Армен Назарян - златният класик на борбата
Армен Назарян е един от най-изявените борци в класическия стил. Той е първият олимпийски златен медалист за Армения, след обявяването на независимостта на страната през 1991 година, а в последствие получава българско гражданство и носи огромен брой медали и за нашата страна.
През 1998 и през 2003 година Армен е обявен за „Най-добър борец за годината на FILA”, а през 2007 е приет в Борческата зала на славата.
Борческа кариера на Армен Назарян
Назарян е роден през 1974 година в град Масис, Армения. Той започва да се занимава с борба на 8-годишна възраст, като негов треньор е Роберт Нерсесян. След това продължава обучението си в спортното училище в Ереван.
През 1993 година, той става първият арменски борец, който участва на Световното първенство по борба, откакто страната получава своята независимост, а освен това носи и първия медал за страната, ставайки вицешампион. Преди това той печели и Световното първенство на младите надежди в борбата.
През следващата година, при дебюта на Армения на Европейското първенство, Армен Назарян носи златото за страната си, както в турнира на младите надежди, така и при мъжете. Скоро след това навършва 21 години и започва да се състезава само при мъжете. През 1995 година, той отново носи златния медал от Европейското първенство, а също и сребърен от Световното, с което печели квота за Олимпиадата в Атланта 1996.
Олимпийски игри 1996 годината и първа титла за Армен Назарян
И този път Армения и Армен са дебютанти на игрите в Атланта, но това не пречи на Назарян да е определян за един от фаворитите за спечелването на олимпийската титла. Той печели всичките си 5 преборвания, детронирайки и световния шампион Самвел Даниелян, който го побеждава на финала на Световното първенство през предходната година, а също и местния любимец Брендън Поулсън. Така завоюва златния медал, който е първи в историята на Армения. Не случайно, през същата година е избран и за спортист номер едно на страната си.
През 1997 година, Армен Назарян приема българско гражданство и започва да се състезава за нашата страна, което разочарова голяма част от арменците, които губят единствения си олимпийски шампион. Той по-късно заявява, че обича своята страна и е готов на всичко за нея, но след като е спечелил златния медал в Атланта, правителството не го оценява правилно, което го кара да приеме протегнатата ръка от България.
Следващата стъпка на Армен Назарян е да се качи в по-горната теглова категория – от 52 на 58 килограма. В новата категория и вече за България, борецът печели Европейската титла през 1998 и 1999 година. Той обаче не успява да завоюва световната титла преди олимпийските игри в Сидни, а също губи и финала на Европейското първенство, само месеци преди най-големия спортен форум.
Олимпийски игри Сидни 2000 годината
Армен Назарян отива в Сидни с идеята да се опита да защити златото си от Атланта и да донесе титла за България. В първите си 4 преборвания, той печели 3 с огромно превъзходство. Във финала среща доста по-високият от него действащ световен шампион Ким Ин-Суб. Кореецът му повежда с 3-0 още в първите 30 секунди, след което се получава доста труден мач за Назарян. Все пак той успява да го вдигне и да го хвърли със суплес, повеждайки с 5-3. Вече по-спокоен, Армен хвърля Ин-Суб на два пъти и печели с 9-3, с което дублира олимпийската си титла.
Армен Назарян по пътя към олимпийските игри Атина 2004, Пекин 2008 и Лондон 2012
След защитата на златния си олимпийски медал в Сидни, Армен Назарян решава отново да се качи една категория по-нагоре и преминава в тази до 60 килограма. Този ход се оказва изключително успешен, тъй като той става световен и европейски шампион за 2002 и 2003 година. Той е фаворит и Олимпиадата през 2004 година, като се надява да се превърне в един от малкото борци, които успяват да се окичат три пъти със златото. За негово съжаление, в полуфиналите в Атина той е победен от бъдещия шампион Юнг Джи-Хюн, но пък успява да се пребори за бронзовия медал, след победа над Алексей Шевцов. Това е третия и последен олимпийски медал за Назарян.
Въпреки, че е малко разочарован от третото си място в Атина, Армен се представя отлично на Световното първенство през 2005 година, и отново е номер 1. През 2007 година, Армен Назарян получава огромното признание, като е приет в Залата на славата на FILA. Година по-късно печели сребърния медал от Европейското първенство по борба, с което взема квота за Олимпиадата през 2008 година, но този път участието му не толкова успешно, колкото през предходните 3 игри. В първия кръг побеждава световния шампион Давид Бердинадзе, но отпада във втория кръг, след което се оттегля от активния спорт за известно време.
3 години по-късно, той се завръща, в опит да спечели нова квота за Олимпиадата в Лондон, но получава контузия и не успява, след което решава да сложи окончателно край на своята кариера.
След края на борческата кариера на Армен Назарян
След като цял живот е бил на тепиха, съвсем логично Армен Назарян не може да се отдалечи много от него. На 23 ноември 2012, той поеме поста на старши треньор на Националния отбор на България по класическа борба. Запитан дали не иска да тренира отбора на Армения, Назарян с усмивка отговаря, че настоящия „старши“ Левон Джулфалакян прави достатъчно, за да има родината му успехи. Двете федерации са в отлични отношения, поради което борците на двете страни редовно правят общи лагери за обиграване на състезателите.
През 2013 година Армен Назарян е обявен за „Треньор на годината“ сред всички спортове.
Шампионският ген на Армен не приключва с неговото слизане от тепиха, защото синът му, Едмонд уверено тръгва по пътя на баща си. През 2018 година той спечели бронзов медал от младежките олимпийски игри в Буенос Айрес, а през 2020 година стана и Европейски шампион, още при първото си участие при мъжете.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Известни спортисти
- Известни спортисти в бойните спортове
- Джудо
- Травми в борбата
- Борба
- Дан Колов – борба, свободни боеве, кеч
- Желатинът – по-добър от мезотерапията и ботокса в борбата с бръчките, целулита и стриите
- КЛУБ ПО БОРБА "СПАРТАК"
- Борба
- СПОРТЕН КЛУБ ПО БОРБА "ТАНГРА" - БЛАГОЕВГРАД
- Мазна борба
- Великият Гама – борба / кеч
Коментари към Армен Назарян - златният класик на борбата