Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Спорт Влез във форма Тренировъчни съвети Как да тренирате при хипотироидизъм и тиреоидит на Хашимото

Как да тренирате при хипотироидизъм и тиреоидит на Хашимото

от 27 ное 2018г.
Как да тренирате при хипотироидизъм и тиреоидит на Хашимото - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Ако имате проблеми с щитовидната жлеза или болестта на Хашимото, вероятно се сблъсквате с някои от следните сценарии:

  • Липсва ви енергия за каквито и да е тренировките

  • Тренирате няколко дни, но после сякаш се удряте в стена и след това се нуждаете от двойно повече време за възстановяване

  • Тренирате редовно, но не забелязвате почти никакъв напредък и изобщо не се доближавате до целите си

Забелязал съм, че жените, които имат някой от тези проблеми са много последователни в тренировките си, спазват доста стриктно програмата си, и много лесно се обезсърчават, че не правят нещата както трябва. Може би и при вас е така, но провалите не се дължат на грешки при вашето изпълнение, а всичко се дължи на вашите хормони. Затова ще трябва да направите промени в няколко аспекта на упражненията, за да се справите с хипотиреоидизма.

Първо, ако имате ниско функционираща щитовидна жлеза, метаболизмът ви със сигурност е силно забавен. Чувствате се изморени и нямате почти никаква издръжливост, за да тренирате на високи обороти. Затова първото нещо, което трябва да направите е да се консултирате с ендокринолог и да направите изследвания за нивата на ТН3 и ТН4. ТН3 трябва да бъде в достатъчни количества и докторът трябва да провери дали не го губите поради високи нива на стрес, лошо бактериално равновесие или преминаването му в свободна форма, поради проблеми с естрогена.

Когато имате ниски нива на хормоните, секретирани от щитовидната жлеза, това не само ще се отрази на възможността ви да тренирате, но е възможно да бъдете изложени на риск от тендинит, често да изпитвате болки в различни части на тялото ви, да чувствате гадене, а при получаване на рани, те трудно зарастват. Раменете, глезените, коленете, бедрата, китките, всички те могат да ви създават проблеми , ако ги излагате на продължителен стрес и имате ниски нива на хормоните на щитовидната жлеза.

Точно поради тези причини, изборът на упражненията е толкова важен. Например, въртенето на велоергометър или многото повторения с ниско тегло може да се окаже не толкова добър вариант, тъй като може да се окаже като двоен удар срещу и без това възпалената щитовидна жлеза. Тогава се покачва и кортизола и това води до допълнително намаляване на активните щитовидни хормони.

Отвъд физическите наранявания, жените с Хашимото страдат от по-дълбоки, биохимични процеси, като например повишаване на оксидативния стрес.

Как да тренирате при тиреоидит на Хашимото и понижена функция на щитовидната жлеза?

Съществува една тънка линия между претоварването и недотренирането в света на фитнеса, но когато имате хормонални проблеми, тази линия е още по-тънка. Стресът в този случай е доста променлив. Необходимо е да се създаде стрес и да се получи хормонален отговор, за да се започне изгарянето на мазнините и да растат мускулите, но ако не сте тренирали достатъчно интензивно, хормоналния сигнал може да не се случи. Ако пък претоварите тялото си, ще се получи натиск върху него и то просто няма да успее да се възстанови нормално.

Претренирането при здравите хора понякога дава доста добри резултати, защото човек прескача лимитите си, но когато си имате работа с проблеми с кортизола и хормоните, това не е толкова добра идея. Например, днес се чувствате достатъчно силни и пълни с енергия, тренирате здраво и интензивно, излизате от залата и се чувствате страхотно и изведнъж сякаш се блъскате в стена. Рязко губите енергията си и се чувствате зле, сякаш нямате сили да се приберете до дома си.

Затова, когато имате много енергия, избягвайте да се натоварвате прекалено много, над обичайната ви тренировка, просто добавете например още 1 серия за всяко упражнение или включете само още 1 допълнително упражнение със съответните му серии, вместо да правите кардио след силова тренировка, както правят някои трениращи. Ако сте замислили да правите двуразови тренировки, забравете за това, по-добре ако тренирате 3 пъти седмично, добавете още 1 тренировъчен ден.

Промени в начина на трениране при хипотиреоидизъм

Тук голяма значение има типа на тялото ви. Ако сте по-слаба и атлетична генетично, вие сте по-защитена от натрупване на излишни мазнини и по-лесно ще покачвате чисти мускули при правилно хранене, докато при по-масивна структура на тялото допълнително ще ви направи склонна към съхранение на мазнини и трудно образуване на допълнителна мускулна маса. А като сложим и щитовидната жлеза в уравнението и инсулиновата резистентност, тогава обработването на тъканите (мускули и мазнини) става по-сложно.

Всеки човек преминава в продължението на деня през различни хормонални промени, постоянно засилва или анаболния или катаболния ефект. Това се отнася за всички, но ефектите се усещат много по-драматично от жените с проблеми с щитовидната жлеза.

Поради това, много жени с много жени с проблеми с хормоните смятат, че ако започнат да тренират те бързо ще натрупат много мускули, вместо да започнат да изчистват мазнините си и да изглеждат по-женствени. Тук всичко зависи от инсулиновата резистентност, но като цяло, жените с хипотиреоидизъм често са по-анаболни отколкото хормонално балансираните. Това не е особен проблем, защото корекцията не е толкова трудно постижима. Достатъчни са няколко леки промени, а първото нещо в списъка е храненето. Именно подходящата диета може да направи голямата разлика. В зависимост от толерантността си към въглехидратите, вие трябва да видите кои храни са проблемни за вас и да балансирате храненето си, ако се опитвате да промените телесния си състав. След това помислете за повече упражнения. При някои жени това не е добра стратегия, но ако инсулиновата ви резистентност е по-силна, тогава тялото ви ще бъде толерантно към по-големия брой на упражненията. Не е нужно да правите много интензивни упражнения, дори ходенето като форма на кардио понякога е доста полезно.

