Начало Спорт Спортна енциклопедия Спортни турнири и първенства Турнири и първенства във футбола Бундеслига

Бундеслига

Бундеслига - изображение

Фусбал Бундеслига, по-известна като Бундеслига е най-високото ниво на германския футбол. Тя съдържа 18 клуба, от които в края на първенството последните два отпадат. Сезонът продължава от август до май, като повечето от мачовете се играят през събота и неделя, а малка част от тях са през седмицата, обикновено сряда.

Общо 51 отбора са участвали в Бундеслигата от нейното основаване, а Байерн Мюнхен е печелил трофея за рекордните 21 пъти. Освен баварците, Сребърната салатиера са печелили Борусия Дортмунд, Хамбургер Шпорт Ферайн, Вердер Бремен, Борусия Мюнхенгладбах и Щутгарт са най-известните от тях. Бундеслигата е на трето място сред най-добрите първенства в Европа, като заема трето място след испанското и английското, според коефициентите, спечелени немските тимове в евротурнирите. Що се отнася до посещаемостта, средната е над 45000, което изпраща германското първенство на първо място в света. Телевизионното излъчване на Бундеслигата покрива 200 страни, което допълнително повишава нейната популярност.

През 1962 година, в Дортмунд е взето решението за основаването на това първенство, а през следващата година започват и първите срещи. Структурата се е променяла постоянно, като това продължава и в наши дни, като ръководния и орган е Германската Футболна Лига. Първият шампион е ФК Кьолн, а на второто място са били два тима с еднакви показатели – Майдерихер СВ и Айнтрахт.

Отбори, класиращи се в европейските клубни турнири от Бундеслигата

• Групова фаза на ШЛ – първите три отбора в края на шампионата.

• Плейоф за ШЛ – четвъртия в класирането. При отстраняване на противника му, той влиза в групите на турнира, а при отпадане се класира за групите на Лига Европа.

• Победителят от Купата на Германия се класира за групите на втория по сила евротурнир, независимо от позицията му в лигата. Ако този победител вече се е класирал в ШЛ или групите на ЛЕ, тогава другият финалист заема неговото място, но тогава той започва не от групите, а от последния кръг преди тях. Тимът, който се възползва от това условие може да не е член на Бундеслигата, като от това правило се е възползвал тима на Алемания Аахен.

• Ако и двата тима играли финал са попаднали в ШЛ, тогава за Лига Европа се класира следващия отбор, на който по принцип не е успял да достигне до класиране в зоната на евротурнирите.

• Плейофен кръг на ЛЕ – пето място

• Трети квалификационен кръг на ЛЕ – шесто място.

• Последно Байерн и Борусия Дортмунд играха за Купата на Германия и бяха втори и първи в първенството, което позволи на седмия в лигата Хановер 96 да участва в Лига Европа.