Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Спорт Спортна медицина Предпазване от травми и възстановяване Алтрернативна терапия Спешно третиране на спортна травма с топлинна / студова терапия – плюсове и рискове

Спешно третиране на спортна травма с топлинна / студова терапия – плюсове и рискове

от 05 яну 2021г.
Спешно третиране на спортна травма с топлинна / студова терапия – плюсове и рискове - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Всеки спортуващ човек, който е получавал някаква травма знае, че веднага трябва да се вземат навременни мерки за потушаване на възпалителния процес, а пакетите с лед или топлите лапи са едни от най-разпространените методи за това. Лечението на болката със студено или топло може да бъде изключително ефективно при редица различни състояния, а освен това са много достъпни. По-трудната част е да знаете при какви ситуации трябва да използвате единия или другия вариант. Съществуват и лечения, при които се включват и двата.

Като едно общо правило, използвате лед за остри контузии или болка, при които се получава възпаление и подуване; използвате топъл компрес за мускулни болки и скованост.

Топлинна терапия

Как действа топлинната терапия

Чрез топлинната терапия се подобрява циркулацията и притока на кръв към определена област, поради повишаването на температурата ?. След като се покачи температурата на засегнатото място, може да се успокои дискомфорта и да се подобри мускулната гъвкавост. Топлинната терапия може да отпусне мускулите и да излекува увредената тъкан.

Видове топлинни терапии

Съществуват два вида терапии, а именно суха и влажна. И при двете обаче трябва да се стремите към „топло“, като оптимална температура, а не към „горещо“, за да не се получава изгаряне на лекуваните тъкани.

  • Сухата топлина включва източници като нагревателни подложки, грейки пълни с топла вода и даже сауните в техните разновидности. Този вариант е лесен за прилагане.

  • Влажната топлинна терапия включва източници като потопени в топла вода хавлии, горещи бани, парни бани и влажни топли пакети. Може би това е малко по-ефективния метод, тъй като изисква по-малко време за прилагането му, за постигане на същите резултати.

Съществуват и професионални терапевтични процедури, като например топлина от ултразвук, който може да се използва за намаляване болките в следствие на тендинит.

Когато прилагате топлинната терапия, това може да бъде локално, на зона или на цялото тяло. Локалната е най-подходяща за болка в един скован мускул. Прилагат се малки затоплени опаковки с гел или дори бутилка с топла вода. Зоналното лечение е за по-широко разпространена болка, например за целия гръб, като тогава се налага хавлия или кърпа потопена в топла вода или изложена за известно време на пара, но също се използват и големи грейки или топлинни обвивки. Лечението на цялото тяло включва опции като сауна, парна баня или гореща вана.

Кога да не се използва топлинната терапия

Съществуват определени случаи, при които не е препоръчително да се използва топлинната терапия. Ако болезнената област е или натъртена или подута, а може едновременно и двете, по-добре да се използва студената терапия. Друг случай, при който не трябва да се използва е в зона с отворена рана.

Хората с определени здравословни проблеми също не трябва да залагат на топлинната терапия, поради риск от усложнения, дължащи се на повишаването на температурата. Такива са:

  • Диабет

  • Дерматит

  • Съдови заболявания

  • Дълбока венозна тромбоза

  • Множествена склероза

Ако имате сърдечно заболяване или хипертония, попитайте Вашия лекар, преди да използвате топлинна терапия! Това важи и за бременните жени.

Приложение на топлинната терапия

Топлинната терапия е по-полезна при по-продължително приложение, за разлика от студовата, която е ограничена откъм време.

Леката скованост или напрежение на мускулите обикновено биват облекчени само с 15-20 минути топлинна терапия.

Умерената до силна болка може да се наложи да се третира по-продължителни топли вани, например между половин и един час.

Студова терапия

Как действа студовата терапия

Тя е известна още като криотерапия. Действа чрез намаляване на притока на кръв към определена област, с което се цели да се намали възпалението и подуването, което причинява болката, особено около става или сухожилие. Също така студовата терапия може да намали нервната активност за известно време, което също има обезболяващ ефект.

Видове студова терапия

Съществуват редица различни начини за прилагане на студовата терапия върху засегнатата област от тялото, включително:

  • Пакети с лед или замразен гел

  • Охлаждащи спрейове

  • Леден масаж

  • Ледени бани

  • Криоразтягане, което използва студен компрес за намаляване на мускулните спазми по време на разтягането

  • Криокинетика – съчетание на студова терапия и активни упражнения, които са полезни при навяхвания на сухожилията

  • Криокамери за цялото тяло

Кога да не се използва студовата терапия

Хората със сензорни разстройства, които не могат да изпитват определени усещания като в случая студ, не трябва да прилагат терапията в домашни условия, защото няма да усетят как увреждат тъканите си. Същото се отнася и за хората с диабет, тъй като студа може да доведе до нервни увреждания и намалена чувствителност.

Студовата терапия не трябва да се прилага за сковани мускули или стави, а също и при нарушена кръвна циркулация.

Приложение на студовата терапия

В домашни условия, нанесете пакет с лед увит в кърпа възможно най-бързо върху нараненото място или направете ледена баня! Никога не трябва да слагате замразени предмети директно върху кожата, тъй като това води до ледено изгаряне.

