Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Спорт Спортна медицина Спортно здраве Физическата активност и човешкият организъм Влияние на физическата активност върху сърдечно-съдовата система

Влияние на физическата активност върху сърдечно-съдовата система

от 20 фев 2013г., обновено на 15 май 2020г.
Автор: Пламен Сашков Георгиев
Влияние на физическата активност върху сърдечно-съдовата система - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Една от системите, който се повлияват в най-значителна степен от физическата активност, е сърдечно-съдовата. Това е така, защото когато ние извършваме някакъв вид физическа дейност или спорт, нашите мускули се нуждаят от по-голямо количество кислород и хранителни вещества. За да ги достави сърцето учестява своя ритъм и започва да изпомпва повече кръв, до всички клетки в тялото. Така в резултат на физическата активност се подобрява най-общо сърдечната дейност, метаболизма и цялостното кръвообращение, като се включва и кръвта от кръвните депа. Ефектите, които настъпват в сърдечно-съдовата система, под въздействието на физическата активност, зависят от интензитета, продължителността и редовността на натоварването. Те могат да се разделят на настъпващи непосредствено при физическото натоварване и такива, които се появяват при системна физическа активност.

Моментни ефекти от физическата активност върху сърдечно-съдовата система

Когато ние извършваме някакъв вид физическа активност, нашето сърце отговаря с повишаване на пулсовата честота. Колкото натоварването е по-високо, толкова и пулсовата ни честота се повишава. За да работи сърцето в безопасни и оптимални за сърдечното здраве граници, специалистите препоръчват физическа активност с умерена до висока интензивност или 50-85% от максималния ни пулс. Приблизителната стойност на максималния ни пулс можем да определим като от числото 220 извадим нашите години. При хора със сърдечни проблеми или начинаещи, лекарите могат да препоръчат стойности от 40-65% от максималния им пулс.

Увеличаване на пулса - При физическа активност сърдечният пулс първоначално се увеличава до високи стойности, а впоследствие се стабилизира. Стойностите на пулса са пряко свързани с интензивността на натоварването и нашата тренираност.

Увеличаване на ударния обем - Това е количеството кръв, което се изпомпва от лявата камера за един удар на сърцето. При не спортисти ударният обем в покой е около 70 мл., а при физическа активност той може да достигне до 110-130 мл.

Увеличаване на минутния обем - Това е количеството кръв, което сърцето изпомпва за 1 мин. То може да се увеличи от 5 л/мин. при покой до 20-40 л/мин. при физически упражнения.

Увеличаване на кръвното налягане - При физическо натоварване се увеличават и стойностите на кръвното налягане. В началото тези стойности, както и пулсът, нарастват, а впоследствие се стабилизират. В по-голяма степен се променя систолното, а диастолното остава почти непроменено

Подобряване на кръвообращението - При физическа активност кръвта от кръвните депа се насочва към работещите мускули и се подобрява цялостното кръвообращение в тялото.

Трайни ефекти при системна физическата активност?

Един от основните механизми, по който физическата активност влияе върху сърдечно-съдовата система при редовно натоварване, е свързан с адаптацията й към натоварване. Нашето тяло е сложна система, която се стреми към максимална ефективност и икономичност при работа. Затова при системни натоварвания, сърдечно-съдовата система започва да работи по-добре, по-икономично, а физическите възможности на човек се увеличават. При един не трениран организъм, дори и малко натоварване, е свързано с рязко увеличение на пулсовата честота и бърза умора. Обратно, при един трениран човек, тялото се адаптира много по-добре към физическата активност и може да работи по-продължително, без да усеща умора.

Хипертрофия на сърцето - Лявата камера се адаптира в най-голяма степен. Нараства обемът на лявата камера, а по-нови изследвания показват, че се увеличава и нейната дебелина.

Намаляване на сърдечната честота - При хората, практикуващи спорт или такива с висока физическа активност, се наблюдава спадане на сърдечната честота (спортна брадикардия). Тя е знак за по-икономична работа на сърцето и при елитни спортисти може да достигне до 28-40 удара в минута.

Намаляване на кръвното налягане - Изследванията показват, че системната, умерена до висока физическа активност може да намали с до 10 mmHg кръвното налягане в покой при хипертоници.

Увеличаване на ударния обем - При нетрениращи хора ударния обем кръв е 50-70 мл. в покой, а при спортуващи той се увеличава на 70-90 мл.

Увеличаване на минутния обем - В следствие от тренировките минутния обем може да се увеличи от 14-20 л/мин. до 25-35 л/мин по време на тренировка. Повишеният минутен обем при спортуващите е в следствие на увеличения ударен обем на сърцето.

Подобряване на кръвообращението - Като резултат от увеличения минутен обем на сърцето и нарастване на капилярната мрежа, се подобрява цялостното кръвообращение на тялото.

Физическата активност и превенцията на заболяванията на сърдечно-съдовата система

Липсата на физическа активност се признава като един от основните рискови фактори за развитието на сърдечно-съдовите заболявания. Изследванията показват, че хората, които поддържат активен начин на живот имат 45% по-нисък риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания, отколкото тези с ниска двигателна активност. Също така ниската двигателна активност е предпоставка за повишаване с до 35% на риска от развитие на високо кръвно налягане.За да се противодейства на вредностите от заседналия начин на живот, много важна роля играят редовните аеробни упражнения и физическа активност. При хората с активен начин на живот, в следствие на повишаването на физическа активност, се увеличава функционалният капацитет на сърцето, понижава се кръвното налягане с 10 mmHg и се наблюдава намаляване на потребностите на кислород от миокарда. Това говори за приспособяване на сърцето към физическото натоварване и неговата високоефективна работа.

