Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Спорт Спортен дух Децата и спорта Тренировките при децата – продължителност, интензивност и мотивация

Тренировките при децата – продължителност, интензивност и мотивация

от 08 фев 2016г., обновено на 08 юни 2016г.
Тренировките при децата – продължителност, интензивност и мотивация - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

С всички тези видео игри, телевизия, компютри и останалите нови технологии, не е изненадващо, че все повече деца са с наднормено тегло и са тотално обездвижени. Една от нашите най-важни задачи е, да приучим младите към здравословен и активен начин на живот. Но кои видове тренировки са подходящи за най-малките? По-колко трябва да тренират? Как да ги мотивираме да тренират? На тези въпроси ще потърсим отговорите в днешната тема.

Какви тренировки трябва да правят децата?


Най-добрият вариант за най-малките деца е те да бъдат насочвани да се занимават с различни видове спортни дейности, които ще помогнат за изграждане на тяхната издръжливост, сила, стабилност, баланс, ловкост, повратливост, бързина и така да се даде една добра основа за по-нататъшното им развитие.

Тренировките трябва да се състоят от по-леки упражнения като лицеви опори, набирания на лост с помощ от ваша страна, различни движения с използване на ластици и на гимнастическа топка (фитбол).

Добре е да се знае, че повечето от упражненията за деца трябва да са само с тяхната собствена тежест на тялото, тъй като така им се спестяват екстремното количество стрес върху организма, който може да се получи при тренировки с тежести. Така може да се работи до естественото им изморяване, а не да се спира вследствие на мускулно пренапрежение.

Интензивността на тренировките трябва да бъде съобразен с възрастта на детето. При 6-годишните, натоварването не трябва бъде много високо, защото това ще доведе до прекомерен стрес за телата им, но по-натоварващите серии са препоръчителни за 10-12-годишните.

Каква трябва да бъде продължителността и интензивността на тренировките при децата?

Количеството на тренировките при децата зависи от възрастовата група. Спортните педагози разделят децата на няколко групи и те са следните: 6-7 години, от 8 до 10 години и от 11 до 14 години. Понякога децата обичат спорта и искат да го практикуват възможно най-често, но работата на родителите и на треньорите е да ограничат това до нормалното за дадената възраст, за да не се стигне до преуморяването им.

Децата на 6-7 години

Както споменахме вече, децата в тази възраст не могат да понасят сериозни натоварвания. Не ги карайте да правят по 2 обиколки на състезателната писта! Трябва да се внимава и с интензивността, тъй като в края на тренировките е добре те да бъдат изморени, но не прекалено. Ако оценяваме натоварването по десетобалната система, то за тази възраст ви препоръчвам то да бъде от 5 до 7. Що се отнася до продължителността на тренировките, те трябва да бъдат по-кратки, тъй като като цяло вниманието на 6-годишните деца не може да бъде задържано за дълго време. Именно по тази причина, препоръчителното времетраене е в порядъка на 10-15 минути. Ако интересът на детето е голям и то има повече сила, тогава времето може да се увеличи до 20 минути. Също така трябва да се наблюдава времето за възстановяване и ако то е по-кратко, тогава можете да си позволите да правите такива 20-минутни тренировки, в противен случай, работата трябва да бъде по-кратка.

Децата на 8-10 години

Тренировките вече могат да бъдат малко по-продължителни и по-интензивни, тъй като телата на децата в тази възраст вече са по-укрепнали. Затова е нормално, при работата да се цели по-добро изтощаване. Оценено отново по десетобалната система, 6-7,5 е добър вариант за възрастта между 8 и 10 години. Тренировките могат да варират от 10 до 30 минути, в зависимост от самите деца.

Ако дадено дете е по-слабо и с не толкова развита мускулатура, тогава тренировките трябва да се ограничават до 10-15 минути. В случай, че детето е по-напреднало в спортно отношение, тогава можете да заложите на 25 минути работа. Всичко зависи от детето, така че не го натоварвайте повече, отколкото тялото му може да поеме.

Децата между 11 и 14 години

Тренировките сега могат да бъдат доста интензивни и значително по-дълги, тъй като пубертета вече започва и бушуващите хормони помагат значително за по-бързото възстановяване. Не забравяйте, че и тук зависи до колко тренирано е детето!

Ако то е с наднормено тегло или никога преди това не е тренирало, трябва да започнете по-бавно и плавно да увеличавате натоварването му. Дайте малко време на детето да свикне с тренировките и тогава започнете да повишавате интензивността, която да достигне до 7-9,5 по десетобалната система. Времето за работа е между 20 и 35 минути при 11-годишните, а 14-годишните вече могат да се натоварват и по 40 минути.

Как да мотивираме децата за тренировка?

Как да мотивираме децата и юношите да бъдат активни? Защо има такъв драматичен спад в интереса към спорта по време на юношеството? Как можем да спрем този спад? Това са много важни въпроси, на които ще потърсим отговорите в следващите редове.

За да бъдат децата активни, те трябва да имат подкрепата на своите родители, учители и треньори. Последните проучвания на спортната психология показват, че ролята на моралната подкрепа от възрастните е решаваща. Самата мотивация е поведенчески избор, усилие, постоянство и тя може да се даде от родителите, от учителите и от по-големите братя, сестри или приятели. Как може да се подобри мотивацията на децата?

Осигуряване на оптимални предизвикателства

Оптималното предизвикателство е това, което съответства на способностите на децата. Чрез тях, те успешно овладяват уменията за тяхната възрастова група, но за целта е необходимо да положат известни усилия и постоянство.