Ако надбъбречните ви жлези работят добре, тогава можете да правите и високоинтензивни и други видове кондиционни тренировки. При проблем с тези жлези, което е често срещано при засегната щитовидна жлеза, тогава е по-добре да се заложи на по-традиционни тренировки като например 2 силови на седмица, в комбинация с една високоинтензивна. В останалите дни на седмицата можете да направите нискоинтензивно кардио или по-продължително бягане, но с ниско темпо.

Ако имате по-слабо телосложение и не сте толкова склонни към натрупване на мазнини, вие редовно трябва да следите нивата си на хормона на стреса кортизол, който дори при здравите хора се повишава от тренировъчните натоварвания. При такъв тип тяло, кондиционните и високоинтензивните тренировки не са много подходящи. Затова ви препоръчвам да заложите на упражненията с по-големи тежести, два или три пъти в седмицата, комбинирани с повече ходене.

Когато имате хормонални проблеми, не е добре да се опитвате да манипулирате прекалено силно тялото си. Правете нещата по-внимателно, без да очаквате моментални резултати, те ще дойдат с търпението и отдадеността ви.

Редактор: Костадин Йочев

Още по темата:
  • Йога упражнения, които помагат при отоци на крайниците Йога упражнения, които помагат при отоци на крайниците
  • 3 упражнения за премахване на целулит 3 упражнения за премахване на целулит
  • Упражнения с ластик за стягане и оформяне на тялото Упражнения с ластик за стягане и оформяне на тялото
  • 4 лесни упражнения за намаляване на мазнините в гърба и страничната част на торса 4 лесни упражнения за намаляване на мазнините в гърба и страничната част на торса
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТЕСТ ЗА ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА * 1 2SAN
23.80лв. 19.04лв.

ТЕСТ ЗА ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА * 1 2SAN

ПРОМО
ЕФЕКТИВНИТЕ РОДИТЕЛИ - МИЛЕНА МАНОВА - СИЕЛА
21.00лв.

ЕФЕКТИВНИТЕ РОДИТЕЛИ - МИЛЕНА МАНОВА - СИЕЛА

НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА
12.90лв.

НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА

АКО МОГА ДА ДАМ САМО ЕДИН СЪВЕТ - РИЧАРД РИЙД - ХЕРМЕС
17.95лв.

АКО МОГА ДА ДАМ САМО ЕДИН СЪВЕТ - РИЧАРД РИЙД - ХЕРМЕС

ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ ПО ХОМЕОПАТИЯ ЗА ВСЕКИ - Д-Р ДАНИЕЛ БЕРТИЕ - ИЗТОК - ЗАПАД
9.00лв.

ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ ПО ХОМЕОПАТИЯ ЗА ВСЕКИ - Д-Р ДАНИЕЛ БЕРТИЕ - ИЗТОК - ЗАПАД

СЪКРОВИЩНИЦА ОТ БЛАГОЗВУЧНИ СЛОВА - САКЯ ПАНДИТА - ШАМБАЛА
12.00лв.

СЪКРОВИЩНИЦА ОТ БЛАГОЗВУЧНИ СЛОВА - САКЯ ПАНДИТА - ШАМБАЛА

Коментари към Как да тренирате при хипотироидизъм и тиреоидит на Хашимото

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да тренирате при хипотироидизъм и тиреоидит на Хашимото
    www.framar.bg 
    на 01 July 2025 в 21:25
    Коментирайте "Как да тренирате при хипотироидизъм и тиреоидит на Хашимото"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Влез във форма
  • Препоръки и съвети за правилно провеждане на тренировките
  • Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
  • Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
  • Тиреоидит на Хашимото
  • От какво се повишава ТСХ (TSH)?
  • Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
  • Високият ИТМ, а не възрастта на настъпване на менопауза, повишава риска от хипотиреоидизъм
  • Лекарства за щитовидната жлеза
  • Щитовидни хормони
  • Как да тестваме функцията на щитовидната жлеза у дома
  • Съвети и естествени добавки полезни при болест на Хашимото
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Везико-вагинална фистула - търся съвет

преди 767 дни, 12 часа и 41 мин.

Паркинсон и Хашимото - мога ли да пия Мадопар?

преди 1979 дни, 2 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 5 часа и 36 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 5 дни, 22 часа и 17 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 5 часа и 9 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 12 часа и 10 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Високият ИТМ, а не възрастта на настъпване на менопауза, повишава риска от хипотиреоидизъм Високият ИТМ, а не възрастта на настъпване на менопауза, повишава риска от хипотиреоидизъм

Високият ИТМ, а не възрастта на настъпване на менопауза, повишава риска от хипотиреоидизъм

от 03 юни 2025г. Прочети повече
Функция и хормони на щитовидната жлеза Функция и хормони на щитовидната жлеза

Функция и хормони на щитовидната жлеза

от 19 сеп 2024г. Прочети повече
От какво се повишава ТСХ (TSH)? От какво се повишава ТСХ (TSH)?

От какво се повишава ТСХ (TSH)?

от 22 авг 2024г. Прочети повече
Тиреоидит на Хашимото Тиреоидит на Хашимото

Тиреоидит на Хашимото

от 05 яну 2023г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival