Фрактури на предмишницата в спорта
Едни от най-честите счупвания в спорта са фрактурите на костите на предмишницата.
Предмишницата се състои от две кости: радиус - по-голямата от двете кости, която минава от страната на палеца и лакътната кост - по-малката от двете кости, минава от страната на малкия пръст.
Счупвания на предмишницата според мястото им
Фрактурите на предмишницата в зависимост от мястото си могат да бъдат: по-близо до китката (в дисталния и край), в средата на предмишницата или по-близо до лакътя, в горния й (проксимален) край. В тази статия се разглеждат основно фрактурите, които се намират в средната част на лъчевата(радиуса) и лакътната(улна) кости. В повечето случаи при фрактури на предмишницата при възрастни и двете кости са счупени.
Видове счупвания
Костите на предмишницата могат да се счупят по няколко начина. Костта може да има само пукнатина (фисура), да се супи на две или много парчета (множествена фрактура). Счупените фрагменти кост могат да бъдат разместени или неразместени.
В някои случаи костите могат да се счупят по такъв начин, че костни фрагменти да излязат през кожата. Това се нарича открита фрактура и изисква незабавна медицинска помощ поради риск от инфекция.
При голяма сила на удара обикновено възрастните чупят и двете кости в средната им част. Когато е счупена само едната кост, най-често това е лакътната, а това се получава при директен удар от външната страна на ръката, когато тя е повдиганата с цел самозащита.
Причини
Най-честите причини за тази фрактура са:
- падане върху протегната ръка
- падане директно на предмишницата
- директен удар на предмишницата
- усукване на ръката извън нормалните граници на движение.
Има рискови фактори, които увеличават възможността за счупване в тази област:
- намалена мускулна маса
- лошо хранене
- някои вродени костни условия
- участие в контактни спортове
Симптоми
Основните симптоми, които могат да се наблюдават при счупване на костите на предмишницата са:
- болка,
- оток,
- посиняване,
- деформация на ръката,
- намален обем на движение,
- костни крепитации.
Болният държи пръстите си леко свити, за да намали напрежението на сухожилията и често си помага с другата ръка. Активните движения на китката и пръстите са болезнени и невъзможни. Сетивните влакна на лъчевия и лакътния нерв могат да бъдат засегнати от счупените костни фрагменти, което да добави и неврологични симптоми като липса на чувствителност, парне, изтръпване.
Диагностика на счупванията на предмишницата
Най-често използваният метод за диагностика е рентгенографията. Той се използва, за да се търси фрактура или фисура (пукване) на костите в областта на предмишницата. Рентгенографията може да покаже дали костта е счупена, колко са фрагментите и дали са разместени. Въз основа на тази информация се преценя дали фрактурата да се лекува консервативно или оперативно. Компютърната томография се използва за допълнителна проверка на състоянието на структурите на ръката като хрущяли и сухожилия.
Лечение на счупванията на предмишничните кости
Лечението при фрактури следва едно основно правило: костните фрагменти трябва да бъдат върнати на мястото си и да бъдат предпазени от разместване, докато не зараснат. Тъй като лъчевата и лакътната кост разчитат една на друга за движенията на предмишницата, е важно те да бъдат правилно фиксирани. Ако костите не са точно подравнени по време на заздравяването, това може да доведе до бъдещи проблеми с движението на китката и лакътя.
Консервативно лечение
След безкръвната репозиция, наместване на костните фрагменти, се прави гипсова имобилизация. То обхваща областта от китката до горния край на мишницата (ако счупването е в средата на предмишничните кости) или до лакътя (ако е в предната част - фрактура Колес и фрактура Смит).Често използвани са и ортопедичните шини и ортези.
Оперативно лечение
Повечето случаи на фрактури на предмишницата при възрастни се лекуват оперативно, за да се гарантира, че костите са правилно фиксирани и стабилни. То се състои от кръвна репозиция и фиксация на костните фрагменти с различни видове остеосинтези. То може да се наложи и ако консервативното лечение е неуспешно.
Рехабилитация
Рехабилитацията е важна част от възстановителния процес на фрактурите на предмишницата. В отделните периоди на възстановяване се прилагат различни средства от кинезитерапията, масажа и физиотерапията.
