Димитър Бербатов и неговият начин
Димитър Бербатов е един от най-великите български футболисти за всички времена. Роден в Благоевград, той извървява пътя от мачовете на улицата до световния елит. Една кариера, преминала през много перипетии, лишения и прояви на силен характер, която направи Бербатов голмайстор на Националния отбор на България с 48 попадения, а и негов капитан в периода от 2006 до 2010 година.
Както сам споделя в автобиографията си, в детските си години родителите му нямат достатъчно средства да осигурят перфектните условия да тренира любимия си спорт. Дори първата му топка е за баскетбол, имаща ролята на футболна такава. Именно дългите часове пред блока с оранжевото кълбо осигуряват първите „съставки“ на лепилото, което в по-нататъшната кариера на Димитър осигурява „залепянето“ на топката за крака му.
Бербатов никога не се слави с навъртането на огромен километраж по време на мачовете, за което и доста често коментаторите в Англия го определт като „мързелив“, но не лекоатлетическите му качества изпъкват на преден план, а по-скоро футболните. Той е един от най-техничните играчи, особено за ръст от близо 190 сантиметра. Няма подаване към него, независимо от каква дистанция, при което топката да не му се подчинява. Спиранията от световна класа, каращи коментаторите на мачовете да изсипват купища суперлативи за тях, а голмайсторските му качества и виждането за играта - абсолютно феноменални. Един от малкото играчи в историята, които играят не само с крака, но и с много мисъл и предвиждане с няколко хода напред. Затова и оттеглил се от активната спортна кариера, Димитър Бербатов продължава да има милиони фенове по целия свят.
Клубна кариера на Димитър Бербатов
Пирин и ЦСКА
Бербатов стартира своят път към върха в родния си Благоевград, в школата на Пирин. Много често играе с по-големите набори, а и не рядко провежда тренировки с отбора на баща си Иван Бербатов, с което се научава как да се справя с по-едри и силни защитници. Учи се от любимите си нападатели – Марко ван Бастен и Алън Шиърър. За втория отбор на Пирин изиграва 92 мача и отбелязва 77 гола. Въпреки завидното му постижение, на няколко пъти се явява на „кастинг“ за юношеския национален отбор на България, но никой не го забелязва. Баща му решава, че трябва да му намери по-висока сцена за изява, защото макар и да не признава пред сина си, той вижда в него огромния потенциал.
Така Димитър Бербатов се озовава в школата на ЦСКА, където се налага да търпи доста лишения, но пък това калява характера му. Димитър Пенев вижда в него нападателя, който би решил проблемите му в атаката на отбора и през 1998 година му предлага да подпише първия си професионален договор. Едва на 18 години, Димитър дебютира за мъжкия състав на ЦСКА, а в края на сезона печели Купата на България. Първият му мач в европейските клубни турнири е повече от сбъдната мечта. Той излиза очи в очи с любимия си нападател Шиърър и воденият от него Нюкасъл.
През първата година при мъжете на ЦСКА, Бербатов има по-скоро епизодични включвания, но през втория сезон името му сред голмайсторите е обичайна величина. В 27-те мача, в които той взема участие, отбелязва 14 гола и така привлича вниманието на отборите от чужбина.
Димитър Барбатов в Байер Левъркузен
На крачка е от преминаване в тима от Серия А Лече, дори с мениджъра си Емил Данчев е в Италия, издържа медицинските прегледи, но до последно се надява този трансфер да не се осъществи, защото усеща, че не това е неговото място. За щастие, до подпис не се стига, а Димитър разбира, че към него има интерес от Байер Левъркузен. Подписва предварителен договор, като германският клуб го оставя да доиграе полусезона в ЦСКА. За 11 мача Бербатов отбелязва 9 гола и през 2001 година вече е играч на „Аспирините“, с четиригодишен договор, а бившият му клуб получава 1,3 милиона евро за трансфера.
Както всяко ново начало и тук нещата не се получават на момента. Налага се Димитър Бербатов да се докаже във втория отбор, преди да може да дебютира в за първия състав. Прави го по най-добрия начин, като в 7 мача реализира 6 гола. Първият му мач в А отбора е в приятелска среща с Ди Си Юнайтед, където той се включва по впечатляващ начин – хеттрик. Това му дава шанс да достигне и до първи мач в Бундеслигата, като това се случва на 10 февруари 2001 година, заменяйки легендата на Байер Улф Кирстен. През този пролетен полусезон, Димитър се появява на терена като резерва в 6 мача, но минутите му не са много и той не успява да запише името си сред голмайсторите. Тимът му се класира на четвърто място и през следващата година участва в Шампионска лига.
