Джак Никлаус – голфът по неговия начин
Джак Никлаус е едно от най-популярните имена в голфа и легенда на този спорт, наред с Тайгър Уудс, Арнолд Палмър и Гари Плейър. По време на своята професионална кариера той печели цели 117 турнира. В продължение на четвърт век е фаворит във всички турнири, в които участва. Той е рекордьор със своите 18 титли от мейджър шампионати, с 3 повече от Тайгър Уудс. Основно се фокусира върху Мастърс турнирите, Откритото първенство по голф на САЩ, Откритите първенства и шампионата на Професионалната Голф Асоциация, а също и върху някои подбрани от него събития от PGA тура. Играл е в 164 мейджър турнира, повече от всеки друг професионален голфър, а в Тура има 73 победи, с което се нарежда на второ място след поделеното първо място на Сам Снийд и Тайгър Уудс, които имат по 82 победи.
Бъдещата голяма звезда на голфа печели аматьорското първенство на САЩ през 1959 година, а през следващата завършва втори на Откритото първенство на САЩ, на два удара след големия си съперник Арнолд Палмър. В края на 1961 година, когато е на 21 години, Никлаус преминава в редиците на професионалистите.
Професионална кариера на Джак Никлаус
Преди официално да започне професионалната си кариера, Джак се двоуми дали да не продължи като аматьор, подражавайки на човека, от когото се е учил, Боби Джоунс. Той обаче променя решението си, защото осъзнава, че ако иска да бъде най-добрия, трябва да се докаже пред голф обществеността, играейки срещу Палмър.
Заради физиката и русата му коса, журналистът Дон Лоурънс го нарича „Златната мечка“, без да осъзнава, че този прякор ще следва Никлаус през целия му живот.
Първия си трофей Джак Никлаус печели в 17-я си турнир като професионален играч. С Арнолд Палмър играят топка за топка и едва на последната дупка младокът успява да измъкне победата. За нея печели 17500 долара. За сравнение, през 2019 година, Гари Уудланд печели 2250000 от същия турнир – Откритото първенство по голф на САЩ. Победата прави Никлаус най-младия шампион от U.S. Open след Джон МакДермът и освен това го превръща в действащ №1 при професионалистите и при аматьорите.
След дебютната титла Никлаус грейва на корицата на списание „Таймс“, но по-важното е, че това е началото на истинското съперничество с Палмър, което привлича вниманието на телевизионната публика към голфа.
До края на 1962 година Джак Никлаус печели още да турнира, с което грабва и наградата за „Новобранец на годината“. Това му осигурява място в Световните Голф Серии, които са събития, достъпни само за шампионите от различните големи турнири.
През 1963 година Джак Никлаус печели 2 от четирите мейджър турнира – Мастърса и шампионата на Професионалната Голф Асоциация. Така той става най-младият шампион на Мастърс и третият най-млад на PGA тура.
Също така Арнолд Палмър и Джак Никлаус стават съотборници в тима на САЩ, печелейки Световната купа по голф (тогава наричана все още Купа Канада) във Франция. Събитието е съкратено до 63 дупки, поради гъста мъгла, но въпреки нея, Никлаус се справя с тях с най-малко удари.
През 1966 година Златната мечка става първият голфър, печелил Мастърс турнира в две последователни години, а само на 26 години, той се превръща в най-младият играч, печелил и четирите големи голф турнира (мейджър турнирите).
В периода между 1971 година и 1980 година Джак Никлаус печели 9 от големите голф събития, с което оставя рекордните 13 на Боби Джоунс в историята, а същевременно се превръща в първия, който изпълнява двоен и троен голям кариерен шлем.
През 1986 година Никлаус печели Мастърс турнира, който е негов 18-ти голям турнир. Тогава той е на 46 години и се превръща в най-старият победител в историята.
В началото на 1990 година легендарният голфър се присъединява към PGA тура за ветерани и макар да играе доста рядко в него, само за 6 години успява да натрупа 10 победи, включително в 8 мейджър шампионата. Продължава да играе в поне един от четирите големи голф турнира за годината чак до 2005-а.
Джак Никлаус след края на активната му голф кариера
Както може да се очаква, Никлаус не излиза от света на голфа, след като е прекарал почти целия си живот в него. Още по време на кариерата си той консултира някои от най-големите фирми за изграждане на голф игрища за дизайна. Впоследствие, той, неговите четирима синове и зет му основават „Никлаус дизайн“. Фирмата е много продуктивна и само за 2005 година изгражда 299 голф курса, което е 1% от всички изградени игрища в световен мащаб. За 2009 година 12 от игрищата на фирмата попадат в класацията „75-те най-добри голф курорти в Северна Америка“.
Освен това Никлаус е автор и на редица видео клипове с уроци по голф, организира и различни турнири от най-висок ранг.
На негово име има и компютърна игра, която е доста популярна сред любителите на този спорт през 90-те години.
Джак Никлаус като писател
Златната мечка има в библиографията си няколко книги с инструкции за голфа, както и автобиографичната книга „Моята история“, в която споделя методите си за изграждане на голф игрища, своята философия за играта и спомени от личния си и професионален живот. Книгата „Голфът по моя начин“ е всепризната класика за инструкции как се играе голф, ако искате да сте победители.
Стил на игра на Джак Никлаус
По време на най-силните си години Златната мечка е сред водещите играчи, що се отнася до най-силен и далечен удар. През 1963 година например, той печели надпреварата за най-дълга топка, изпращайки я на 312 метра, като този рекорд остава на върха в продължение на повече от 20 години. Обича да завърта топката от ляво надясно, което я кара да спира бързо при падането върху бързите и твърди грийнове. Благодарение на това, той успява да достигне дългите по 4-5 пара дупки само с 2 удара.
В дебюта си като професионалист Никлаус използва много високи параболи на топката, като по-късно, ако се налага, той използва и ниските траектории.
През 1968 година държи първенствата в две категории – за най-голяма средна дължина на удара (251 метра) и за най-добра успеваемост в достигането на грийна при средни и далечни удари (75%), като по тези два показателя е далеч над останалите участници в тура. Всъщност, що се отнася до далечните удари, Никлаус си остава в топ 6 на играчите чак до 1986 година, далеч след неговите най-добри и успешни години. Цялата тази сила на удара се получава от изключителното темпо на суинга, което е и голямото му предимство, особено когато е поставен под натиск от противниците му.
Никлаус е известен и с уменията си да планира по най-добрия начин курса. Той изчислява всеки удар така, че топката да попадне на оптималната позиция за следващия изстрел. Не обича да използва клинове за топката, затова и планира така нещата, че да не се налага да поставя топката върху такива. За него Гари Плейър заявява, че притежава най-гениалния ум, който историята на голфа е познава.
Коментари към Джак Никлаус – голфът по неговия начин