Креатин
Една от най-предпочитаните добавки при бодибилдърите е креатинът. Спортистите, които приемат креатин развиват бързо мускулатурата си.
Креатинът е съставен от три аминокиселини, които се свързват във верига: глицерин, аргинин, метионин. Той се съдържа в много храни и е натурално вещество, поради това не се включва в допинг листата на забранените препарати. Телешкото месо и рибата са основните източници на креатин.
В един килограм месо се съдържа приблизително около 4 грама креатин, за да се набави нужната дневна доза за бодибилдърите е необходимо да го приемат като добавка.
Креатина има две разновидности: креатин - фосфат и креатин монохидрат. По-ефективен е креатин фосфатът.
Функция на креатина:
Той увеличава енергийния резерв в мускулите, в резултат на което се повишава мускулната сила и издръжливост. Аденозин-три-фосфат (АТФ) е горивото за мускулната работа. При мускулните съкращения АТФ се разпада до аденозин дифосфат (АДФ). За да не спира мускулната работа е необходимо АДФ да се превърне отново в АТФ, този допълнителен фосфат се взема от креатин-фосфата. При приемането на креатин монохидрат, той се превръща в креатин фосфат, а при приемането на креатин фосфат той може директно да се използва. Това е причината креатин фосфата да бъде по-ефективен и предпочитан от креатин монохидрата.
Креатина също така би могъл да увеличи издръжливостта по време на тренировка и да ускори възстановителния процес след физическо натоварване. Открит е наскоро и друг плюс на креатин: той ускорява изгарянето на мазнините, и същевременно изгражда чиста мускулна маса.
Начин на употреба на креатина:
Креатинът се взема по специален метод, разделен на 2 етапа, за най-добри резултати.
- Етап 1: През този етап мускулите се зареждат с креатин. Този период има продължителност от 4-7 дни, и е необходимо да се приемат около 20-30 грама, разредени с вода на ден.
- Етап 2: През този етап се приемат 5-10 грама дневно, които служат да поддържат мускулите заредени. По-голям прием ще бъде излишен и няма да има ефект.
Другият вариант за приемане на креатина е когато няма зареждащ етап, но тогава резултатите ще дойдат по-бавно. Най-подходящо е креатинът да се приема с прости въглехидрати като плодовия сок например, около половин час преди тренировка
Странични ефекти на креатина:
Креатинът е сравнително безопасно вещество, когато се приема в нормални дози. Вероятността от странични ефекти е минимална, въпреки това може да има нежелани странични реакции.
- Стомашно-чревни нарушения: това е един от най-честите симптоми. Усеща се подут стомах, болка в епигастриума, метеоризъм, гадене и диария. Този ефект лесно може да се елиминира, ако просто се приемат по-ниски дози от креатина.
- Мускулни спазми: наблюдава се болка в мускулите, при по-тежки случаи може да има разкъсвания на мускулите и сухожилията.
- Дехидратацията е един от страничните ефекти. Организмът се дехидратира поради задържането на вода в мускулите, и останалите тъкани се дехидратират. Това състояние се проявява под формата на обща слабост, виене на свят, загуба на съзнание, студена влажна кожа, ускорен пулс. Главоболието е резултат на дехидратацията.
- При продължителния прием на креатин може да се образуват камъни в бъбреците.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОГЕЙМ СУПЕРМАС 500 г
БИОГЕЙМ 100% СОЕВ ПРОТЕИН 250 г
БИОГЕЙМ СУПЕРМАС 2100 И КРЕАТИН 500 г
НУТРИМ ФОРТЕ ИМПАКТ 400 гр. с вкус на бисквита
НУТРИМ ФОРТЕ ИМПАКТ 1000 гр. с вкус на ягода
ВИ-ШЕЙП КРЕАТИН МОНОХИДРАТ 500 г
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортни добавки
- Спортни добавки подпомагащи метаболизма
- По кое време на деня се пият витамините и добавките
- Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
- Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Лецитин: полезни свойства и приложение
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Пиния
- Навяхване и изкълчване на пръстите на ръката при спорт
- Навяхване на глезена в спорта
Коментари към Креатин