Спортно ориентиране

Спортно ориентиране включва група спортове, при които се изискват навигационни умения за работа с карта и компас, за да се предвижат състезателите с висока скорост от точка А до точка Б, обикновено в непознат терен. Участниците разполагат с топографска карта на местността, която се изработва специално за състезанието и има отбелязани няколко контролни пункта по трасето.
Първоначално ориентирането се разработва за обучение на военните, но в последствие е развито като спорт.
Видове спортове, включени към ориентиране
Спортното ориентиране включва специфичен начин на пътуване с помощта на навигационни пособия. Тъй като методът на пътуване определя техниката и тактиката, всеки спорт има специфични правила за състезание и маршрут. Към ориентирането се включват следните спортове:
-
Ориентиране с кану
-
Автомобилно ориентиране
-
Пешеходно ориентирането
-
Геокешинг
-
Ориентиране с маунтинбайк
-
Радио ориентиране
-
Рогейн
-
Ски ориентиране
-
Спортен лабиринт (Микро ориентиране)
Състезания и формиране на резултатите
Основи
Състезанието по ориентиране е предназначено да тества навигационните умения, концентрацията и издръжливостта на участниците. Необходимо е да се притежава много добра физическа подготовка, за да се успее в най-елитните нива. За да се гарантира справедливостта, картите се предоставят на състезателите непосредствено преди старта им. Стартът не е масов, а има интервал от минимум 1 минута между всеки един участник.
Целта на всеки е да следва най-бързия маршрут до контролните пунктове. Най-бързият маршрут не винаги е най-краткия, заради спецификата на терена, на който се провежда състезанието.
Карта
Както споменахме малко по-рано, те са специално изработени са целите на състезанията. Картите са топографски и на тях се изобразяват много повече детайли от обикновените карти. Мащабът им е 1:15000 или 1:10000 с решетка от линии, подравнени към магнитния север. Символите по тези карти са стандартизирани от Световната Федерация по Ориентиране и могат да бъдат прочетени от всеки състезател, без значение от националността му.
Трасе
Маршрутите в различните състезания предлагат широка гама от технически и физически трудности, които да отговорят на способностите на участниците. Трасето обикновено е отбелязано с червено или лилаво на картата, като с триъгълник се отбелязва старта, двойния кръг е знак за финала, а единичните са контролните пунктове.
Трасета базирани на възможностите
В едно състезание може да има няколко трасета, които се отбелязват върху картите с различни цветове, като това се прави за да могат да участват повече състезатели, в различни възрастови групи и с различни възможности. По-кратките маршрути са предназначени за начинаещите и за юношите, а дългите и сложни трасета са за опитните ориентировачи.
Контроли
Контролните точки се отбелязват с кръг върху картата. Те са маркирани с емблемата на ориентирането, а именно с флаг в бяло и оранжево, разделени по диагонал.
Контролни карти и перфорирането им
Всеки състезател трябва да попълни своята контролна карта, която се получава на старта и се предава на финала. С нея се удостоверява, че състезателят е преминал през всички контроли и е спазил маршрута. Днес във все повече събития се използват електронни карти, които се маркират при преминаване през контролите, но въпреки това все още се използват и старите карти, които са хартиени и се перфорират.
Победителят обикновено се определя от най-бързото време, но има и състезания, при които се прави точкова оценка.
Основно оборудване при спортното ориентиране
-
Компас, обикновено завързан за китката на ръката
-
Прозрачна кутия за картата, за да не се замърси. Състезателите, които нямат такава кутия могат да получат от организаторите.
-
Борд за поставяне на картата върху кормилото, когато се участва в маунтинбайк ориентиране.
Световната Федерация по Ориентиране забранява използването на електронни помощни средства, като например GPS и други подобни на него. Всъщност GPS се използва в днешните състезания, но само за да се записва средната скорост на състезателите, техния маршрут и временна позиция, за нуждите на организаторите, за анализ и за проследяване на събитието от зрителите, но тук говорим само за приемник на сигнала, без екран за подпомагане на ориентирането.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СУИДИШ НУТРА МЕГА СПОРТ течна формула 500 мл
ПРОМОНАТУРАЛИКО МУЛТИ МЕН капсули * 90
БАТЕРИ НУТРИШЪН ГЛУТАМИН НЕОВКУСЕН прах 500 гр
ПРОМОАРЕС ЕКСТРИЙМ КИНЕЗИО ЛЕНТА ЧЕРНА 5 см / 5 м
СПОНСЕР ЕНЕРДЖИ ПАУЪР ПОРИДЖ 840 гр.
АСАМ КРОЙТЕРХОФ СПОРТ ЗАГРЯВАЩ ГЕЛ 150 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Видове спорт
- Комбиниран спорт
- Навяхване на глезена в спорта
- Индийски бял живовляк, Псилиум
- Навяхване и изкълчване на пръстите на ръката при спорт
- Карнитин (L-Carnitine): действие, полезни ефекти, приложение
- Плантарен фасциит в спорта
- Как да се справим с най-честите травми на коляното свързани със спорт
- Синдром на илиотибиалния тракт
- Първа помощ при спортни травми
- Изкълчване на акромиоклавикуларната става в спорта
- Какво представляват стероидите?
Коментари към Спортно ориентиране