Създаване на мотивационен климат

Треньорите и учителите влияят върху вярванията на децата, техните реакции и поведение, чрез оформяне на учебната среда и мотивационния климат. Мотивационният климат се фокусира върху това какво децата смятат за ценно и искат да постигнат чрез спорта, а също така и как реагират на собствените си грешки и загуби в състезанията.

Превръщане на физическите натоварвания в забава

Отново и отново, забавлението се явява силен предиктор на мотивацията. Когато човек се радва на нещата, които прави, той иска те да се случват по-често. Проучванията при децата и юношите показват, че когато се работи интензивно, има поставено конкурентно начало и се цели отбелязването на точки или голове, забавлението е гарантирано.

Помощта за децата ви е помощ за вас

Усвояване на умения, постигане на лични цели, изграждане на режим и уважение към треньорите, всичко това се постига благодарение на спорта. Трениращите деца се научават как да се справят с конкуренцията, което пък ги изгражда като борбени личности и в ежедневието. Така, след като родителите са ги насочили към активен начин на живот, те са им дали тласък да се справят с проблемите, което улеснява и самите родители. Те ще имат по-малко грижи с подрастващите и ще са сигурни, че са ги предпазили от пороците на нашето съвремие, тъй като спортуващите личности много по-рядко прибягват до алкохол, наркотици и т.н.

Още по темата:
  • Най-добрите упражнения за рамене за жени, с които се подобрява позата на тялото Най-добрите упражнения за рамене за жени, с които се подобрява позата на тялото
  • 5 вида планк, с които да стегнете корема и бързо да влезете във форма 5 вида планк, с които да стегнете корема и бързо да влезете във форма
  • Пълна програма за тренировка само с дъмбели за начинаещи Пълна програма за тренировка само с дъмбели за начинаещи
  • 7 упражнения за начинаещи, с които да тренирате в домашни условия 7 упражнения за начинаещи, с които да тренирате в домашни условия
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БИОТЕЧ КРЕАТИН PH - X капсули * 90
18.00лв.

БИОТЕЧ КРЕАТИН PH - X капсули * 90

АМИКС МИЦЕЛАРЕН HD КАЗЕИН 700 гр.
66.00лв.

АМИКС МИЦЕЛАРЕН HD КАЗЕИН 700 гр.

РСН ШЕЙКЪР СМАРТ БЯЛ / ЧЕРЕН 500 мл
11.95лв.

РСН ШЕЙКЪР СМАРТ БЯЛ / ЧЕРЕН 500 мл

АРМАГЕДОН СПОРТС ЛАСТИК ЗА УПРАЖНЕНИЯ С ЛЕКО СЪПРОТИВЛЕНИЕ 5 кг
15.00лв.

АРМАГЕДОН СПОРТС ЛАСТИК ЗА УПРАЖНЕНИЯ С ЛЕКО СЪПРОТИВЛЕНИЕ 5 кг

КАСАДА ВИБРИРАЩА ПЛАТФОРМА - СПОРТЕН ТРЕНАЖОР POWER BOARD 3.0
1790.00лв.

КАСАДА ВИБРИРАЩА ПЛАТФОРМА - СПОРТЕН ТРЕНАЖОР POWER BOARD 3.0

Безплатна доставка за България!
ПЮР НУТРИШЪН 100% СУРОВАТЪЧЕН БЛЕНД 454 гр.
30.00лв.

ПЮР НУТРИШЪН 100% СУРОВАТЪЧЕН БЛЕНД 454 гр.

Коментари към Тренировките при децата – продължителност, интензивност и мотивация

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Тренировките при децата – продължителност, интензивност и мотивация
    www.framar.bg 
    на 20 January 2021 в 00:22
    Коментирайте "Тренировките при децата – продължителност, интензивност и мотивация"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Спортен дух
  • Децата и спорта
  • Прощъпулник - традиции и обичаи
  • Домашни средства срещу цистит при деца
  • Най-добрите упражнения за рамене за жени, с които се подобрява позата на тялото
  • Лечение на възпалено гърло при деца
  • 5 вида планк, с които да стегнете корема и бързо да влезете във форма
  • Пълна програма за тренировка само с дъмбели за начинаещи
  • 7 упражнения за начинаещи, с които да тренирате в домашни условия
  • Упражнения за бебета и деца от 0 до 2 години
  • Най-добрите 5 упражнения за по-тънки и елегантни прасци
  • Упражнения с ластична лента за дупе и бедра със страхотни резултати

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сироп от мента може ли да се ползва за успокояване на стомаха на дете?

преди 229 дни, 5 часа и 20 мин.

Тиквени семки срещу глисти подходящи ли са за дете?

преди 357 дни, 12 часа и 16 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Белези по задните части и бедрата

преди 2 дни, 15 часа и 53 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 9 дни, 2 часа и 9 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 9 дни, 2 часа и 59 мин.

Занимания по време на криза :)

преди 13 дни, 6 часа и 49 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Седем храни, които в никакъв случай не бива да консумирате след спортна тренировка

Седем храни, които в никакъв случай не бива да консумирате след спортна тренировка

от 19 яну 2021г. Прочети повече
Двуезичието при децата - предимства и предизвикателства

Двуезичието при децата - предимства и предизвикателства

от 13 яну 2021г. Прочети повече
Мобилните телефони вредят на детското здраве и съня

Мобилните телефони вредят на детското здраве и съня

от 11 яну 2021г. Прочети повече
Родители и експерти с отворено писмо до управляващите в подкрепа на децата

Родители и експерти с отворено писмо до управляващите в подкрепа на децата

от 18 дек 2020г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах