Травми на мускули и сухожилия
Едни от най-честите травми при спорт, са тези на мускулите и сухожилията. Обикновено този тип травми са свързани със скъсани мускулни или сухожилни влакна, което води до силна болка и много често до невъзможност за практикуване на спортни занимания за период от време. Те са част от острите травми и се получават внезапно, обикновено без предупредителни симптоми. Наблюдават се най-често в леката атлетика, футбола, баскетбола, волейбола, но могат да се получат в почти всеки динамичен спорт. Предразполагащи фактори могат да бъдат претренирането, липсата на време за възстановяване, недобрата загрявка и хронични възпалителни заболявания.
Изображение: health.harvard.edu
Травми на мускулите
Травмите на мускулите според вида си се разделят на:
- контузия
- мускулна херния
- разтежение и скъсване на мускула
Контузията или натъртването на мускулите е честа травма в спорта. Причините за този вид травма са най-вече сблъсъка с противников играч, удар с предмет или при падане. Натъртването е характерно за почти всички видове спорт. Клиничната картина, която се наблюдава е: оток, болка, която е резултат от контузията на периферните нерви, вътрешен между тъканен кръвоизлив и ограничено движение.
Мускулната херния може да бъде причинена при рязко съкращение на мускула, удар с предмет при съкратен мускул. При нея рядко се достига до ограничаване на работоспособността. Има три вида мускулна херния - същинска, лъжлива и истинска. При същинската се разкъсва само фасцията на мускула, при лъжливата мускулна херния се разкъсва фасцията и самият мускул. Когато има истинска мускулна херния, през мястото на фасцията, която е разкъсана се подава мускулът и образува подутина под кожата. Хирургична намеса се налага, когато мускулната херния е голяма.
Разтежение или скъсване на мускул се получава при преминаване на предела на неговата еластичност и здравина. Повечето мускулни разтежения и травми се получават вследствие на две основни причини: или мускулът е бил разтегнат отвъд възможности си, или е бил принуден да свие срещу голямо съпротивление. При по-леките случаи се засягат само отделни мускулни влакна и мускулът продължава да функционира, макар и с увреда. В тежките случаи обаче пренапрегнатият мускул може да бъде частично или напълно разкъсан и да не може да функционира правилно.
Когато се касае за скъсан мускул, то скъсването най-често е частично и по-рядко пълно. Болката, която се получава при този вид травма е силна и рязка, при опипване в областта на травмата болката се засилва, може да се достигне и до ограничение в движенията. Разкъсването на мускул е характерно за четириглавия бедрен, мускулите по задната част на бедрото, бицепса и други, когато се извършват резки движения и при не добра загрявка преди тренировка. Първата помощ, която трябва да се окаже е както при всяко едно разтежение.
Симптоми на мускулно разтежение
При скъсни мусклуни влакна или мускул се наблюдават:
- Оток, зачервяване и кръвонасядане в областта на мускула
- Болка при покой и движение
- Болка, когато се използва конкретният мускул или движение в съответната става
- Слабост на мускула или невъзможност за движение на мускула
Диагностика на мускулните травми
За се направи диагностика лекарят сваля анамнеза и извършва физикален преглед. По време на този преглед е важно да се установи дали мускулът е частично или напълно разкъсан. Ако има пълно скъсване, лечението е по-бавно и е възможно е да се наложи операция.
За да улеснят диагностиката и лечението, лекарите често класифицират мускулните напрежения в три степени, в зависимост от тежестта на увреждането на мускулните влакна:
Степен I - Само единични мускулни влакна се разтягат или разкъсват. Въпреки че контузеният мускул е болезнен, той има нормална сила.
Степен II - Това е разтежение със средна тежест, налице е по-голям брой скъсани мускулни влакна и по-силна болка. Има също така леко подуване, забележима загуба на сила и понякога кръвонасядане.
Степен III - Има частично или пълно скъсване на мускула. При пълната руптура често се чува и усеща характерно изпукване, след което мускулът се разделя на две отделни парчета и се деформира. Тази деформация е свързана с образуването на характерни изпъкнали и вдлъбнати участъци в областта на мускула. Третостепенните разтежения сериозни травми, които причиняват пълна загуба на мускулна функция, както и значителна болка, подуване, и кръвонасядане.
Първа помощ, лечение и възстановяване
Първата помощ при травми на мускулите се изразява в извършването на 5 поредни манипулации. Първо е покоят, следван от поставянето на лед, натиск, повдигане на крайника и даване на болкоуспокояващи медикаменти.
- Под покой се има предвид ограничаване на движенията на мускула в зависимост от тежестта на увредата за 24-72 часа. Целта е да се избегнат допълнителни усложнения като разкъсване и хематом.
- Апликацията на лед или препарат като хлоретил свива кръвоносните съдове, обезболява ударения участък и намалява отока. Охлаждането се прилага още в първите минути след травмата, като лед може да се поставя и наколко пъти на ден за 10-15 мин.
- Натискът се извършва с цел предотвратяване образуването на оток и хематом. Натискът може да се приложи с масажиращи движения от ледено блокче върху травматизираната повърхност или с помощта на еластична превръзка.
- Повдигане на крайника на високо, обикновено въру възглавници. Прави се с цел да се стимулира лимфотока и да се намали отока.
- При болка могат да се дадат аналгетици и противовъзпалителни средства като парацетамол, ибупрофен и други нестероидни аналгетици.
В случаите, когато руптурата е лека, възстановяването е в период от 3 до 5 дни, а при по-тежките може да се наложи оперативно лечение и възстановителен период от 3-4 седмици.
Повече информция за това как да си помогнете при такъв тип травма може да прочетете в: Как да си помогнем сами при разтежение или навяхване в 7 стъпки
Усложнения при травми на мускулите
Ако бързата помощ е проведена неправилно могат да се получат редица усложнения като осифициращ миозит, флегмон и дълбок мускулен абсцес. Осифицирания миозит се среща рядко и може да бъде причинен от остеобласти и отлагане на калциеви соли. Това може да предизвика притискане на даден нерв, получава се болка и се влошава кръвообращението. Гнойният абсцес се причинява от инфектиран хематом, който при неправилното консервативно лечение, може да доведе до оперативна намеса.
Най-чести травми на мускулите в спорта:
Разтежение на прасеца при спортисти
Разтежение в областта на кръста при спортисти
Травма на четириглавия бедрен мускул в спорта
Разтежение на мускул стерноклейдомастоидеус
Травми на мускулите на задната част на бедрото
Преразтягане и разкъсване на бицепса
Разкъсване и увреди на ротаторния маншон
Травми на сухожилията
Скъсването на сухожилие се среща най-често, когато то е предварително увредено или засегнато от хронично възпалително заболяване. Това прави сухожилията много слаби и неспособни да понесат голямата мускулна сила. Максималното мускулно съкращение също би могло да доведе до увреждане на сухожилието. Често срещано е при сухожилията на m.biceps brachii (двуглав мишничен мускул) m.triceps brachii (триглав мишничен мускул), ахилесовото сухожилие, в областта на колянната капачка и на ръзгавачите на прътите.
Прекомерното увеличаване на мускулната маса, поради употребата на анаболни стероиди при културисти, нарушава баланса между силата на мускула и здравината на сухожилието и също може да доведе до увреждане.
Разтежението на сухожилие е характеризира със силната и рязка болка, също и с ограничаване на движението. Първата помощ е какато при разтежежение на мускул - повдигане на крайника на високо, лед, поставянето на компресивна превръзка и покой.
Скъсването на сухожилие може да бъде пълно или частично. И в двата случая е засегната функцията на дадения мускул, а болката е силно изразена. Лечението при този вид травма на сухожилието е както при мускулна увреда. При пълната руптура се прилага оперативна намеса. След 15-30 дни спортистът възстановява работоспособността си.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЦИТРОНЕЛА 10 мл
ВАРИТЕКС НЕОПРЕНОВА ОРТЕЗА ЗА ПРАСЕЦ 892
ШИФА ТОПЪЛ - СТУДЕН КОМПРЕС * 1
ВАРИТЕКС СТАБИЛИЗАТОР ЗА ЛАКЪТ СЪС СИЛИКОН 849
ВАРИТЕКС ФЛЕКСИ ОРТЕЗА ЗА КИТКА 309
ДАНДУМ охлаждащ гел 100 г
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортни травми и заболявания
- Травми на мускулите и сухожилията в спорта
- Премахване на синини с домашни средства
- Лечение при руптура на сухожилието (скъсано сухожилие)
- Народна медицина при травма на ахилесовото сухожилие
- Разтежение на коремните мускули в спорта
- Домашно лечение при възпаление на мускулите
- Студен компрес или пакет с лед
- Електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост
- Правете компрес на натъртеното място с кромид лук
- Лечение с COX-2 инхибитори
- Гипсова превръзка
Коментари към Травми на мускули и сухожилия
kriss
Как изглежда разкъсването на бицепса.............деформяцията имам предвид.Благодаря предварително!
Предлагаме Ви да прочетете повече информация в статията: Преразтягане и разкъсване на бицепса при спортисти
Как изглежда разкъсването на бицепса.............деформяцията имам предвид.Благодаря предварително!