Следващият сезон, Бербатов има доста по-сериозна роля в тима си, бележи 16 гола и взема дейно участие в кампанията в ШЛ, реализирайки гол за победата с 4-2 над Ливърпул в четвъртфинала. За пръв път в историята на Левъркузен, тимът успява да достигне и до финал на най-комерсиалния клубен турнир, където съперник е Реал Мадрид. Германците губят с 2-1, а родния нападател има 2 добри шанса да промени това, като в първия нацелва гредата, а във втория Икер Касияс има огромен късмет, топката да се удари в крака му и то в последните секунди на мача. На домашната сцена, Байер също остава със сребърните медали и губи финала за Купата на Германия.
През сезон 2002-3, Бербатов затвърждава своето място в отбора и вече е титулярен нападател. Бележи и гол на бъдещия си отбор Манчестър Юнайтед, а на следващата година вкарва 16 гола в 24 мача. В останалите си 2 сезона в Байер Левъркузен реализира 46 гола, плюс 5 в ШЛ. Това кара много отбори от Европа да започнат проучване за привличането му, включително Селтик, Атлетико Мадрид, Ливърпул...
Бербатов в Тотнъм
След горещо трансферно лято през 2006 година, битката за подписа на Димитър Бербатов печели лондонския Тотнъм. Сделката е за 16 милиона евро, с което нападателят се превръща в най-скъпо продадения български играч. Първият му гол за новия му отбор е във второто му появяване на терена, при победата с 2-0 над Шефийлд Юнайтед.
С екипът на Шпорите, Бербатов разкрива страхотния си потенциал, много бързо става любимец на феновете, изгражда страхотно партньорство с Роби Кийн, и редовно огорчава противниковите вратари. В 33 мача става автор на 12 гола, наред с множеството асистенции, заради което става „Играч на сезона на Тотнъм Хотспър“ и е част от „Отборът на годината на Висшата лига“.
Първият му хеттрик в Англия идва през 2007 година, когато влиза като резерва, след като тимът му губи, и обръща мача до 6-4 срещу Рединг. През 2008 година носи и първата Купа на Англия за Тотнъм от много години, след като помага с гола си във финала срещу Челси, за победата с 2-1. През този сезон той бележи 15 гола.
За подписът на Бербатов се разразява истинска трансферна битка между двата отбора от Манчестър – Сити и Юнайтед. Предлаганите суми са умопомрачаващи, Гражданите излизат с по-добра оферта, но изборът на българина е само един, той вече е в компанията на сър Алекс Фъргюсън и мениджъра си Емо Данчев, чакайки със свито сърце тази „война“ да завърши. Собственикът на Хотспър, Леви, също нажежава обстановката, заявявайки, че няма да пусне Бербатов да отиде в пряк конкурент, но в последните минути преди затварянето на трансферния прозорец, Митко може да си отдъхне... Той сбъдва детската си мечта, да играе в един от най-добрите футболни отбори в света, отивайки в „Театъра на мечтите“.
Манчестър Юнайтед - Сбъднатият сън на Димитър Бербатов
Берба поставя своя подпис под 4-годишен договор, а трансферът е най-големия, който в Англия са виждали до 2008 година – 30,75 милиона паунда.
Дебютът му с червения екип е при гостуването на Ливърпул, където тимът му губи с 2-1, но Димитър дава головия пас към Тевес. Първите му 2 гола идват в ШЛ, при победата с 3-0 срещу Аалборг. Във Висшата лига се разписва за пръв път за Юнайтед срещу Уест Бромич.
През май 2009 година, Бербатов става шампион на Англия, първият и може би единственият българин, който може да се похвали с такова постижение.
През следващият сезон, той се представя отново феноменално, записва хеттрик в дербито срещу Ливърпул, което не се е случвало в последните 64 години, а с това тимът му печели с 3-2. Единият от головете е особено красив, със задна ножица и е сред номинираните за „Гол на сезона“.
Бербатов записва своя стотен гол за Манчестър Юнайтед в градското дерби със Сити, а само 16 дни по-късно прави и нещо, което никой чуждестранен футболист не е постигал до тогава – бележи 5 гола в един мач при победата със 7-1 срещу Блекбърн. През 2015 година още един играч, който не е роден в Англия, записва същото постижение - Серхио Агуеро. Във Висшата лига, освен тях двамата, с такова постижение могат да се похвалят само Анди Коул, Джърмейн Дефоу и любимия на Бербатов нападател от детските му години Алън Шиърър.