Използвайте студовата терапия за кратки периоди от време (максимум 10-15 минути), по няколко пъти на ден. Не дръжте студените компреси повече от 20 минути, защото может да увредите нервите, тъканите и кожата си. Засегнатата област е добре да бъде повдигната нагоре, за да се получат най-добри резултати от третирането ?.

Потенциални рискове от студовата и топлинната терапии

Рискове от топлинната терапия

При нея, както споменахме, трябва да се използват температури, определяни като топли, а не горещи, за да не изгорите кожата си. Ако имате инфекция, има риск тя да се увеличи при приложението на топлинната терапия. Ако се допрете до топлинен уред, като радиатор на парното например, това не трябва да бъде за повече от 20 минути.

В случай, че имате повишен оток, незабавно прекратете лечението!

Когато топлинната терапия не помага за намаляване на болката и дискомфорта след около седмица, или болката започва да се увеличава в дните след започването ?, посетете лекуващия ви лекар!

Рискове от студовата терапия

Ако не внимавате, тази терапия, прилагана твърде дълго или директно върху наранената тъкан, това може да доведе до увреждането ?, а също и на кожата и на нервите.

При наличие на сърдечно съдови или сърдечни заболявания, първо направете консултация с лекуващия ви лекар, преди да използвате студова терапия.

Ако криотерапията не спомогне за намаляване на подуването или болката в рамките на 48 часа, отново се обадете на лекар.

Понякога могат да се използват и двете терапии, например хора страдащи от артрит могат да използват топлина срещу сковаността на ставите и студ при подуване и остра болка.

Източник:

healthline.com; hopkinsmedicine.org; Journal of Clinical Medical Research; clevelandclinic.org; marshfieldclinic.org; arthritis.org

Още по темата:
  • Травми на мускули и сухожилия Травми на мускули и сухожилия
  • Кремове, гелове и унгвенти използвани в спорта Кремове, гелове и унгвенти използвани в спорта
  • Контузия на петата при спортисти Контузия на петата при спортисти
  • Терапия с ултрависокочестотни токове (УВЧ) Терапия с ултрависокочестотни токове (УВЧ)
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НАГЛЕЗЕНКA N2 * 1 брой РОТЕМЕЛ КЛАСИК
1.60лв.

НАГЛЕЗЕНКA N2 * 1 брой РОТЕМЕЛ КЛАСИК

ХЕМПИ ВЪЗСТАНОВЯВАЩ КРЕМ 40 мл
41.00лв.

ХЕМПИ ВЪЗСТАНОВЯВАЩ КРЕМ 40 мл

НАГЛЕЗЕНКА N3 * 1брой РОТЕМЕЛ КЛАСИК
1.60лв.

НАГЛЕЗЕНКА N3 * 1брой РОТЕМЕЛ КЛАСИК

ЦЕТИЛАР КРЕМ 50 мл
30.50лв.

ЦЕТИЛАР КРЕМ 50 мл

Нов
ПЕРСКИНДОЛ гел кул 100 мл.
21.40лв.

ПЕРСКИНДОЛ гел кул 100 мл.

НЮФЛЕКС охлаждащ гел 120 мл.
15.60лв.

НЮФЛЕКС охлаждащ гел 120 мл.

Коментари към Спешно третиране на спортна травма с топлинна / студова терапия – плюсове и рискове

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Спешно третиране на спортна травма с топлинна / студова терапия – плюсове и рискове
    www.framar.bg 
    на 19 January 2021 в 23:57
    Коментирайте "Спешно третиране на спортна травма с топлинна / студова терапия – плюсове и рискове"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Спортна медицина
  • Предпазване от травми и възстановяване в спорта
  • Алтернативна терапия на спортни травми и заболявания
  • Лечение с кислород
  • Травми на мускули и сухожилия
  • Кремове, гелове и унгвенти използвани в спорта
  • д-р Ивелина Генова Сталева
  • д-р Георги Димитров Димитров
  • д-р Деян Стоянов Стоянов
  • Кератинова терапия за трайно изправяне на косата
  • Методи за лечение на анорексия
  • Лечение на наркозависимост (наркомания)
  • д-р Георги Панов Панов

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Възможно ли е да провеждам арт терапия у дома или къде да намеря специалист?

преди 2100 дни, 12 часа и 16 мин.

Опитахте ли да лекувате болките в гърба с Проензи термо терапия?

преди 2164 дни, 7 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Белези по задните части и бедрата

преди 2 дни, 15 часа и 28 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 9 дни, 1 час и 44 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 9 дни, 2 часа и 33 мин.

Занимания по време на криза :)

преди 13 дни, 6 часа и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Синдромът на Турет: цялостна поведенческа терапия за справяне с тикове

Синдромът на Турет: цялостна поведенческа терапия за справяне с тикове

от 19 яну 2021г. Прочети повече
Помага ли маслото от хашиш в борбата с рака? Прочетете историята на Рик Симпсън

Помага ли маслото от хашиш в борбата с рака? Прочетете историята на Рик Симпсън

от 26 окт 2020г. Прочети повече
Картам, Шафранка

Картам, Шафранка

от 19 окт 2020г. Прочети повече
Хормонално-заместителна терапия при менопауза

Хормонално-заместителна терапия при менопауза

от 09 окт 2020г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах