Разтежение на прасеца при спортисти
Много често поради травма или прекомерното натоварване в спорта, може да се стигне до състояние познато като разтежение на прасеца. То се среща най-често в спорове, при които се натоварват значително долните крайници като лека атлетика, футбол, тенис и др.
Какво представлява разтежението на прасеца и какви са причините за него?
Прасеца включва мускулите гастрокнемиус и солеус (m. gastrocnemius, m. soleus) намиращи се в задната част на подбедрицата. Гастрокнемиусът е по-големият и съставен от две глави, а солеуса е по-малък и се намира под него. В следствие на рязко движение, падане или голямо натоварване, могат да се разкъсат мускулни влакна на всеки от двата мускула на прасеца и това да причини болезнена травма позната като разтежение на прасеца. В зависимост от тежестта на увредата могат да се разкъсат малък брой мускулни влакна или в редки случаи да се разкъса целия мускул. В зависимост от броя на разкъсаните влакна могат се наблюдават няколко степени на увреда:
- 1-ва степен - Има разкъсване на до 10% от мускулните влакна
- 2-ра степен - Има разкъсване на между 10% и 90% от мускулните влакна
- 3-та степен - Има разкъсване над 90% от мускулните влакна
Какви са симптомите при разтежение на прасеца?
Симптомите са свързани със степента на травмата, като водещ симптом е болката в задната част на прасеца, а допълнително може да има оток, кръвоизлив и деформация.
1-ва степен - Налице е лека до умерена болка в задната част на подбедрицата при движение или спорт. Обикновено симптомите преминават за около 2 до 3 дни.
2-ра степен - Налице е силна болка в задната част на подбедрицата обостряща се при ходене. Може да е налице лек до умерен оток и кръвонасядане в областта на травмата. При натиск на ходилото на горе се усеща болка. Обикновено острите симптоми отминават за 2 до 5 дни.
3-та степен - Налице е цялостно разкъсване на мускула с остра прорязваща болка в прасеца. Спортистите с такава травма не могат да продължат да играят и дори да ходят. Обикновено има сериозен оток и кръвонасядане в областта на травмата. При пълно разкъсване на мускула е налице деформация на прасеца - има издуване с формата на топка събрана в горната част на подбедрицата.
Диагностика при разтежение на прасеца
За да се диагностицира разкъсването на мускулни влакна в областта на прасеца е нужно да се направи обстоен преглед. Той включва оглед, палпация, тестуване и разпит за начина на получаване на травмата. Огледа и палпацията имат за цел да установят външни белези на кръвонасядане или болезненост в зоната на прасеца. Функционалните тестове установяват слабост и болезненост при плантарна флексия в зависимост от степента на увредата. Важно е този тип травма да се разграничи от други причини за болка в прасеца като контузия и венозна тромбоза.
Лечение при разтежение на прасеца
При разтежението на прасеца, което е 1ва или 2ра степен лечението е консервативно. Когато е налице тежко или пълно разкъсване, най-често се препоръчва оперативно лечение, след което се преминава през същата схема на лечение и рехабилитация.
Мерки веднага след травмата:
- Почивка - Много е важно след травмата крайникът да не се натоварва с цел предотвратявана на допълнителни наранявания.
- Криотерапия - Прилага се най-често под формата на плик с лед увит във влажна кърпа за 10-15 мин. на всеки 2-3 часа. Има за цел намаляване на болката и отока.
- Компресивна превръзка - Може да се използва еластичен тейп (бинт) или неопренова еластична ортеза с цел предотвратяване на отока и кръвоизлива в травмирана област.
- Повдигане на крайника - Прави се с цел да се подпомогне венозния ток и да се намали отока.
- Обезболяващи лекарства - Могат да се използват обезболяващи лекарства от групата на нестероидните противовъзпалителни средства (НПВС) с цел намаляване на болката.
Мерки след отшумяване на острите симптоми (обикновено 3-7 дни след травмата):
- Физиотерапия - Включват се процедури с цел намаляване на отока, подобряване на кръвоснабдяването и ускоряване на възстановителните процеси като - ултразвук (УЗ), интерферентен ток (ИФТ), лазертерапия, топлолечение и др.
- Масаж - Използва се в комбинация с другите рехабилитационни средства и има за цел да нормализира мускулния тонус и да ускори възстановяването.
- Кинезитерапия - В началото се започва с лек стречинг за прасците, за поддържане на обема на движение в глезените, като се избягват се упражнения причиняващи болка. Впоследствие с намаляване на болката се включват повече и по-разнообразни упражнения за поддържане на мускулната сила и обема на движение. На по-късен етап могат да се включат упражнения срещу съпротивление и повдигане на пръсти, с цел пълно възстановяване на мускулната сила.
Повече за рехабилитационните упражнения може да прочетете в статията: Упражнения след разтежение на прасеца
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАК ДЕЙВИД ТЕРМО РЪКАВ ЗА ПРАСЕЦ 441
ВАРИТЕКС ЕЛАСТИЧНА ОРТЕЗА ЗА ПРАСЕЦ SOFTSPORT 723
ВАРИТЕКС НЕОПРЕНОВА ОРТЕЗА ЗА ПРАСЕЦ 832
КОМПРЕСИРАЩИ ПРОТЕКТОРИ ЗА ПРАСЕЦ 8836
АРЕСПРО БОТУШИ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ РАЗМЕР S/M/L
Безплатна доставка за България!ВАРИТЕКС НЕОПРЕНОВА ОРТЕЗА ЗА ПРАСЕЦ 892
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортни травми и заболявания
- Травми на мускулите и сухожилията в спорта
- Разтежение на коремните мускули в спорта
- Студен компрес или пакет с лед
- Пиния
- д-р Спас Тянков Пасев
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- Съвети за поставяне на кинезио лента
- Лечение с COX-2 инхибитори
- Най-добрите 5 упражнения за по-тънки и елегантни прасци
- д-р Любомир Божков Георгиев
- Терапия с интерферентен ток
Коментари към Разтежение на прасеца при спортисти