През сезон 2010-11 е избран отново в „Идеалните ХI на Висшата лига“, а освен това печели и „Златната обувка“ за голмайстор на Англия - приз, който поделя с бившия си съотборник Карлос Тевес, който вече играе в градския съперник Сити, а двамата вкарват по 21 гола. Краят на сезона може и да е още по-приказен за Димитър, чийто тим достига до финал в Шампионска лига. Алекс Фъргюсън обаче решава да го извади от състава и да заложи на Чичарито като централен нападател, което според него е една от най-големите грешки в живота му, след като вижда огромното разочарование в очите на българина, а и с лишаването си от голмайстора на отбора, Барселона побеждават Юнайтед с 3-1 на Уембли.
През сезон 2011-12, Димитър Бербатов бележи своето 50-то попадение във всички турнири за Юнайтед, което съвпада и с друго значимо събитие – той е 50-тият играч на Червените дяволи, успял да запише 50 гола на своята сметка.
Това е и последния сезон за Берба в Театъра на мечтите, той играе в общо 21 мача и реализира 9 гола.
Годините на Бербатов във Фулъм и новата среща с един от любимите му треньори
На 31 август 2012 година Димитър преминава в редиците на Фулъм, подписвайки двугодишен договор. Това не става без нови спекулации за бъдещето му. Медиите постоянно го пращат в един или друг отбор, най-вече Фиорентина и Ювентус, дори пишат, че вече в самолета и лети за Италия. В крайна сметка, силната му връзка с Мартин Йол и желанието му да остане в Англия, се оказват решаващи за присъединяването му към тима от Лондон. Още във втория си мач за новия си тим, Бербатов успява да реализира 2 гола. Въпреки, че Фулъм не е сред големите отбори във Висшата лига, нападателят продължава да демонстрира красив и резултатен футбол. Особено запомнящо се, и превърнало се хит в интернет, бе отпразнуването на един от головете му – под футболната му фланелка имаше тениска с надпис: „Бъдете спокойни и ми подавайте топката!“ На 32-рия си рожден ден, той бележи нов гол за победата с 3-1 над Уест Хем, и вече 8 години той тормози защитниците и вратарите в Англия. Голмайстор е и на този отбор, а серията му от 4 поредни мача с попадения е първа за тима му след 2003 година, когато Стийд Малбранк успява да направи същото. В дебютния си сезон той закръгля сметката си на 15 гола.
Бербатов във Великото княжество
През зимния трансферен прозорец на 2014 година, Бербатов преминава в Монако, за да замести тежко контузения Радамел Фалкао, с договор до края на сезона. За 12 мача във френската лига, той успява да вкара 6 гола. Това кара шефовете на тима да удължат контракта му за още година. В края на този договор, президентът на Монако заявява: „Той е един от най-великите нападатели, които са играли за Монако. Ние сме горди от това, които направи за клуба и му пожелаваме всичко най-добро в бъдеще.“
ПАОК, Керала и оттеглянето на Димитър Бербатов от футбола
През 2015 година, Бербатов подписва едногодишен договор с ПАОК Солун. Това е сбъдване на желанието на собственика на тима Иван Савидис, който от 3 години се опитва да доведе един от любимите си нападатели на стадион Тумба. За гръцкия тим Димитър изиграва 25 мача, в които се разписва 5 пъти.
Последния отбор на нападателя е Керала Бластърс, с който подписва след едногодишна пауза. В Индия Барбатов взема участие в 9 мача, отбелязвайки 1 гол, но усеща, че това не е неговото място, тъй като като голяма световна звезда, защитниците се опитват да се докажат и той често получава доста тежки травми, след груби нарушения.
Напуска Керала и година и половина отлага обявяването на своята кариера, тренира често с Берое и ЦСКА 1948, защото няма сили да признае пред себе си, че вече годините си казват думата... И всичко това, заради любовта към футбола. Не рядко казва, че му се играе страшно много, но вече не може да бъде онзи голов хищник, защото тялото му не се възстановява както преди.
Все пак, на 19 септември 2019 година, Димитър Бербатов гостува в предаването Гонг при Томислав Русев, за да обяви пред футболния свят, че слага край на професионалната си кариера като играч.
Кариера на Бербатов в националния отбор на България
Както споменахме и по-рано, Димитър се явява на няколко лагера на юношеския национален отбор и не е одобрен. Все пак успява да докажен на всички, че има място в юношеските гарнитури, но изненадващо за мнозина, неговият дебют е и негов прощален мач, защото още в следващия, той вече е част от младежкия отбор на страната ни. И това също е негов последен мач, защото на 18 години вече е с повиквателна за мъжете. Прави дебюта си на 17 ноември 1999 година, влизайки като резерва на мястото на Александър Александров-Кривия, при загубата в приятелската среща с Гърция. Първият му гол е при загубата в приятелска среща с Чили. След като успява да реализира 20 гола, той започва да мисли за рекорда от 46 гола на Христо Бонев, който е голмайстор №1 за България. С познатата за него упоритост, оставя този рекорд в историята, като това се случва през октомври 2009 година. Сега, срещу голмайстор №1 на България стои именно името на Димитър Бербатов – 48 попадения в 78 мача.
Нападателят е и капитан на страната ни в продължение на 4 години – от 2006 до 2010. През 2012 година той се оттегля от националния отбор, след недоволството му от действията на ръководството на БФС.
Стил на игра на Димитър Бербатов
„Красивият футбол“, това е любимото описание на играта на Бербатов. Той е един от малкото, при които се съчетават футболна интелигентност, страхотни технически качества, контрол на топката, поглед върху играта и страховити голмайсторски качества. Коментаторите го наричат „елегантен и спокоен“. Не случайно Патрис Евра постоянно казва, че няма значение колко лошо е центрирал топката, щом е към Берба, това е гаранция за гол. Той е завършен нападател, който притежава изключителна прецизност, както при подаванията, така и при завършващия удар към вратата. Дали играе с партньор в атаката или като сам нападател, високият му ръст и гениалните способности, го превръщат в постоянна заплаха за всички защитници и вратари.
Заради своите характеристики, той винаги допълва своите съотборници, така бе с Роби Кийн в атаката на Тотнъм и с Уейн Рууни в Юнайтед. Умее както да бележи голове, така и да асистира за такива. Казва, че може да намери партньора си в атаката дори и със затворени очи, поради способността си да чете играта в нейните детайли. Понякога го определят като „мързелив“, но когато се налага, Бербатов става „английски тип на нападател“, влага много усилия и се адаптира според ситуацията, за да отбележи гол и да донесе победата на тима си.
Постиженията на Димитър Бербатов
За годините си в професионалния футбол, Бербатов постига много. Повече, отколкото момчето от Благоевград дори е мечтало. Ето част от постиженията му:
- Носител на Купата на България с ЦСКА
- Сребърен медалист за Купата на Германия с Байер Левъркузен
- Сребърен медалист от Бундеслигата с Байер Левъркузен
- Двукратен сребърен медалист от Шампионска лига с Байер Левъркузен и Манчестър Юнайтед
- Носител на Купата на Англия с Тотнъм и Манчестър Юнайтед
- Двукратен шампион на Англия с Юнайтед
- Двукратен носител на Къмюнити Шийлд с Манчестър Юнайтед
- Световен клубен шампион с Юнайтед
- 7 кратен „Футболист №1 на България“ и общо 13 пъти в Топ 3 на същата класация
- Играч на годината на Монако, играч на сезона на Тотнъм и на Фулъм
- Играч на месеца на Висшата лига 2 пъти
- Част от „Отбор на годината“ на Висшата лига 2 пъти
- Носител на „Златната обувка“ за голмайстор на Висшата лига на Англия с 21 гола
- 3 пъти е номиниран за „Най-добрите 11в света” на ФИФА
Фондация „Димитър Бербатов“
Успехите на Димитър Бербатов на футболния терен и разбиранията му за благотворителността като средство за положителната промяна на жизнената среда, а не само като подобряване на личната му репутация, намериха своя израз в създаването на неговата Фондация „Димитър Бербатов“ през 2008 година. Нейната цел е да се подпомогнат успелите деца на България в различни сфери, за да им се даде шанс те да развият своите дарби и заложби.
Как се постига това? Всяка година се отпускат стипендии от Фондация „Димитър Бербатов“, от всички изявени в своите сфери ученици се отличават най-изявените, за тяхното развитие се оказва допълнителна материална и финансова помощ, подпомагат се участията на тези деца в състезания, конкурси, концерти и други, в страната и в чужбина.
Освен всичко това, Фондацията на Димитър Бербатов стимулира интереса към спорта и различните изкуства чрез всички информационни канали, инициира благотворителни акции и кампании. И макар да е израснала върху авторитета на Бербатов, неговата фондация вече е изградила собствено лице и над 10 години помага на децата, мотивира ги и им помага да изградят ценностите, които да ги направят качествени хора.
dailymail.co.uk; dberbatov.org; manutd.com; tottenhamhotspur.com; Димитър Бербатов, "По моя начин", издателство Сиела, 2018
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Известни спортисти
- Известни спортисти във футбола
- ПФК ЦСКА (София, България)
- Манчестър Юнайтед : Байерн Мюнхен – Шампионска Лига 1999
- Христо Стоичков
- Тотнъм Хотспър
- Кристиано Роналдо – унищожителят на футболните рекорди
- Олд Трафорд
- Ерик Кантона
- Шахматен клуб ЦСКА, гр. София
- Вчера вкара на Ман Юнайтед насред "Олд Трафорд", а днес е на училище
- Златан Ибрахимович
Коментари към Димитър Бербатов и неговият начин