Травма в областта на очите при спорт
Най-честата причина за травма в областта на очите при спорт е удар с тъп предмет. В спорта най-често това е топка, стик, ракета, а при бойните спортове юмрук или лакът. Не рядко се получават и травми от попадането на пръст в окото. Най-голям риск за травма в областта на очите при спорт има в спортове като, бокс, кик-бокс, бейзбол, баскетбол, борба, крикет, хокей, пейнтбол, където е препоръчително да се носят предпазни средства като очила и шлемове. Често травми в областта на очите се получават и в спортове като футбол, волейбол, тенис, бадминтон и други спортове включващи летящи спортни пособия.
Какво представлява травмата в областта на очите и какви са причините за нея?
В зависимост от силата на удара и това с какво е нанесен, могат да се причинят различни по тежест травми на самото око или на структурите около него. Най-често нараняванията на окото са свързани само със субконюктивни кръвоизливи или несериозни наранявания на роговицата, ириса, конюнктивата или клепачите. Околните тъкани обаче поради своята фина структура и еластичност, реагират със сериозен оток и кръвонасядане, а при нарушение на кожата и кръвоизлив. При по-силни удари могат да се получат фрактури на лицевите кости в областта около окото и дори тези на очното дъно. В тези случаи може да е налице и по-сериозно увреждане на самото око като хифема(кръвоизлив в предната очна камера), отлепяне на ретината или попадане на костен фрагмент в окото.
Механизъм на получаването на травми на окото е свързван с вида спорт, като травмата може да се е причинена от удар на съотборник, противников играч, летяща топка, шайба или друго спортно пособие. В контактните спортове като борба и бойни изкуства, често се случва пръст да попадне в окото на противник или да се нанесе удар с лакът или коляно в тази област. В игрите, в които има борба за топката като баскетбол, водна топка или ръгби, попадането на пръст в окото също е често срещано. Когато травмата на окото е причинена от удар с топка или спортно пособие, поради това че диаметъра му е по-голям от очната орбита, се получава най-вече травма на околните меки тъкани. Във военните игри като пейнтбол попадането на топче в окото може да причини много серозна травма, поради което носенето на предпазни очила е абсолютно задължително.
Клинична картина и диагностика при травма в областта на очите
В зависимост от тежестта на травмата и засегнатите тъкани, симптомите могат да варират по тежест.
В по-леките случай на удар в областта на окото са налице:
- Подуване в областта на окото;
- Зачервяване на окото;
- Болка в областта на окото;
- Субконюктивен кръвоизлив;
- Усещане за чуждо тяло в окото;
- Фотофобия;
- Зрителни смущения;
При по-сериозните травми допълнително може да присъстват и:
- Ограничение на очните движения (неспособност да погледне нагоре);
- Липса на сетивност в областта на окото;
- Виждане на двоен образ, замъгляване на погледа или липса на зрение;
- Разместване на очната ябълка;
Поради това, че травмите на окото са свързани с удар в областта на главата трябва да се следи за поява и на симптоми на мозъчно сътресение като:
- Замайване;
- Главоболие;
- Объркване;
- Гадене;
- Звън в ушите;
- Невъзможност за отговаряне на прости въпроси;
За да се направи точна диагностика на травмата в областта на очите, спортистът трябва да бъде прегледан от специалист офталмолог, който да прецени тежестта на травмата и насените увреди. За изключването на фрактури в областта на лицевия череп и допълнителни увреждания се прави образна диагностика.
Лечение на травма в областта на очите
Веднага след травмата трябва да се вземат мерки против отока и евентуалния кръвоизлив в областта около окото, до пристигане на специализирана помощ, ако е нужна такава.
- За отока може да се приложи студен компрес с лед, но той трябва да се приложи внимателно без допълнително да се пристиска увеличава налягането в областта на окото;
- Ако е нужно се правят промивки на окото с физиологичен разтвор, за премахване на попаднали чужди тела;
- За кървенето може да се използва внимателно попиване със стерилен тампон или марля;
Друг аспект на лечението е намаляването на психологическия шок от травмата. Целта на това е да се запази спортиста спокоен и да се регулира дишането. На спортиста трябва да се говори тихо, бавно и равномерно и се избягват коментари и изблици на съотборници за тежестта на травмата.
След преглед от специалист се преценя дали нараняванията са само повърхностни или има травми на окото и неговите структури. Ако има серозна травма на окото може да се наложи незабавна операция.
В случаите, когато има само повърхностно нараняване на роговицата и субконюктивен кръвоизлив лечението е консервативно и окото се възстановява само за кратък период от време. Субконюктивния кръвоизлив не пречи на зрението и не е опасен, поради което се оставя с времето да се резорбира сам.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТАПТИКОМ капки за очи, разтвор в еднодозова опаковка * 30
ТермолабилниТРИО ВИЖЪН капки за очи, суспезия 5 мл
СУХО ОКО - ДИАГНОСТИЧНИ МЕТОДИ И СЪВРЕМЕННИ ТЕНДЕНЦИИ НА ЛЕЧЕНИЕ
ОТЛЕПВАНЕ НА РЕТИНАТА - НЕЛИ СИВКОВА
ЧЕРВЕНО ОКО - ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ В ОБЩАТА ПРАКТИКА
ОФТАЛМОЛОГИЯ. ПАТОЛОГИЯ НА ЗРИТЕЛНИЯ АНАЛИЗАТОР
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортни травми и заболявания
- Травми на главата, гръбначния стълб и периферните нерви в спорта
- Лечение на ечемик с домашни средства
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- Д-р Христина Савова Балимезова
- Пиния
- Д-р Кирил Борисов Събчев
- Д-р Румяна Съйкова Цанова
- д-р Галина Христова Георгиева
- Терапия с интерферентен ток
Коментари към Травма в областта на очите при спорт