Насер Ал-Атия – Принцът на дюните
Насер Ал-Атия е едно от най-големите имена в рали Дакар. Той също е и олимпийски бронзов медалист в скит стрелбата от игрите в Лондон 2012.
През 2006 година става световен шампион в състезанието за начинаещи пилоти към Световния Рали Шампионат, а освен това е 15-кратен шампион на Близкия изток (с което е рекордьор, а неговите дълги победни серии са 2 – от 2005 до 2009 и отново от 2011 до 2019), шампион на WRC 2 за 2014 и 2015 година, четирикратен шампион по рали крос, но може би най-важното му постижение е, че той има 3 победи в рали Дакар – 2011, 2015 и 2019 година, което го превръща в легенда за Катар. Това е така, защото никой друг представител на Азия и Близкия изток, не е успявал дори да дублира титлата си от може би най-тежкото рали състезание в света. През 2020 година той завоюва второто място в същата надпревара.
На 50 години, Принцът на дюните все още не мисли за отказване от любимите моторни спортове, като той продължава да е гладен за победи. През 2020 година, освен второто място на Дакар, той печели Рали Оман и крос кънтри ралито на Катар, което е част от Световната купа на FIA.
Заедно с неговия навигатор Матийо Бомел са известни като „Дрийм тийм“, а заедно със своята Toyota Hilux продължават да разбиват дюните и през 2021 година, търсейки нова победа в рали Дакар.
Кратък преглед на кариерата на Насер Ал-Атия в моторните спортове
Рали
Ал-Атия се състезава в рали шампионата на Близкия изток от 2003 година, в който печели 13 индивидуални титли и рекордните 65 победи. Това той постига със Subaru Impreza до 2009 година, и Ford Fiesta от 2010, с малки изключения, като например управлението на Peugeot 207 за два кръга през 2012 година и Škoda Fabia през 2016 година.
Катарският пилот участва и във WRC шампионата за производители в рамките на 5 години, от 2004 до 2009 година, печелейки световната титла през 2006 година за Subaru. През 2005 година успява да завърши на второто място, а през 2009 – на трето.
През 2010 и 2011 година, Ал-Атия участва в Световния Рали Шампионат в клас Супер 2000, завършвайки на седмото място и през двете години. През 2012 година се качва в горната дивизия, участвайки в тима на Катар, където постига най-доброто си класиране в рали надпреварите, а именно четвърто място в Португалия.
През 2014 година Насер отново се връща към WRC-2, шофирайки Ford Fiesta RRC. Записва 4 победи и печели шампионата. С 3 победи през следващата година, той дублира титлата си.
Крос кънтри рали
Насер Ал-Атия прави своя дебют в рали Дакар през 2004 година с Mitsubishi и завършва 10-ти в генералното класиране. В следващите три издания се състезава с X-Raid BMW и успява да достигне до шестата позиция през 2007 г.
След като печели Световната купа по крос кънтри рали през 2008 година, негов навигатор става шведката Тина Торнер и с нея участва в рали Дакар, което се провежда в Аржентина, поради усложнената обстановка в някои африкански страни. До последно е сред лидерите, но пропуска 9 контролни пункта, поради объркване, при разрешени само 4 и е дисквалифициран. След това завършва втори в рали Дос Сертоес в Бразилия, след един от големите си конкуренти Карлос Сайнц.
На Дакар 2010, Ал-Атия е втори, отново след Сайнц, като общата разлика между двамата е 2 минути и 12 секунди – най-малката разлика в историята на надпреварата.
През 2011 година Насер печели за пръв път рали Дакар, пред Сайнц и Жиниел де Вийер, което го превръща в единствения арабин, печелил трудната надпревара, а не само някои от етапите.
Пилотът печели през 2015 година Световната купа по рали на FIA с Mini All4 Racing X-Raid с цели пет етапни победи на рали Дакар, а през следващата година отново е лидер в Световната купа по крос кънтри, този път с 6 победи с автомобил Toyota.
През 2019 година Насер Ал-Атия печели рали Пътя на коприната с Toyota Hilux, което трасе заменя оригиналното на Дакар, през 2020 година е втори в най-престижното крос кънтри рали с една етапна победа, а през 2021 година остава четвърти.
WRC.com; dakar.com; fia.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Спортна енциклопедия
- Известни спортисти
- Известни спортисти в моторните спортове
- АВТО МОТО КЛУБ "АВТОЛУКС"
- АВТОМОТО КЛУБ - ХАСКОВО
- АВТОМОБИЛЕН СПОРТЕН КЛУБ "ДИАНЕЛ РЕЙСИНГ"
- АВТОМОБИЛЕН СПОРТЕН КЛУБ "ЕФКО РЕЙСИНГ КАЗАНЛЪК"
- Най-невероятните състезателни автомобили на всички времена
- СДРУЖЕНИЕ "ПЕТКОВ МОТОР СПОРТ"
- СПОРТЕН КЛУБ "ДРАГСТЕР"
- АВТОМОБИЛЕН КЛУБ "МОНТАНА РЕЙСИНГ СС"
- Юта Клайншмид – офроуд рали
- АВТОМОБИЛЕН СПОРТЕН КЛУБ "ДРИФТ ТИГРИ"
Коментари към Насер Ал-Атия – Принцът на дюните