Най-добър ефект за превенция на сърдечно-съдовите заболявания имат активностите с лека до умерена интензивност (40% до 60% от максималния пулс). Те могат да включват различни по-вид дейности или упражнения, натоварващи големите мускулни групи, за продължителен период от време. Такива са дейностите от ежедневието като домакинска работа, градинарство, изкачване на стълби, ходене, игра с децата, танци и др. Препоръчва се такъв тип активност поне от 30 до 60 минути на ден, 5-6 пъти седмично. Тя може да включва и кратки периоди от по-висока интензивност (от 60% до 75% от максималния пулс), за приблизително 5 - 10 минути, като общо за деня тази активност трябва да е поне 30 мин. Също така могат да се включат и упражнения с предимно силов характер за ръцете, раменете, гърдите, бедрата, с по 10-15 повторения, в минимум два дни от седмицата.

Кои спортове влияят най-добре на работата на сърцето?

Проучванията показват, че хората практикуващи редовно спорт или физически упражнения, са с 34% по-нисък риск от смърт от тези, които никога или рядко се занимават със спортни дейности. Това обаче се отнася най-вече за дисциплините, свързани с аеробно натоварване и бягане.

Това се установява в изследване от 2015, което дава значителни доказателства, че както бягането, така и футболът подобряват работата на сърцето, аеробния капацитет, метаболизма, баланса и контрол на теглото. Това на свой ред води до по-ниска смъртност от сърдечни заболявания в определени спортове.

Доказателствата за ползите за сърдечно-съдовото здраве се дават за шест общи спортни дисциплини - аеробика, колоездене, футбол, ракетни спортове, бягане и плуване. Всички тези спортове са свързани предимно с аеробни натоварвания, които помагат за подобряване на работата на сърцето.

Още по темата:
  • Негативни ефекти на допинга върху сърдечно-съдовата система Негативни ефекти на допинга върху сърдечно-съдовата система
  • Волейбол Волейбол
  • Кремове, гелове и унгвенти използвани в спорта Кремове, гелове и унгвенти използвани в спорта
  • Навяхване и изкълчване на пръстите на ръката при спорт Навяхване и изкълчване на пръстите на ръката при спорт
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КАЛИВИТА КОЕНЗИМ Q10 СУПЕР МЕГА капсули * 30
119.60лв.

КАЛИВИТА КОЕНЗИМ Q10 СУПЕР МЕГА капсули * 30

Безплатна доставка за България!
L - КАРНИТИН 1500 мг 450 мл  HOLLAND & BARRETT
52.60лв.

L - КАРНИТИН 1500 мг 450 мл HOLLAND & BARRETT

МАКСУИН АРГИНИН МАКС 1200 капсули * 90
19.95лв.

МАКСУИН АРГИНИН МАКС 1200 капсули * 90

БИОТЕЧ ТРИБУСТЕР таблетки * 120
48.00лв.

БИОТЕЧ ТРИБУСТЕР таблетки * 120

НАУ ФУДС АДАМ МЕЙЛ МУЛТИ дражета * 90
65.00лв. 52.00лв.

НАУ ФУДС АДАМ МЕЙЛ МУЛТИ дражета * 90

ПРОМО
БАТЕРИ НУТРИШЪН КАРНИТИН капсули 1000 мг. * 180
66.00лв.

БАТЕРИ НУТРИШЪН КАРНИТИН капсули 1000 мг. * 180

Коментари към Влияние на физическата активност върху сърдечно-съдовата система

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Влияние на физическата активност върху сърдечно-съдовата система
    www.framar.bg 
    на 20 January 2021 в 00:00
    Коментирайте "Влияние на физическата активност върху сърдечно-съдовата система"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Спортна медицина
  • Спортно здраве
  • Влияние на физическата активност върху човешкия организъм
  • Райска ябълка
  • Волейбол
  • ACE инхибитори
  • Андрографис
  • Лечебно действие на магнезия
  • д-р Владимир Желев
  • Бета-блокери
  • Витамин Б12 добавка
  • Кремове, гелове и унгвенти използвани в спорта
  • д-р Анна Александрова Симеонова

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Спорт за човек с херния – възможно ли е?

преди 326 дни, 9 часа и 18 мин.

Магнезий след приема на диуретици при сърдечно болни

преди 411 дни, 3 часа и 35 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Белези по задните части и бедрата

преди 2 дни, 15 часа и 31 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 9 дни, 1 час и 47 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 9 дни, 2 часа и 37 мин.

Занимания по време на криза :)

преди 13 дни, 6 часа и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Индийски бял живовляк, Псилиум

Индийски бял живовляк, Псилиум

от 15 яну 2021г. Прочети повече
СЗО: Движете се, за да сте здрави

СЗО: Движете се, за да сте здрави

от 26 ное 2020г. Прочети повече
12-минутна интензивна тренировка регулира биомаркери в кръвта

12-минутна интензивна тренировка регулира биомаркери в кръвта

от 26 ное 2020г. Прочети повече
Съвети за хранене при маратонци и ултрамаратонци

Съвети за хранене при маратонци и ултрамаратонци

от 04 ное 2020г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах