Екстракорпорална ударно-вълнова терапия – технологичният метод за лечение на замръзнало рамо

Макар и по-рядко срещано при спортистите, замръзналото рамо (адхезивен капсулит) е доста неприятен и труден за решаване проблем. Лечението му обикновено е дълго, което е доста „разрушително“ за всеки атлет. Доказателствата в полза на конвенционалните лечения като традиционната физиотерапия и мануалната терапия не са толкова категорични. Лекарите предпочитат стероидните противовъзпалителни инжекции и някои версии на стречинга, но дори и при тези начини за лечение далеч не дават толкова добри резултати, колкото може да се очаква.
Технологичен подход към лечението на замръзнало рамо
Бързото връщане към пълната функционалност на раменете е приоритет на всички спортисти. Това важи особено за професионалния спорт, където загубата на физическата форма и способността да се усъвършенстват уменията могат да повлияят силно на бъдещето на спортиста. Следователно, когато се появи диагнозата „замръзнало рамо“, лекарите може да предложат и малко по-неконвенционални подходи, за да ускорят възстановяването.
През последните години, използването на екстракорпорална терапия с ударни вълни става все по-популярен алтернативен начин за лечение на адхезивен капсулит. Този метод е неинвазивен, бързо се прилага и не зависи от спазване на някакви последващи режими от страна на пациента. Ключов е въпрос, разбира се, е дали резултатите са видимо по-добри от конвенционалните методи за лечение на замръзнало рамо.
Екстракорпорална ударно-вълнова терапия
Екстракорпоралната ударно-вълнова терапия с ударна вълна е неинвазивно лечение, което използва механичната сила на мощна акустична ударна вълна в увредените тъкани, за да намали болката и да ускори зарастването на засегнатата област.
Ударната вълна може да бъде радиална (засягаща по-голям обем тъкан, по-близко до повърхността) или фокусирана (засягаща по-малък обем тъкан, но проникваща по-дълбоко).
|
При радиалната екстракорпорална терапия (горното изображение), ударната вълна е с ниска амплитуда, но с голяма продължителност. Тя по-лесно се разсейва с увеличаване на дълбочината на тъканите. Фокусираната вълна (долното изображение) е с много по-голяма амплитуда, с много кратка продължителност. Тя става по-концентрирана и прониква доста по-дълбоко в тъканите. |
Хипотезите за ефектите от тези вълни са следните:
-
Екстракорпоралната ударно-вълнова терапия (ЕУВТ) нарушава фиброзната тъкан, позволявайки последващото насърчаване на реваскуларизацията и заздравяването.
-
Прякото и непрякото въздействие на ударните вълни причинява увреждане на клетъчните мембрани и намаляват способността на рецепторите да генерират достатъчен потенциал за предаване на сигналите за болка.
-
Високоенергийните ударни вълни разбиват влакнестите или калцирани отлагания, като по този начин разхлабват структурите и насърчават резорбцията на калций, което намалява болката и подобрява функцията на ставата.
В действителност, действието най-вероятно произтича от комбинацията на всички тези въздействия.
Колко ефективна е екстракорпоралната ударно-вълнова терапия?
Голяма част от ранните изследвания около ЕУВТ се фокусираха върху използването на тази технология за лечение на калцифициращ тендинит на рамото (свързана патология със замръзналото рамо). През 2011 година приключи 9 годишно изследване за ефективността на ЕУВТ, в което е установено, че терапията може да се използва за средносрочно премахване на болката и подобряване на функцията на раменете с минимални странични ефекти, и може да бъде алтернатива на операцията на рамото. Дългосрочните ефекти са по-неясни, поради липса на достатъчно изследвания по въпроса, а също и необходимите дози, необходими за оптималния отговор. В първите 2 месеца от лечението значително намалява болката и се подобрява амплитудата на движение на раменната става, но след този период възстановителния процес леко се забавя.
Сравнение между екстракорпорална ударно-вълнова терапия срещу физиотерапия
През 2015 година е направено сравнение между двете терапии за рехабилитация на замръзнало рамо в продължение на 6 седмици, като на 2 групи по 15 пациента им се правят по 2 терапии седмично. През това време се правят промени в амплитудата на вълната при технологичния метод, в зависимост от степента на болката, а при консервативния метод се променят разновидностите като горещи пакети, инферентен ток, стречинги, ултразвук и други. Анализ на резултатите показва, че и двете групи са имали значителни подобрения що се отнася до болката и до подвижността на раменните стави, но групата, която се лекува с екстракорпоралната ударно-вълнова терапия показва значително по-добри резултати от тази, която залага на консервативната физикална терапия.
Обобщение
Макар и рядко, замръзналото рамо при спортистите е потенциално инвалидизиращо, до голяма степен поради факта, че това състояние е доста продължително. Една от възможностите, която лекарите разглеждат е по-технологичния подход - екстракорпорална ударно-вълнова терапия. През последното десетилетие, проведените проучвания за използването му дават положителни резултати, за многократното превъзхождане на този метод в сравнение с физикалните терапии.
Заглавно изображение: freepik.com;
sportsinjurybulletin.com; Journal of Physical Therapy Science, брой 11 от ноември 2017
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХОТ ХЕМП КРЕМ ЗАГРЯВАЩ 250 мл
ФИКСАТОР ЗА ГОРЕН КРАЙНИК модел 4089 , универсален размер
ФИКСИРАЩ КОЛАН ЗА РАМЕНЕН ПОЯС модел 4075 , размери XS , S , M , L
7 КЛЮЧА, ЗА ДА СЪБУДИМ ЖИЗНЕНЕАТА СИ СИЛА - ЦВЕТАНКА ШОПОВА - СИЕЛА
АМЕРИКАН КРЮ УКРЕПВАЩА ТЕРАПИЯ ЗА ИЗТЪНЯВАЩА КОСА 100 мл
МАК ДЕЙВИД ПАКЕТ ЗА МИГНОВЕНО ИЗСТУДЯВАНЕ 212
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна медицина
- Предпазване от травми и възстановяване в спорта
- Апаратна физиотерапия изполвана в спортната медицина
- Студен компрес или пакет с лед
- д-р Ивелина Генова Сталева
- Пиния
- д-р Спас Тянков Пасев
- Лечение с кислород
- Контузия на петата при спортисти
- Съвети за поставяне на кинезио лента
- Упражнения за домашна рехабилитация след операция на рамото
- Разтежение на прасеца при спортисти
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
Коментари към Екстракорпорална ударно-вълнова терапия – технологичният метод за лечение на замръзнало рамо