Раменен импинджмънт в спорта (Impingement Syndrome)
Една от най-честите причини за болки в рамото при повдигане на ръката е т. нар раменен импинджмънт синдром (impingement syndrome), познат още като раменен субакромиален импинджмънт и синдром на притискане в рамото. Импинджмънт синдромът в рамотое състояние засягащо най-вече спортисти от спортовете свързани с подигане на ръка над главата или хвърляне и се среща често в плуването, бейзбола, спортовете с ракета, леката атлетика и др.
Какво представлява раменният импинджмънт и какви са причините за него?
Раменната става е най-подвижната в човешкото тяло, което позволява извършването на разнообразни движения със значителен обхват. Този широк обем на движение е свързан с това, че раменната кост и лопатката работят в синхрон, благодарение на мускулите разположени в областта на раменния пояс. В някои случаи поради нарушаване на тази фина биомеханиката или проблеми в рамената става, при определени движения може да се получи притискане на меките тъкани между раменната кост и акромиалния израстък на лопатката, а състоянието се отбелязва като impingement syndrome (синдром на притискане). Вследствие на това притискане се получава дразнене и възпаление на меките структури в областта на рамото, което допълнително утежнява проблема и причинява болка. В голяма част от случаите импинджмънт синдрома е следствие от дисбаланс, свързан с увреда или слабост на мускулите от т.нар. ротаторен маншон (m. supraspinatus, m. infraspinatus,m. teres minor и m. subscapularis) . Това са група мускули, които освен своята ротаторна (завъртаща), имат и много важна стабилизираща и придържаща раменната кост функция (държат я като в маншон към гленоидалната ямка на лопатката). Ако тези мускули са слаби или травмирани, това възпрепятства нормалните движения в рамото и е предпоставка за импинджмънт синдром. В други случаи причината е свързана с костни деформации в областта на акромиалния участък или шипове, които създават механично притискане и ограничаване на движението в рамената става. Поради своя разнороден произход състоянието на импинджмънт не се свързва с определено заболяване, а може да се дължи на множество различни причини:
- Травма на ротаторния маншон;
- Раменна нестабилност;
- Бурсит на субакромиалната бурса;
- Периартрит на раменна става;
- Шипове и костни образувания;
- Тендинит на сухожилието на дългата глава на бицепса;
- Мускулна слабост или дисбаланс в раменния пояс;
Симптоми на раменен импинджмънт синдром
Поради това, че импинджмънт синдрома е свързан най-често с нарушение в биомеханиката на рамото и увреди на ротаторния маншон, симптомите се появяват постепенно в продължен период от време. В началото те са неспецифични, свързани с болка при повдигане на ръката и ограничаване на обема на движение. Типичните симптоми на импинджмънт синдрома включват трудност при поставянето на ръката зад гърба, болката при повдигане на ръката зад главата и слабост на мускулите в областта на раменния пояс. Характерно за импинджмънт синдрома е т. нар. "болезнена дъга", която е свързана с болка в определена част от движението при повдигане на ръката нагоре.
Диагностика на импинджмънт синдром
Диагностиката цели намирането на конкретната причина за появата на болка и притискане в областта на рамото. За целта се правят различни тестове за установяване на мускулна слабост и мускулен дисбаланс, както и тестове за стабилност на раменната става. За установяването на точната причина най-ценно е изследването чрез ЯМР (Ядрено-магнитен резонанс)
Лечение на раменен импинджмънт синдром
Най-важното условие за правилното лечение на импинджмънт синдрома е установяването на конкретните причини за възникването му. Ако причините са свързани с възпаление на меките тъкани и микротравми на мускулите, най-често се прилага консервативно лечение. При руптура на сухожилие от ротаторния маншон или костни деформации най-често се препоръчва оперативно лечение.
Консервативно лечение
Почивка - Когато се касае за микротравми вследствие на многократно повтарящи се движения в даден спорт, почивката и не натоварването на рамото за определен период от време е важно условие за бързото и пълно възстановяване. Ако на рамото не се даде нужната почивка, за да се възстанови, това може да доведе до пълно разкъсване на някои от сухожилията на ротаторния маншон, което да задълбочи допълнително проблема.
Кинезитерапия - Средствата на кинезитерапията са е едни от най-важните за постигането на бързи и добри резултати във възстановяването. Те имат за цел да намалят болката, да върнат пълния обем на движение в раменната става и да премахнат мускулния дисбаланс. Важна част от кинезитерапията е използването на аналитични упражнения за слабите мускули от ротаторния маншон с цел възстановяване на биомеханиката в раменната става. Упражненията не трябва да са прекалено натоварващи и не трябва да предизвикват болка.
Медикаментозна терапия - В някои случаи с цел спиране на възпалителния процес може да се препоръча поставянето на кортикостероиди директно в зоната на импинджмънта.
Тейпинг - Има много техники на тейпинг, които могат да помогнат за стабилизирането и премахването на болките в раменната става, като най-често се използва кинезиотейпинг. В случаите, когато се изисква по-голяма степен на стабилизация и при силна болка могат да се използват ортези за рамо.
Физиотерапия - Тя има за цел да намали болката, възпалението и да се подпомогнат възстановителните процеси.
Физиотерапията може да включва:
- Ултразвук и ултрафонофореза;
- Йонофореза;
- Ултрависокочестототни токове;
- Интерферентни токове;
- Криотерапия;
Оперативно лечение
Когато консервативното лечение не дава добри резултати или се касае за разкъсване на ротаторния маншон се препоръчва оперативно лечение на проблема. Хирургично се отстраняват и проблемите свързани с шипове или дефекти на костният израстък акромион, които могат да предизвикат импинджмънт синдром. Така в зависимост от проблема се прави хирургична операция, която има за цел да възстанови ротаторния маншон и да премахне евентуални механични пречки за нормалното движение в раменната става. След оперативното отстраняване на проблема се прави курс на рехабилитация, с цел пълното функционалното възстановяване на горния крайник и връщане към спорт.
Следоперативната рехабилитация има за цел да възстанови:
- Пълният пасивен и активен обем на движение в раменна става;
- Нормалното функциониране на раменната става;
- Силата и баланса на мускулите в областта на ръката и раменния пояс;
- Специфичните за спорта движения без наличие на болка;
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС ТУНИКА ЗА РЪКА С ВЪЗГЛАВНИЦА 313
Безплатна доставка за България!ВАРИТЕКС БАНДАЖ - ЛЕНТА ЗА РЪКА С ВЪЗДУШНА ВЪЗГЛАВНИЦА 314
Безплатна доставка за България!ВАРИТЕКС НЕОПРЕНОВА ТУНИКА ЗА РЪКА 312
ВАРИТЕКС БАНДАЖ ЗА РАМО ОТ НЕОПРЕН 842
ФИКСАТОР ЗА ГОРЕН КРАЙНИК 4089 , универсален размер
ХОТ ХЕМП КРЕМ ЗАГРЯВАЩ 250 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортни травми и заболявания
- Травми на мускулите и сухожилията в спорта
- Домашни средства срещу болка в рамото
- Кои домашни и естествени средства може да преборят шиповете
- Конопено въже при дископатия и ставни болки
- Инжекционни кортикостероиди
- Студен компрес или пакет с лед
- M75.1 Синдром на ротаторния маншон на рамото
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- Пиния
- д-р Спас Тянков Пасев
- Съвети за поставяне на кинезио лента
Коментари към Раменен импинджмънт в спорта (Impingement Syndrome)