- По време на имобилизационния период е добре да се прилагат упражнения за ставите, които са извън гипса или ортезата, също така масаж в сегментарната зона на горния крайник. Калусообразуването може да бъде подпомогнато с почукване по гипса.
- В ранния след имобилизационен период се прилагат пасивни упражнения, упражнения с уреди и на уреди. Ако има оток се прави отточен масаж, използват се също различни физиопроцедури.
- В късния след имобилизационен период се използват много и различни средства, насочени към засилването на мускулатурата и по-бързото укрепване на засегнатия участък. Тук вече влизат хидротерапията, стречинг упражненията, упражнения за захвата и издръжливост.
Не бива да се натоварва прекалено ръката, затова е добре упражненията и процедурите да бъдат изпълнявани от кинезитерапевт или физиотерапевт, които може правилно да ги дозира, за да не се получат усложнения.
Можете да се върнете към активния спорт тогава, когато ръката е напълно излекувана и възстановена.
Профилактика
За да се предотвратят фрактурите на предмишницата, трябва да се приемат повече храни богати на калций и витамин D, да се тренира за изграждане на силни мускули и здрави кости. Нужната екипировка и оборудване по време на спорт е задължителна.
Специфични счупвания на костите на предмишницата
Много често счупваният на костите на предмишницата не са средната и част, а в областта на лакътя и китката. Най-честата фрактура в областта на лакътя е тази на олекранона, а в областта на китката са така наречените фрактура на Колес и Смит.
Счупването на олекранона (Fracturi Olecrani)
Тя е една от най-честите фрактури в проксималния край на лакътната кост при спортисти.
Механизъм на счупване: Най-честата причина е директен удар или падане при сгънат лакът.
Диагностика: Стандартна рентгенография
Симптоми при счупване на олекранона: Счупването на олекранона е вътреставно. Симптомите, които се появяват са оток, хемартроза, деформация, невъзможна е екстензията на предмишницата.
Лечение: При неразместени фрактури се прилага имобилизация в екстензирано положение на предмишницата за 3 седмици. При разместените фрактури се използва остеосинтеза с винт.
Екстензионен тип счупване на радиуса в типично място (Fracture Colles)
Една от най-честите фрактури на опорно-двигателния апарат като цяло и също така много често срещана в спорта.
Механизъм на получаване: По-често фрактурата на Колес се причинява по индиректен механизъм, при падане на дланната повърхност на ръката, с екстензиран лакът.
Симптоми: болка, деформация, оток, възможни са увреди на радиалния нерв.
Диагностика при фрактура Колес: Както обикновено за диагностиката е необходима рентгенография и компютърна томография.
Лечение: Прави се репозиция и се поставя шина от метакарпофалангеалните стави до лакътя за около 30 дни.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОРТОТЕХ ЕПИБРЕЙС КОМФОРТ 31203
ОРТОТЕХ ОРТЕЗА КИТКА И ПРЕДМИШНИЦА ЕКСТРА M ДЯСНА 31603
ОРТОТЕХ ОРТЕЗА ПАЛЕЦ И ПРЕДМИШНИЦА ФИКС S 31604
ОРТОТЕХ ОРТЕЗА ПАЛЕЦ И ПРЕДМИШНИЦА ФИКС M 31604
ОРТОТЕХ ОРТЕЗА ПАЛЕЦ И ПРЕДМИШНИЦА ФИКС L 31604
ВАРИТЕКС НЕОПРЕНОВА ТУНИКА ЗА РЪКА 312
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Спортни травми и заболявания
- Травми на костите в спорта
- Естествени средства ускоряващи зарастването на счупена кост
- Упражнения за раздвижване след счупване на лъчевата кост на типично място - в близост до китката
- Студен компрес или пакет с лед
- Пиния
- д-р Спас Тянков Пасев
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- Упражнения за възстановяване след счупване на пръст на ръката
- Съвети за поставяне на кинезио лента
- Лечение с COX-2 инхибитори
- Разтежение на прасеца при спортисти
Коментари към Фрактури на предмишницата в спорта
Цветомира Цачева
Не става ли въпрос за ръка, защо се говори за метаТАРЗОфалангиални стави?
Здравейте! Благодарим Ви за сигнала и бдителността! Статията ще бъде редактирана и актуализирана.
Не става ли въпрос за ръка, защо се говори за метаТАРЗОфалангиални стави?