Начало Спорт Спортна енциклопедия Спортни турнири и първенства Турнири и първенства във футбола Копа Судамерикана

Копа Судамерикана

Копа Судамерикана - изображение

Копа Судамерикана е вторият по значимост клубен турнир в Южна Америка след Копа Либертадорес. Той се провежда ежегодно под егидата на КОНМЕБОЛ, като неговото начало е през 2002 година. Между 2004 и 2008 година, в надпреварата са били канени и отборите от КОНКАКАФ (Централна и Северна Америка). Със създаването му, този клубен шампионат замества трите по-стари Копа КОНМЕБОЛ, Копа Мерконорте и Копа Меркосюр, които не са били особено успешни като организация и провеждане, и в самото начало форматът е бил с директни елиминации в множество кръгове, а броя на участниците е варирал през различните години.

Победителят от Копа Судамерикана има правото да играе в Рекопа Судамерикана и също така в следващото издание на Копа Либертадорес. Също така, той става участник и в Суперкупа Евроамерикана и шампионата на Суруга Банк.

През 2016 година, бразилският тим Шапекоензе бе провъзгласен за шампион в знак на почит, без да играе на финала, след като 19 играча на тима загинаха в самолетна катастрофа край Меделин, докато пътуват за първия етап на финалната среща.

Аржентинският клуб Бока Хуниорс е най-успешният в историята на Копа Судамерикана, след като е печелил трофея два пъти. Като цяло, Аржентина може да се похвали с шест тима, носители на титлата, от общо 11 победители в историята на турнира.

Формат на Копа Судамерикана

В турнира 54 отбора, по 6 от Аржентина и Бразилия и по 4 от всички останали южноамерикански държави.

• Общо 44 отбора намират директно място в турнира, в зависимост от класирането им в домашните им първенства, а останали 10 са отпаднали от Копа Либертадорес (2 отбора елиминирани в третия етап на квалификациите и третите отбори от груповата фаза)

• Турнирът се провежда от март до декември

• Според новите правила, шампионите на Копа Судамерикана няма да могат да се класират директно за груповата фаза на следващото издание, тъй като те получават правото да играят в групите на Копа Либертадорес. Въпреки това, той може да защити титлата си, в случай, че остане трети в групата си и така да се класира за втория по важност турнир.

• Бразилия вече има само 6 места, за разлика от предходните години, когато е имала 8 участника.