Високопротеинови храни срещу протеин на прах – научната гледна точка
Какво знаем за високопротеиновите диети?
Въз основа на многобройни проучвания, за високопротеиновите диети, във фитнес средите се знае следното:
-
Диетите за отслабване, които залагат на високопротеиновите храни водят до загуба на много мазнини и предпазват от загуба на мускулна маса от диетите, които са с ниски количества протеини... дори и когато калориите в двата вида диети са едни и същи.
-
Режимите на хранене с високо съдържание на протеини води до по-голямо покачване на мускулната маса, отколкото тази с по-ниско съдържание... Отново при едни и същи калории.
-
Диетата с високо съдържание на протеини води до по-малко мазнини в коремната област, в сравнение с плановете с по-ниско съдържание на протеини.
-
Протеините са най-засищащите от трите макроса (протеини, въглехидрати и мазнини). Така, когато сте на високопротеинова диета, вие не изпитвате толкова силен глад.
-
За тялото е много трудно да превърне протеините в мазнини, дори и при много големи количества. Ако една голяма част от вашата диета се състои от протеини, вие ще можете да консумирате повече храна, но все пак ще губите излишните килограми.
-
Увеличеният прием на протеини над обичайните препоръчителни нива ще повиши белтъчния синтез, покачването на чиста мускулна маса, ще засили термогенезата след хранене и ще подобри кардиометаболитното здраве.
Всичко това звучи много обещаващо, но има ли разлика между източниците на протеини? Дали високопротеиновите храни са по-добри или протеините на прах под формата на хранителни добавки? Вижте какво казва науката!
Изследванията
Изследователят Пол Арсиеро и неговият екип правят проучване, в което поставят две групи хора на определен хранителен режим. И двете групи приемат едни и същи количества калории и тренират по един и същ начин, на едната група прави 3 големи хранения за деня, а другата прави по 6 малки хранения (половината от които са с протеин на прах). Резултатите показват, че групата с по-честите хранения имат по-големи подобрения в структурата на тялото – повече натрупани мускули и по-малко мазнини, в сравнение с другата група с трите хранения.
Но изследователите искат да направят и следващата крачка. Те искат да разберат какво ще се получи при двете групи, ако те правят по 6 хранения, но първите да са само на високопротеинови храни, докато вторите да продължат с три хранения с високопротеинови храни и 3 с протеин на прах.
Те поставят две групи хора с леко наднормено тегло на относително високопротеинова диета (по 1,4 грама протеин на килограм телесно тегло). И двете групи се следят в продължение на 16 седмици, като те правят по 5-6 хранения на ден. Едната група консумира половината от храната си под формата на суроватъчен протеин. Двете групи тренират по един и същ начин – с тежести и с повече кардио.
Резултатите
И двете групи са подобрили телесния си състав и физическата си издръжливост. По-интересното е, че и двете групи имат едни и същи подобрения, което накратко означава, че протеините на прах са точно толкова добри, колкото и високопротеиновите храни.
Анализ
Да, протеините на прах са един много добър заместник на високопротеиновите храни, когато става въпрос за подобряване състава на тялото и неговата производителност.
Тъй като повечето бодибилдъри и силови атлети се хранят по няколко пъти на ден, протеиновите шейкове са бърз и удобен начин за заместване на някои от тези хранения.
Изследователите избират суроватъчен протеин, защото е доказано, че той е по-добър от соевия, граховия и други видове протеини. Но какво да кажем за по-висококачествения мицеларен казеин, който представлява смес между суроватъчен протеин и казеин?
Мицеларният казеин се усвоява по-бавно от суроватъчния протеин и има леко предимство пред него, тъй като има способността да удължи задържането на азота (последното е от съществено значение за мускулната дейност). С други думи, казеина като цяло е по-добър за изграждането на мускулна маса, в сравнение със суроватъчния протеин.
Учените тук не изследват последиците от мицеларния казеин или смес от казеин и суроватъчен протеин, но можем да предположим, че ако тази комбинация бъде използвана в групата, която замества три от храненията си, то тази група вероятно ще има по-добри резултати от другата, изцяло на високопротеинови храни.
По текста работи: Костадин Йочев
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НУТРИМ ХАЙ - ФИТ СПЕШЪЛ 1000 гр. с вкус на ягода
БИОГЕЙМ 100% СОЕВ ПРОТЕИН 250 г
АМИКС ЕГГ АМИНО 6000 таблетки * 900
Безплатна доставка за България!КФД НУТРИШЪН ПРЕМИУМ Х-ГЕЙНЪР 1000 г
ОСТРОВИТ WPC80.EU УЕЙ ПРОТЕИН КОНЦЕНТРАТ 900 г
БИОТЕЧ ИСО УЕЙ ZERO 908 г ОВКУСЕН
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортни добавки
- Снабдяващи с хранителни вещества спортни добавки
- По кое време на деня се пият витамините и добавките
- Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
- Кръвният шоколад Хематоген - полезният десерт от СССР
- Алтернативно лечение при албумин в урината
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Пиния
- Все повече тийнейджъри приемат протеинови добавки
Коментари към Високопротеинови храни срещу протеин на прах – научната гледна точка