Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Спорт Спортна енциклопедия Видове спорт Животните в спорта Надбягвания с кучешки впрягове Идитарод

Надбягвания с кучешки впрягове Идитарод

от 09 апр 2014г.
Надбягвания с кучешки впрягове Идитарод - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Идитарод е ежегодно надбягване с кучешки впрягове на дълга дистанция, което се провежда в началото на март в Аляска, от Анкъридж до Ном. Всеки състезател (мъшър) разполага с 16 кучета, от които най-малко 6 трябва да са във впряга при преминаването на финалната линия. Състезанието продължава между 9 и 15 дни, в изключително сурови условия. Идитарод стартира през 1973 година, за да се определят най-добрите мъшъри и кучета, но днес се е превърнало в „Последното велико състезание“. Надпреварата се провежда за време, като през 2014 година бе подобрен рекорда. Сегашното най-добро постижение е 8 дни, 13 часа, 4 минути и 19 секунди. Най-младият състезател печелил надпреварата е 25-годишният Далас Сийви, а най-възрастният е неговият баща, Мич Сийви, който е на 53 години при своята победа.

Отборите трябва да се справят със силни виелици, снежни бури и температури, падащи до -73° C. Трасето преминава през много рядко заселени територии, пресича през планините на Аляска, спуска се до брега на Берингово море и достига до град Ном. Пейзажът се сменя постоянно – тундра, смърчови гори, прекосяват се реки, хълмове и планински проходи – общо 1050 мили (около 1690 километра). Надбягвания с кучешки впрягове Идитарод са разглеждани като символична връзка с ранната история на САЩ и в тях има много традиции, посветени на кучетата и на техните водачи.

Състезанието е най-голямото спортно събитие в Аляска, а най-добрите мъшъри и техните кучета са сред най-големите знаменитости в щата. Надбягването се провежда и преди 1970 година, но след тази година, то започва да се превръща в развлекателен спорт, отразяван от много телевизии. Така неговата популярност нараства значително, и днес много от отборите са от различни краища на света. Първият победител, който не е местен жител е швейцарецът Мартин Бузер, спечелил гонката с кучешки впрягове през 1992 година. Първата жена победител пък е Либи Райдълс, която оставя мъжете след себе си през 1985 година. Сюзън Бътчър пък е втората жена – победител, като нейната победа не остава единствена. Тя печели надпреварата още три пъти.

Трасето на Идитарод

iditarod-trase

То се състои от два маршрута – северен, който се изпълнява през четните години и южен, през който се преминава през нечетните години. И двете трасета стартират в Анкъридж и достигат до Офир (715 километра), където се разделят на северно и южно. Събират се отново в Калтаг и от там достигат до Ном (710 километра). До 1977 година се използва само северния път, но е решено да има и южен, за да се даде тласък на развитието на малките населени места по неговото протежение. Вторичната полза от южния път е, че той преминава през историческият град Идитарод, чието име носи и надпреварата.

С изключение на добавянето на южния маршрут, като цяло трасето си е останало относително постоянно, като само някой от контролните пунктове се добавят или отпадат. Затова и разстоянието може да варира през различните години. Официалният северен път е с дължина от 1790 километра, а южният достига до 1820 километра. През годините трасето варира между 1690 и 1850 километра, но когато Аляска е обявен за 49-тия щат на САЩ, официалното трасе става 1688 километра (1049 мили).

Участниците

Повече от 50 мъшъра се записват за участие всяка година. По-голямата чатс от тях са от градчетата на централна южна Аляска, други са от по-големите градове на щата, а малък процент са канадци и от Европа. Сред тях има и професионалисти, които отглеждат кучетата за състезанието, продават такива, правят екскурзии за туристи по този маршрут, дават уроци по мършинг и са в постоянна връзка със състезанието с шейни с кучета. Останалите състезатели са хора с разнообразни професии, но изискването е те да имат опит с шейните и кучетата.

За да може един мъшър да участва, той трябва да има зад гърба си поне 3 по-малки състезания. Допускането до надпреварата не е толкова лесна, състезателите трябва да отговарят на редица условия, включително и да имат правилно отношение към животните. Веднъж определен за негоден, мъшърът няма право повече да участва в Идитарод. Новобранците трябва да преминат през няколко на брой квалификационни състезания, като задължително трябва да спечелят поне 1 от тях.

Кучетата

Първите впрегатни кучета са отглеждани от инуитите от племето Малемюит и те са една от най-ранната опитомена порода. Скоро те започват да бъдат кръстосвани с шпаньоли, немски овчарки, вълци, аляско хъски, хрътки и сетери, тъй като търсенето на кучета се засилва изключително много. За нуждите на кучешките впрягове започва да се внася и сибирско хъски в началото на ХХ век, като то се превръща в най-популярната състезателна порода.

Първите кучата са били подбирани по своята сила и издръжливост, а днешните смесени породи трябва да притежават скорост, бързи крака, издръжливост, добро отношение към останалите животни и към хората, а най-важното е да изпълняват веднага командите. Кучетата за дълги състезания, каквото е Идитарод са с тегло около 20-25 килограма, а тези за кратките спринтове са с по 2,5-4,5 килограма по-леки. Най-добрите състезателни кучета могат да участват и в двете дисциплини.

