- Херта от лига Берлин.
Отборите от Източна Германия не се включват при стартирането на Бундеслигата.
Първите мачове започват на 24 август 1963 година, като шампион през този сезон става ФК Кьолн. На второто място завършват два тима с еднакви показатели – Майдерихер СВ и Айнтрахт.
След обединението на Германия само отборите на Динамо Дрезден и Ханза Рощок се включват в Бундеслигата като класирани в предходните сезони на първо и второ места, а останалите отбори от Източна Германия биват разпределени в по-ниските нива на футбола в страната.
Формат на Бундеслигата и начин за разпределение на местата за европейските клубни турнири
Настоящият състав на Бундеслигата е от 18 отбора, като всеки от тях играе срещу останалите по 2 мача – един като домакин и един като гост. В края на шампионата първите четири отбора се класират директно в груповата фаза на Шампионска лига, заелият пето място и носителят на Купата на Германия (независимо от класирането им в местното първенство) играят в груповата фаза на Лига Европа, а шестият трябва да премине през трети квалификационен кръг на същия турнир.
Последните два отбора от класирането изпадат директно във Втора Бундеслига, като местата им се заемат от шампиона и вицешампиона на този втори ешелон в Германия. Третият отбор от него и класираният на 16-то място от Бундеслигата играят бараж, който да определи кой отбор ще играе в първото и кой във второто ниво на футбола в страната.
В случай че има отбори с еднакви точки в края на класирането, подреждането се прави според следните критерии:
- Голова разлика за целия сезон.
- Общ брой отбелязани голове.
- Директни мачове между опонентите – първо се гледа общ точков актив, при равенство – общ брой на отбелязани голове и при нов равен резултат се гледат головете отбелязани на чужд терен.
Макар и да не се е случвало всички тези показатели да са абсолютно еднакви в цялата история на Бундеслигата, в правилника е определено, че крайният вариант за определяне на класирането е изиграването на един мач между опонентите на неутрален терен.
Звезди на честта в Бундеслигата
Някои отбори имат звезди над емблемата си и те означават, че даден отбор е бил поне 3 пъти шампион на страната от 1963 година насам. За Бундеслигата това е въведено през 2004 година. Във всяка държава има различен начин за определяне на броя на звездите над емблемата, като за Германия е следният:
5 | При спечелени 30 титли от Бундеслигата | Само Байерн Мюнхен има толкова звезди. |
4 | За 20 спечелени титли | – |
3 | При 10 трофея от Бундеслигата | – |
2 | За 5 титли |
Над емблемата си толкова имат Борусия Дортмунд и Борусия Мюнхенгладбах. |
1 | За 3 титли на Германия | С толкова са украсени емблемите на Вердер Бремен, който е на прага на втора звезда с 4 Сребърни салатиери, Хамбургер ШФ и Щутгарт. |
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Големи спортни турнири и първенства
- Големи футболни турнири и първенства
- Световно първенство по футбол
- Европейско първенство по футбол
- Открито първенство на Австралия по тенис
- Примера Дивисион
- Руска Премиер Лига
- Серия А
- Ролан Гарос
- Открито първенство по тенис на САЩ
- Аржентина – Англия (Световно първенство в Мексико 1986)
Коментари към Бундеслига