От 1984 година, всички кучета преминават медицински преглед преди началото на състезанието, като се гледат зъбите, очите, сливиците, сърцето, белите дробове, ставите и генеталиите, като се търсят симптоми за незаконна употреба на допинг, неправилно зарастнали рани и бременност. На всеки контролен пункт се прави преглед за ставни травми, дихателни проблеми, дехидратация и изтощение, като мъшърите нямат право да им дават никакви лекарства и стимуланти по време на състезанието, целейки маскиране на здравословните проблеми.

Всеки тим може да разполага с до 16 кучета, като по време на състезанието не могат да се добавят нови животни. При преминаването на финалната линия в Ном не могат да бъдат впрегнати по-малко от 6 кучета.

Мъшърите пазят ветеринарният дневник във себе си и на всеки контролен пункт новите резултати от прегледите биват записвани. Ако някой от кучетата бъде ранено, водачът му може да го прибере в шейната и да го остави в някой от пунктовете, където с хеликоптер да бъде извозено до специализираната болница в Ийгъл Ривър.

Кучетата за впряговете са много добре тренирани спортисти. Тяхната подготовка за състезанието започва в края на лятото, като между ноември и края на февруари тя е изключително усилена. Преди състезанието, всяко куче трябва да е пробягало поне по 3200 километра. Когато няма сняг, водачите използват колички или офроуд машини като АТВ, които са освободени от скорост. По време на състезанието, кучетата изгарят по 5000 калории на ден, като на база телесното тегло, това е около 3,5 пъти повече от тези, изгаряни от колоездачите на Тур дьо Франс например. Аналогично, аеробният капацитет на състезателните кучета е около 240 милиграма кислород на килограм телесно тегло, което е с около 3 пъти повече от на маратонските бегачи.

Още по темата:
  • Състезание за овчарски кучета Състезание за овчарски кучета
  • Състезания с хрътки Състезания с хрътки
  • Състезания с гълъби Състезания с гълъби
  • Състезания с камили Състезания с камили
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

УЛТРАЗВУКОВ УРЕД ПРОГОНВАЩ КУЧЕТА STOP / STU - 7000
45.00лв.

УЛТРАЗВУКОВ УРЕД ПРОГОНВАЩ КУЧЕТА STOP / STU - 7000

СИМБА КУКЛА ЕВИ ВАКАНЦИЯ С КОЛЕЛО 105733273038
18.00лв.

СИМБА КУКЛА ЕВИ ВАКАНЦИЯ С КОЛЕЛО 105733273038

Нов
ФИТО PHYTOLIUM СЕРУМ ПРОТИВ ОБИЛЕН И ПОСТОЯНЕН КОСОПАД ампули 2 мл. * 12
110.20лв.

ФИТО PHYTOLIUM СЕРУМ ПРОТИВ ОБИЛЕН И ПОСТОЯНЕН КОСОПАД ампули 2 мл. * 12

Безплатна доставка за България!
ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА АПАРАТ ЗА КРЪВНА ЗАХАР WELLION GLUCO CALEA * 25 бр.
40.00лв.

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА АПАРАТ ЗА КРЪВНА ЗАХАР WELLION GLUCO CALEA * 25 бр.

СИМБА КУКЛА СТЕФИ НА РАЗХОДКА С КУЧЕТО 105733310
26.60лв.

СИМБА КУКЛА СТЕФИ НА РАЗХОДКА С КУЧЕТО 105733310

Нов
БРУЕР РЕПЕЛЕНТ ГЕЛ СРЕЩУ КУЧЕТА И КОТКИ
34.50лв.

БРУЕР РЕПЕЛЕНТ ГЕЛ СРЕЩУ КУЧЕТА И КОТКИ

Коментари към Надбягвания с кучешки впрягове Идитарод

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. www.framar.bg 
    на 07 December 2019 в 21:55
    Коментирайте "Надбягвания с кучешки впрягове Идитарод"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Спортна енциклопедия
  • Видове спорт
  • Спортове с животни
  • Топ 15 най-опасни породи кучета
  • Списък с човешките храни, които кучето може и не може да яде
  • Една човешка година не се равнява на седем кучешки години
  • Спортни шейни
  • Как да си направим легло за домашен любимец от стара блуза
  • 20 причини да се влюбите в шиба ину
  • Кучето: Истинска терапия за своите стопани
  • 15 екзотични породи кучета, които едва ли сте срещали 1 част (галерия)
  • Как да преодолеем страха от кучета
  • Имайте предвид тези 10 признака, че кучето ви може да е болно (инфографика)

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Ловът спорт ли е или насилие?

преди 109 дни, 11 часа и 33 мин.

Как да стопя паласките - диета, спорт, козметика - кое ще помогне?

преди 234 дни, 11 часа и 25 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Пилешко месо със салмонела в магазините! Как да сме сигурни какво купуваме?

преди 1 дни, 10 часа и 38 мин.

Каква риба освен шаран може да се приготви за Никулден?

преди 1 дни, 11 часа и 55 мин.

ХИВ - притеснявам се след порязване при процедура за маникюр

преди 1 дни, 16 часа и 36 мин.

Магнезий след приема на диуретици при сърдечно болни

преди 2 дни, 1 час и 30 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да се заплаща първият ден от болничните?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2019 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах